Zvolen 21. mája (ČTK) - Snímky z vesmírnych družíc slúžia aj lesníkom z Národného lesníckeho centra (NLC). Z fotografií zo vzdialenosti stoviek kilometrov nad Zemou mapujú lesníci zdravotný stav lesa, jeho rozšírenie či stav po kalamite. Snímky vybraných oblastí Slovenska im dodávajú špecializované firmy, povedal ČTK Rastislav Raši z NLC.
Kozmické snímky využívajú lesníci už od 90. rokov. Zväčša si zábery lesníci objednávajú každé dva roky, pri rozsiahlych nečakaných udalostiach však vedia získať zábery operatívne. Taký bol prípad veternej smršte v Tatrách v roku 2004. "Snímkami sme v krátkom čase zmapovali kalamitné územia nielen vo Vysokých Tatrách, ale aj na Orave a v Nízkych Tatrách," povedal Raši. NLC vtedy určilo, ktoré lesy sú totálne zničené a územia, ktoré vietor len poškodil. Fotky z vesmíru lesníci využijú aj pri mapovaní zotavovania lesných porastov. Snímky tiež využila Európska komisia ako zdroj na nezávislé posúdenie rozsahu škôd.
"Snímky nám umožňujú presnú lokalizáciu, mapovanie, určenie zdravotného stavu, dokonca čiastočne aj určenie skladby porastov," uviedol Raši. Snímku môžu lesníci získať už v priebehu týždňa, v prípade, že satelit vybranú oblasť nafotil. Môže to však trvať aj dlhšie, aj satelitné snímkovanie je totiž odkázané na dobré počasie na Zemi. O zdravotnom stave lesa vypovedá analýza odrazeného žiarenia. Zdravé listy totiž odrazia inú časť spektra.
Podľa Rašiho je najväčšou výhodou satelitného snímkovania rozsah mapovaného územia. Už šesť záberov stačí napríklad pokryť celé územie Slovenska. Jeden snímok totiž zaberá plochu takmer 40.000 kilometrov štvorcových, jeho cena je približne 80.000 korún. Lesy pokrývajú na Slovensku 40 percent územia.
igr fil