SME
Pondelok, 16. december, 2019 | Meniny má Albína

Slovensko dostalo kráľovskú návštevu (VIDEO)

Na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave pristálo lietadlo s holandskou kráľovnou Beatrix.

Prezident Ivan Gašparovič s jej veličenstvom kráľovnou Beatrix.Prezident Ivan Gašparovič s jej veličenstvom kráľovnou Beatrix.(Zdroj: ČTK)

Krátko po 13.30 h dnes pristálo na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave lietadlo s holandskou kráľovnou Beatrix.

Spolu s ministrom zahraničných vecí Maximom Verhagenom a celým sprievodom dosadol holandský FOKER 70 do priestorov Útvaru letky ministerstva vnútra SR.

Útvar letiskovej ochrany bratislavského letiska z tohto dôvodu venoval ochrane a kontrole svojich priestorov zvýšenú pozornosť. Ako pre TASR povedala PR manažérka bratislavského letiska Zora Kalousková, prílet kráľovnej nijako neovplyvnil chod letiska a všetky lety dodržali bežný letový poriadok.

Prezident privítal kráľovnú chlebom a soľou

Na prvé stretnutie s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom zvolila holandská kráľovná Beatrix kostým v kráľovskej modrej a čierny klobúk ozdobený pierkami v oboch farbách.

Do Prezidentského paláca prišla s početným sprievodom, vrátane dvoch dvorných dám. Ivan Gašparovič s manželkou ju na nádvorí privítal chlebom a soľou a kráľovná sa symbolicky ponúkla. Holandská strana tento náš zvyk predtým nepoznala, slovenskí hostitelia preto naň museli počas príprav na návštevu kráľovnej upozorniť. Jej Veličenstvo dostalo na nádvorí Prezidentského paláca všetky štátnické pocty za hudobného sprievodu členov Vojenskej hudby Ozbrojených síl SR.

Kráľovná Beatrix sa potom zapísala do Pamätnej knihy hostí Kancelárie prezidenta SR a prijala od nášho prezidentského páru dar, ktorým by podľa dostupných informácií malo byť umelecké dielo, pravdepodobne soška.

Prezident s panovníčkou hovoril okrem iného histórii Slovenska a umení. Holandská kráľovná prišla na Slovensko po prvý raz, počas pobytu zavíta aj do Košíc. V minulosti už krajinu navštívilo viacero európskych monarchov.

Gašparovič daroval kráľovnej sochu, čo dostal on, je však tajomstvom

Dar, ktorý odovzdala kráľovná Beatrix prezidentskému páru Silvii a Ivanovi Gašparovičovcom, ostane tajomstvom. Gašparovič daroval holandskej panovníčke bronzovú sochu Večernice od slovenského umelca Ondreja Zimku ml.

Podľa Saše Rothenbergerovej z Veľvyslanectva Holandského kráľovstva na Slovensku si kráľovná dary, ktoré dostáva od zahraničných návštev, zvyčajne umiestni v jednom z jej štyroch palácov. "Kráľovná má v Haagu pracovný palác a svoju súkromnú rezidenciu, ďalší palác jej ostal po rodičoch a dar od prezidenta Gašparoviča zrejme nájde miesto v niektorom z nich," uviedla pre TASR. Vo štvrtom paláci sa nachádza múzeum, prístupné verejnosti.

Ako po stretnutí zdôraznil hovorca prezidenta Marek Trubač, bude rešpektovať želanie holandskej strany a o dare nebude hovoriť. Informácie o tom odmietlo poskytnúť aj holandské veľvyslanectvo. "Je to osobný dar kráľovnej, a preto jeho obsah nebudeme zverejňovať," dodala Rothenbergerová.

Slovenský prezident a holandská kráľovná si však vzájomne vymenili vysoké štátne vyznamenania. Beatrix dostala Rad Bieleho dvojkríža I. triedy a Gašparovič si z jej rúk prevzal veľký kríž Radu Holandského leva.

Gašparovič kráľovnej vychvaľoval hospodársky rast na Slovensku

"Pán prezident predstavil Slovensko aj ako krajinu, ktorá má mimoriadne úspešný hospodársky rast a ekonomiku," povedal novinárom hovorca hlavy štátu Marek Trubač. Krajine tulipánov patrí na Slovensku v súčasnosti popredné miesto medzi zahraničnými investormi. Gašparovič hovoril s kráľovnou tiež o zdravotníctve či európskej ústavnej zmluve, ktorú Holanďania odmietli v referende v roku 2005.

Vidieť kráľovnú na vlastné oči si nenechali ujsť desiatky ľudí, ktorí obkolesili Prezidentský palác. Šesťdesiatdeväťročná panovníčka, ktorá na trón zasadla v roku 1980, má dnes na programe aj prijatie u premiéra Roberta Fica a predsedu parlamentu Pavla Pašku.

Beatrix čaká v ďalších dvoch dňoch kultúrny a spoločenský program. Navštívi Múzeum moderného umenia Danubiana v Čuňove, konzervatórium v Košiciach a bude hostiteľkou koncertu holandského klaviristu Wibiho Soerjadiho v historickej budove opery Slovenského národného divadla.

S odborníkmi bude v utorok holandská panovníčka diskutovať o transformácií Slovenska po páde komunizmu v roku 1989. Zúčastní sa tiež na seminári o postavení jazykov v Európskej únii. S ministrom financií Jánom Počiatkom, guvernérom Národnej banky Slovenska Ivanom Šramkom a ďalšími predstaviteľmi ekonomickej sféry bude Beatrix počas obeda hovoriť o hospodárskom vývoji Slovenska.

Návšteva kráľovnej potvrdením dobrých vzťahov s Holandskom

Také udalosti, ako je štátna návšteva holandskej kráľovnej Beatrix na Slovensku, nebývajú často a sú dôkazom dobrých slovensko-holandských vzťahov, uviedol dnes minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš na spoločnej tlačovej besede so šéfom holandskej diplomacie Maximom Verhagenom, ktorý Kubišove slová potvrdil.

Kubiš vyjadril poďakovanie za podporu, ktorú Holandsko preukázalo Slovensku pred vstupom do Európskej únie a NATO. Uviedol, že Holandské kráľovstvo nám poskytlo nielen politickú podporu, ale prostredníctvom programov sa aj podieľalo na dolaďovaní našej právnej základne a administratívneho systému podľa potrieb euroatlantických štruktúr. Holandsko nás po celý čas podporovalo v Bezpečnostnej rade OSN počas diskusie o reforme bezpečnostného sektora.

" Keď budeme diskutovať o novej európskej ústavnej zmluve, budeme jeden druhého potrebovať," uviedol Verhagen na okraj pokračujúcej diskusie o budúcnosti spoločného európskeho dokumentu. Holandská vláda je presvedčená, že potrebujeme novú zmluvu, dodal Verhagen, pričom sa vyhýbal pojmu ústavná zmluva a skôr sa prikláňa k pojmu medzištátna zmluva. Dokument bude musieť podľa jeho slov dať odpoveď na otázku, ako celoeurópskym spôsobom riešiť pálčivé problémy dneška, akými sú: klimatické zmeny, budovanie energetickej bezpečnosti, boj proti medzinárodnému zločinu a terorizmu a migrácia azylantov. Je si vedomý, že Slovensko bude chcieť preniesť zásadné body súčasnej európskej zmluvy do nového dokumentu, keďže slovenský parlament ju už ratifikoval.

Verhagen je presvedčený, že návšteva kráľovnej Beatrix na Slovensku ešte viac posilní slovensko-holandské vzťahy. Dodal, že Holandsko je pripravené pomôcť Slovensku pri riešení rómskej otázky a poradiť mu počas predsedníctva SR v Rade Európy od novembra tohto roku. Riešenie rómskej otázky je ťažiskovou úlohou, ktorú chce SR počas predsedníctva riešiť.

V Košiciach si dnes nacvičili prijatie holandskej kráľovnej

V košickej historickej radnici sa dnes uskutočnila generálna skúška privítacieho ceremoniálu a programu holandskej kráľovnej v Košiciach. Najvyššia predstaviteľka holandskej monarchie, kráľovná Beatrix navštívi metropolu východu túto v stredu, kde ukončí trojdňovú návštevu Slovenska.

"Celá časť generálnej prípravy prebehla v historickej radnici na Hlavnej ulici, kde kráľovnú prijme primátor mesta František Knapík. Potom by sa mala kráľovná spolu so sprievodom prejsť po Hlavnej ulici a pristaviť sa aj pri pamätnej dlaždici, ktorú mesto osadilo na južnej strane Dómu sv. Alžbety. Pôjde o veľmi krátku návštevu preto je nutné dodržať program presne na minútu," v krátkosti vysvetlila hovorkyňa Magistrátu mesta Košice Jana Geročová.

Vybrať dar nebolo jednoduché

Kráľovná Beatrix patrí medzi najbohatších panovníkov na svete, preto vyberať dar na pamiatku nebolo jednoduché. "Keďže mesto vlastní najstarší erb v Európe, rozhodli sme sa pre reliéf mestského erbu z dreva a bronzu, na ktorý sme hrdí, a nebudú chýbať ani kvety," dodala Geročová.

Košičania sa budú môcť stretnúť s kráľovnou Beatrix počas krátkej prechádzky po Hlavnej ulici o 10.40 h. Hrajúca fontána sa v stredu rozozvučí holandskými melódiami, čo má podľa slov Geročovej doladiť atmosféru kráľovskej návštevy.

Program holandskej delegácie pokračuje návštevou Zelenej školy v Družstevnej pri Hornáde, ktorá patrí k najúspešnejším školám projektu Zelená škola. Kráľovná Beatrix sa zúčastní aj na ukážke majstrovského kurzu pod vedením Wibi Soerjadiho a vypočuje si koncert žiakov košického Konzervatória. Oficiálny rozlúčkový ceremoniál na košickom letisku a odlet delegácie do Amsterdamu je naplánovaný na 13. hodinu.

Slovensko v minulosti navštívili napríklad britský následník trónu princ Charles, jeho brat Andrew, monacké knieža Albert II., luxemburský veľkovojvoda Henri, španielsky kráľ Juan Carlos I., švédsky kráľ Carl XVI. Gustaf. Okrem toho na Slovensko vlani prišiel aj kambodžský kráľ Norodom Sihamoni.

aktualizované 18:51

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka
 2. Legenda Dakaru Svitko: verím si na víťazstvo
 3. Slovnaft ťaží z výhod systému EDI
 4. Nestarnú, ale dozrievajú
 5. Lámete si hlavu nad vianočným darčekom?
 6. Kam na výlet so svojimi známymi
 7. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 8. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 9. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 10. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 1. Telekom: Technologies allow all to reach opportunities of now
 2. Slovnaft ťaží z výhod systému EDI
 3. Legenda Dakaru Svitko: verím si na víťazstvo
 4. Nestarnú, ale dozrievajú
 5. Zvolenský nie je len slovenský, ale aj férový
 6. Sólymos: Najťažšie bolo prísť za ľuďmi, ktorých odpojili od vody
 7. Lámete si hlavu nad vianočným darčekom?
 8. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 9. Kam na výlet so svojimi známymi
 10. Slovenské Vianoce kedysi a dnes
 1. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú? 36 635
 2. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť? 33 794
 3. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky 27 092
 4. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 15 805
 5. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME 14 109
 6. Kam na výlet so svojimi známymi 12 581
 7. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely 10 762
 8. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny 10 395
 9. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov 9 430
 10. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 9 386

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner a jeho dcéra Karolína.
Podcast Dobré Ráno
KOMENTÁR ZUZANY KEPPLOVEJ

Ako Fico stíha sám seba

Protiextrémistické úderky nevytvoril Soros, ale štát.

Zuzana Kepplová
Stĺpček Petra Schutza

Zadarmo nelietajú žiadne holuby

Na „novej politike policajných bytov“, ktorú vyhlásil Kaliňák, prerobil štát podľa kontrolórov milióny.

Peter Schutz

Neprehliadnite tiež

Marian Kočner a jeho dcéra Karolína.
Podcast Dobré Ráno

Štátne byty odkupovali za pár eur. Polícia odpredaje prešetruje

Lacnú nehnuteľnosť získal aj policajný prezident Lučanský či šéfka VšZP.

Hviezdy reality show aj hovorcovia. Aké známe tváre kandidujú do volieb

Za ĽSNS kandiduje neonacista s potvrdením - Ďurica.