Holandská kráľovná Beatrix začala dnes druhý deň pobytu na Slovensku návštevou Primaciálneho paláca v hlavnom meste Bratislave. Na pôde mestského magistrátu ju privítal primátor Andrej Ďurkovský.
Kráľovná si so záujmom prezrela výstavu svetoznámych gobelínov a zapísala sa do Zlatej knihy mesta. Vzápätí sa zúčastnila na vizuálnej prezentácii a besede so zástupcami tretieho sektora a občianskymi aktivistami na tému Transformácia Slovenska po roku 1989. Na diskusii sa zúčastnil aj minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš.
Predstavitelia tretieho sektora informovali holandskú kráľovnú o vývoji demokracie a pluralitného politického systému po revolúcii v roku 1989. Poukázali na všestranný rozvoj Slovenska a tiež aj na úsilie, aké venujeme ochrane životného prostredia. Minister Kubiš vo vystúpení priblížil pokračujúci integračný proces po vstupe Slovenska do Európskej únie, ako aj našu pomoc, ktorú poskytujeme kandidujúcim krajinám.
Holandská kráľovná sa v diskusii zaujímala predovšetkým o riešenie rómskej problematiky na Slovensku, ako aj o možnosti vzdelávania mladých ľudí.
Kráľovná Beatrix sa potom prešla historickým centrom Bratislavy. So záujmom sa pristavila pri monumentálnej soche rytiera Rolanda na Hlavnom námestí, interesovala sa o históriu budov, v ktorých svojho času pôsobili hudobní skladatelia Mozart a Liszt.
Ešte predpoludním holandská kráľovná navštívila Univerzitnú knižnicu, kde sa zúčastnila na seminári venovanom európskej viacjazyčnosti a postaveniu jazykov v Európskej únii. Okrem odborníkov na túto tematiku boli prítomní aj eurokomisár pre kultúru a vzdelávanie Ján Figeľ a minister Ján Kubiš.
Popoludní zavíta kráľovná Beatrix do múzea moderného umenia Danubiana v Čunove, kde okrem prehliadky expozícií absolvuje aj stretnutie s predstaviteľmi domácej ekonomickej sféry, s ktorými bude besedovať o možnostiach ďalšieho hospodárskeho rozvoja Slovenska. Večer sa zúčastní na slávnostnom koncerte v historickej budove Slovenského národného divadla.
Kráľovná predniesla posolstvo Slovensku
Posolstvo Slovensku predniesla holandská kráľovná Beatrix počas večere, ktorú na jej počesť podával prezidentský pár Ivan a Silvia Gašparovičovci. Bol to jej jediný prejav prístupný aj médiám na Slovensku.
V úvode Beatrix porovnala dnešok so situáciou v roku 1996, keď na návšteve exprezident Michal Kováč hovoril o želaní Slovenska pristúpiť k európskym a severoatlantickým štruktúram. Ako povedala, SR dnes ako člen NATO a EÚ zohráva dôležitú úlohu v OSN a zúčastňuje sa na mnohých mierových misiách. "Svojím oduševneným prínosom dodáva únii nový elán, ktorý inšpiruje aj iné krajiny," uviedla Beatrix.
Zároveň vyzdvihla výbornú slovensko - holandskú spoluprácu. "Niektoré iniciatívy, ako vzťahy medzi mestami, vychádzali zo samotných občanov, ďalšie prinášal štát, okrem iných to bol úspešný program Matra," povedala kráľovná.
V závere prejavu konštatovala, že členstvo v EÚ vedie k silnejšiemu prepojeniu krajín Európy. Podľa nej je otvorenosť iným národom a štátom popri udržiavaní si vlastnej identity úlohou pre všetky krajiny Európy. "Slovensko nemá s touto povinnosťou nijaké ťažkosti. Vďaka sile vlastnej identity môže sebavedome vystupovať v ústrety iným krajinám," uzavrela svoj príhovor holandská kráľovná.
Prezident Ivan Gašparovič počas slávnostného prípitku pripomenul, že Slovensko vníma Holandsko ako príťažlivú krajinu, ktorá vďaka svojej kreatívnosti a obchodnému duchu patrí k elitnej skupine lídrov sveta. "Holandsko je nám príkladom aj v tom, ako budovať demokratickú, tolerantnú, prosperujúcu a usporiadanú spoločnosť," povedal.
Gašparovič poukázal na to, že Holandské kráľovstvo patrí v SR k najvýznamnejším zahraničným investorom, pričom vyslovil presvedčenie, že holandský cit pre podnikateľské aktivity privedie na Slovensko ďalšie investície.
"Pozitívne vnímame aj to, že sa Holandsko pridalo ku krajinám EÚ, ktoré otvorili svoj pracovný trh pre Slovensko a ďalšie krajiny. Som presvedčený, že tento krok prispeje k ďalšiemu zbližovaniu našich krajín," uviedol Gašparovič.
Slovenský prezident sa dotkol aj nedávnych osláv 50. výročia prijatia Rímskych zmlúv, ktoré podľa jeho slov ukázali Európe cestu k dnešnej Európskej únii. Zároveň upozornil na to, že EÚ v posledných rokoch zneistela vo svojich cieľoch, čo vyústilo až k intenzívnej diskusii o tom, ako ďalej. Prezident ale verí, že únia i za prispenia oboch krajín v roku 2009 úspešne zavŕši svoje inštitucionálne reformy.
Na záver Gašparovič zaželal kráľovnej Beatrix, aby Holandské kráľovstvo aj v 21. storočí našlo svoj "zlatý vek" a bolo zdrojom inšpirácie pre celú Európu.
Kráľovná Beatrix sa zúčastnila na seminári o jazykoch v Európe
Európskej viacjazyčnosti a postaveniu jazykov v Európskej únii bol venovaný seminár v Univerzitnej knižnici, na ktorom sa dnes predpoludním zúčastnila holandská kráľovná Beatrix.
Podľa informácií, ktoré TASR poskytol podpredseda Občianskej konzervatívnej strany František Šebej, ústrednou témou bola jazyková situácia v Európe. Účastníci diskutovali aj o možných dôvodoch, prečo sa v európskych inštitúciách hovorí toľkými jazykmi a ako to súvisí s európskou identitou.
Jeho dojmy zo stretnutia s holandskou panovníčkou boli pozitívne. "Kráľovná je veľmi vzdelaná žena s vyhranenými názormi na jazykovú politiku. Nestotožňuje sa napríklad s myšlienkou používania viacerých jazykov v európskych inštitúciách, ale len jedným," uviedol Šebej.
Ako dodal, zrejme prirodzený vývoj rozhodol, že by to mala byť angličtina. Používaním rodnej reči poslancov európskeho parlamentu sa totiž viacnásobným prekladom stráca významov slov.
Z Univerzitnej knižnice viedli kroky kráľovnej Beatrix na loď, ktorou sa po Dunaji poplaví do Danubiany, kde ju čaká aj pracovný obed s predstaviteľmi ekonomickej sféry.
aktualizované 14:48