Slota o tom dnes diskutoval na pracovnom obede s predsedom ĽS-HZDS Vladimírom Mečiarom.
"Chceme prerozdelenie ústrednej moci. Je to na diskusiu na najbližšie koaličné stretnutia," uviedol dnes Slota pre agentúru SITA. Podľa neho SNS má záujem o ministerstvo obrany a ĽS-HZDS o rezort zdravotníctva. Slota zmenu pomerov vo vláde zdôvodňoval počtami poslancov v parlamente. "Pomer nie je dobrý," dodal.
Všetci traja partneri súčasnej vládnej koalície slobodne v roku 2006 podpísali koaličnú dohodu rešpektujúc pritom výsledky parlamentných volieb. Nevidíme preto dôvod koaličnú dohodu opravovať alebo meniť, konštatovala pre agentúru SITA hovorkyňa premiéra Silvia Glendová.
Podpredseda ĽS-HZDS Viliam Veteška nebol prítomný na žiadnom rokovaní straníckeho orgánu, na ktorom by požiadavka kresla vo vláde bola prijatá ako nejaká línia. "Platí koaličná dohoda," uviedol dnes pre agentúru SITA Veteška v reakcii na vyhlásenie lídra SNS Jána Slotu, že národniari a ĽS-HZDS požadujú viac kresiel v kabinete. Podľa Vetešku bude mať táto téma ešte dohru na koaličnej rade.
Koalícia sa zatiaľ do vážnejšej krízy nedostala
Koalícia sa zatiaľ za viac ako desať mesiacov vládnutia do vážnejšej krízy nedostala. Dominantné postavenie v kabinete má Smer. Okrem premiéra Fica a podpredsedu vlády Dušana Čaploviča ho zastupuje deväť ministrov.
SNS má vo vláde troch ministrov - školstva, výstavby a životného prostredia. Za ĽS-HZDS pôsobia dvaja členovia kabinetu - minister spravodlivosti a minister pôdohospodárstva. SNS má podľa portálu záujem o kresla ministra obrany, ĽS-HZDS ministra zdravotníctva. V parlamente má Smer 50 z celkového počtu 150 poslancov, SNS má 19 a ĽS-HZDS 16.
Šéf SNS Slota hovoril o ministerstve obrany už dlhšie - jeho vedenie napríklad obvinil, že sa nestará o Letecké opravovne Trenčín a zasadzoval sa za nákup amerických dopravných lietadiel Hercules pre armádu. V rezorte zdravotníctva menšie koaličné strany odmietajú snahu ministra Ivana Valentoviča, nominanta Smeru-SD, vyvlastniť súkromné zdravotné poisťovne.
Politológ Grigorij Mesežnikov vníma iniciatívu SNS a ĽS-HZDS ako "demonštráciu nespokojnosti". Pomer síl v NR SR podľa neho skutočne nezodpovedá zastúpeniu oboch strán v kabinete, ide však o výsledok rozhovorov po parlamentných voľbách, keď pre Smer-SD existovali aj iné možnosti na zostavenie vládnej koalície. Sociálni demokrati však podľa politológa ťahajú v tejto situácii za dlhší koniec. "Nejakú veľkú šancu SNS a ĽS-HZDS nedávam," povedal Mesežnikov pre TASR. Iniciatíva podľa neho môže súvisieť aj s pohybmi vo vnútri ĽS-HZDS pred republikovým snemom, kde Smer-SD môže cítiť možnosť mocenského posilnenia.
Experti sa nezhodli, či SNS a HZDS vyvolajú v koalícii krízu
Nečakaná požiadavka menších koaličných strán SNS a ĽS-HZDS na zvýšenie počtu ich ministrov vo vláde prekvapila aj politológov. Tí sa nezhodli, či menší partneri Smeru-SD Roberta Fica vyvolajú vo vládnej koalícii otrasy alebo len mediálnu prestrelku, ktorá nič na pomeroch vo vláde nezmení. Viacerí experti sa však domnievali, že vývoj v koalícii môže súvisieť s nezhodami vládnych strán v zdravotníctve.
"Domnievam sa, že ide o snahu dvoch menších strán približne po roku vládnutia sa trošku viacej dostať na výslnie (...) Ak by to však mysleli vážne, tak by to formulovali inak," povedal ČTK politológ Peter Horváth z trnavskej univerzity sv. Cyrila a Metoda. Smer-SD má vo vláde dominantné postavenie. Okrem premiéra Fica a podpredsedu vlády Dušana Čaploviča mu patrí deväť ministerských postov. ĽS-HZDS a SNS majú spolu päť kresiel.
Horváthov kolega Rastislav Tóth sa naopak domnieval, že menšie strany môžu vyvolať v koalícii vážne pnutie. "Riskujú veľmi, pretože nie sú jediní, kto môže doplniť Smer-SD do vládnej väčšiny," vyhlásil. Dôvodom iniciatívy menších strán môže podľa neho byť snaha ĽS-HZDS získať väčší vplyv v zdravotníctve. Práve ĽS-HZDS sa údajne snaží získať ministerstvo zdravotníctva, SNS zas ministerstvo obrany.
Podľa Öllösa Smer na vládne strany príliš tlačil
Rezort zdravotníctva vedie nominant Smeru-SD Ivan Valentovič. Premiérova strana sa snaží presadiť vyvlastnenie súkromných zdravotných poisťovní, hoci s tým jej koaliční partneri nesúhlasia. Podľa Lászlóa Öllösa z nitrianskej univerzity je práve tento postoj Smeru-SD dôvodom dnešného Slotovho a Mečiarovho vystúpenia. "Smer-SD koaličných partnerov príliš zatlačil, snažili sa reagovať," domnieva sa.
Menšie strany však podľa Öllösa so svojimi požiadavkami neuspejú. Podobný názor mal aj politológ Grigorij Mesežnikov z Inštitútu pre verejné otázky, podľa ktorého mohlo ísť o len o neúmyselné prerieknutie sa Slotu, ktorý je známy prekvapujúcimi výrokmi. "Človek, ktorý tvrdí, že Beneš dal príkaz na zavraždenie Štefánika a rozpráva tu o autonómii, (...) tak toto mohol byť jeho emocionálny úlet," tvrdil. Tóth si však naopak myslí, že Slota si od zostavenia vlády dáva na svoje výroky pozor. "Od vstupu do vlády má Slota veľmi premyslené vyjadrenia," povedal ČTK.
Vládne strany sa dnes nechceli k dianiu v koalícii vyjadrovať. Počas viac ako desiatich mesiacov spoločného vládnutia sa ešte vážnejšia kríza medzi nimi nevyskytla. Menšie spory sa týkali okrem zdravotníctva aj novely Zákonníka práce či nominantov do štátnych podnikov.
aktualizované 18:35
Autor: zh

Beata
Balogová
