SME

Jaduš: Najlepší čas na boj s lykožrútom už uplynul

Najlepšie obdobie na boj s lykožrútom podľa štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Jaroslava Jaduša už uplynulo.

Najlepšie obdobie na boj s lykožrútom podľa štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia Jaroslava Jaduša už uplynulo. Práve zásahom proti škodlivému hmyzu zdôvodnili lesníci ťažbu kalamitného dreva v chránených územiach Vysokých Tatier, ktorá vyvolala odpor mimovládnych ochrancov. Neznamená to však, že v budúcnosti sa ťažiť už nebude, povedal dnes novinárom Jaduš.

Práce v Tichej a Kôprovej doline v Tatrách sú už približne mesiac dočasne zastavené. Po protestoch ochranárov o tom rozhodla Slovenská inšpekcia životného prostredia. Zatiaľ však nezverejnila svoje rozhodnutie, či lesníci ťažbou porušili zákon, alebo nie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Košický inšpektorát, ktorý mal prípad na starosti, však už podľa informácií ČTK rozhodol. Jaduš dnes pritom vyhlásil, že rozhodnutie inšpekcie nepozná, a ak na verejnosť prenikli informácie o výsledku vyšetrovania, bude to považovať za zásah do nezávislého rozhodovania inšpekcie. "Z mojej strany príde obvinenie, že celý proces konania inšpekcie bol zmanipulovaný zo strany mimovládnych organizácií a k tomu prispeli aj médiá," dodal.

Medzičasom sa mohla podľa Jaduša situácia v tatranských dolinách zhoršiť. "Deje sa to, pred čím sme chceli tatranský les zachrániť," povedal dnes štátny tajomník. Lykožrúty už podľa neho v súčasnosti môžu z popadaných stromov vyletieť a prípadné práce by mohli rušiť napríklad hniezdiace vtáky. Ak však inšpekcia rozhodne, že sa popadané drevo po víchrici v roku 2004 ťažiť môže, budú práce pokračovať, dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ na tom podľa Jaduša nič nemení ani list popredného úradníka Európskej komisie, ktorý nedávno upozornil ministerstvo životného prostredia na možné riziká ťažby v chránených oblastiach Tatier. "Považujeme list za politický," povedal štátny tajomník. Zástupcovia EÚ by podľa neho mohli pri plánovaných odborných konzultáciách uznať, že ťažba bola správna.

"Budeme veľmi radi, keď európski činitelia, ktorí sa zaoberajú touto témou, navštívia Slovensko a oboznámia sa s tým, ako rezort životného prostredia zabezpečil, aby nedochádzalo k porušovaniu zákona, k vyrušovaniu druhov a k poškodzovaniu biotopov," konštatoval Jaduš.

Podľa Jaduša je rezort presvedčený, že po konzultáciách, ktoré navrhuje EK bude tento problém vyriešený k spokojnosti obidvoch strán. "Veríme, že vzájomná informovanosť bude na takej úrovni, aby obidve strany mali pocit, že ich stanoviská a podiel na riešení problému povedie k záujmom ochrany prírody v danej lokalite," povedal Jaduš. Ako dodal, rezort v súčasnosti čaká na rozhodnutie Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). "Tá rozhodne, či sa v Tichej a Kôprovej doline bude, alebo nebude ťažiť. Pre nás nie je podstatné, či sa dohodneme s Bruselom, podstatné je, aby sa dodržal zákon, aby sme sa s ním stotožnili. Ak komisia bude mať iný názor, ten náš budeme obhajovať aj pred súdom," dodal

SkryťVypnúť reklamu

MŽP dostalo od EK list, v ktorom upozorňuje, že v Tichej doline vo Vysokých Tatrách sa zrejme porušili pri ťažbe kalamitného dreva smernice o ochrane prírody. List napísal riaditeľ odboru ochrany prírodných zdrojov v komisii Ladislav Miko. Podľa neho sa pri ťažbe dreva nedodržali všetky európske predpisy. Jednou z výčitiek je, že sa neposudzoval vplyv ťažby na životné prostredie a v predmetnej lokalite dochádza k významnému poškodzovaniu stavu ochrany lokalít Natura 2000.

aktualizované 17:58

Autor: zh

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu
  2. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  7. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  2. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  3. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  5. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  6. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  7. Najlepšie zdroje železa: čo jesť pri jeho nedostatku
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 13 443
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 9 381
  3. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 4 960
  4. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 2 663
  5. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 202
  6. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 2 044
  7. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 041
  8. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu 1 937
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu