SME

Poprad a PSK si chcú vymeniť objekty Tatranskej galérie

POPRAD 22. mája (SITA) – Mesto Poprad a Prešovský samosprávny kraj (PSK) si chcú vymeniť budovy Tatranskej galérie (TG). Mesto Poprad je vlastníkom objektu Elektrárne TG, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou.

Objekt Elektrárne TG má galéria v dlhodobom prenájme. PSK ako zriaďovateľ Tatranskej galérie je zase vlastníkom budovy riaditeľstva TG na Alžbetinej ulici, ktorú by malo získať mesto. Zmena vlastníkov by sa udiala buď jednoduchou výmenou alebo kúpou a predajom za korunu, „bez toho, či hodnota budovy je taká alebo taká,“ uviedol na tlačovej besede v Poprade predseda PSK Peter Chudík. Zámena objektov by podľa Chudíka znamenala jasný príklad spolupráce miestnej a regionálnej samosprávy v prospech obyvateľov Popradu a celého regiónu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Zámena alebo kúpa a predaj ešte nie je definitívna. „My môžeme navrhnúť a môžeme to podporovať, ale nemôžeme to zaručiť, lebo zámenu musia schváliť poslanci v oboch zastupiteľstvách,“ doplnil Chudý. O zámene objektov budú popradskí mestskí poslanci rokovať začiatkom júla. Poslanci PSK by sa mali celou vecou zaoberať koncom júla. Predseda PSK už má jasné zámery s celým objektom Elektrárne TG. Prevod vlastníctva Elektrárne na PSK uľahčí situáciu aj Tatranskej galérii, ktorá sa bude môcť uchádzať o prostriedky z eurofondov. Regionálna samospráva vie podľa Chudíka uvoľniť približne 25 mil. Sk z úveru Európskej investičnej banky na rekonštrukciu Elektrárne. „Keď budú poslanci PSK promptní, tak v marci alebo apríli na budúci rok môže byť celá galéria hotová,“ povedal Chudík.

SkryťVypnúť reklamu

Zámenu objektov podporuje aj primátor Popradu Anton Danko. Mesto podľa neho nemalo „30 miliónov, aby investovalo do tejto budovy.“ Mesto zatiaľ nevie, čo bude robiť s budovou súčasného riaditeľstva Tatranskej galérie, ktorú by malo získať od PSK. Budova riaditeľstva „tiež potrebuje veľkú investíciu,“ doplnil Danko. Popradský primátor nevylúčil, že budovu riaditeľstva TG mesto v budúcnosti predá. Objekt riaditeľstva sa nachádza v centre mesta. Viac ako samotný objekt je zaujímavý pozemok, na ktorom sa budova nachádza.

Podľa riaditeľky TG Anny Ondrušekovej presťahovaním celej Tatranskej galérie do objektu Elektrárne získa galéria konečne vhodné priestory na prezentáciu moderného umenia. Jasné vlastníctvo Elektrárne uľahčí získavanie finančných prostriedkov nielen z PSK, ale i ďalších zdrojov. Do Elektrárne by sa mali presťahovať aj celý zbierkový fond a administratíva. Po rekonštrukcii celého objektu si galéria „bude môcť dovoliť prezentovať oveľa významnejšie a divácky pútavejšie výstavy,“ uviedla Ondrušeková.

SkryťVypnúť reklamu

Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 450
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 294
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 559
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 557
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 844
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 571
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 350
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 200
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Brad Marchand oslavuje víťazný gól Floridy.

Stav finálovej série NHL je po úvodných dvoch zápasoch v Edmontone 1:1.


a 1 ďalší
Viktória Chladoňová (vpravo) v drese tímu Visma-Lease a Bike.

Viktória Chladoňová atakuje elitnú desiatku.


Momentka z prípravného zápasu Španielsko - Ukrajina hráčov do 21 rokov.

Mladí Španieli nevyhrali už tretí zápas v sérii.


Alexander Sorloth oslavuje gól v zápase Nórsko - Taliansko.

Česko v kvalifikácii neprehralo ani jeden zápas.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu