"Tento štátny transfer by bol v zákone presne definovaný podielom na verejných výdavkoch," povedal novinárom Mikloš, podľa ktorého by Slovenská televízia mohla dostávať 0,6 percenta zo štátneho rozpočtu a Slovenský rozhlas 0,3 percenta. Tento systém by podľa neho priniesol viac peňazí verejnoprávnym médiám, keďže verejné výdavky stále rastú.
Predstavitelia opozičnej strany, ktorá má po vládnom Smere-SD druhé najväčšie zastúpenie v parlamente, zároveň kritizovali návrh ministerstva, ktorý bude onedlho schvaľovať vláda. Ministerstvo v ňom navrhuje zaviesť poplatky pre každú domácnosť a firmu. Sľubuje si od toho okrem iného vyriešenie problému s neplatičmi
"STV avizuje, že aj po novom zákone jej budú chýbať peniaze," povedala Radičová. Podľa nej prinesie ich návrh viac peňazí, ako ten vládny. Ministerstvo kultúry však neplánuje iba zlepšiť výber poplatkov zákonom. Chce tiež televízii a rozhlasu posielať ďalšie príspevky na základe zmluvy štátu s médiami na konkrétne ciele, napríklad pôvodnú tvorbu.
Podľa poslancov SDKÚ-DS je zmluva možnosťou tlačiť na verejnoprávne médiá. Ministerstvo však argumentuje, že tento spôsob je v Európe osvedčeným prostriedkom, ako naopak relatívnu nezávislosť médií zachovať. Podľa neho by práve pri systéme dane politici mohli meniť výšku príspevku.
Na otázku, prečo zrušenie poplatkov SDKÚ-DS nenavrhla počas svojho pobytu vo vláde v minulých rokoch, Mikloš povedal, že nie všetko sa dá stihnúť. Okrem toho podľa neho vtedy ešte efekt rozbiehaných reforiem nebol dostatočný.
Radičová povedala, že už o svojom návrhu rokovali s vedeniami STV a SRo a tie s jeho filozofiou problém nemajú. Podporiť by ho mohli aj ďalšie dve opozičné strany. Väčšinu v parlamente má však vládna koalícia, ktorá má pripravený vlastný návrh zákona. S návrhom zrušiť koncesie prišla pred vlaňajšími voľbami nová strana Nádej, ktorú spoluzakladal exminister kultúry František Tóth. Verejnoprávne médiá vtedy túto myšlienku odmietli.
him pto fil
aktualizované 18:31