AKTUALIZOVANÉ 17:53

Maďarič navrhne výstavbu centra, vláda súhlasí

Rezort kultúry vláde odporučí výstavbu spoločnej budovy STV, Slovenského rozhlasu, prípadne aj Tlačovej agentúry a využitie ich súčasných budov na financovanie tohto projektu.

Ilustračné foto(Zdroj: TASR)
Vláda sa dnes stotožnila s návrhom ministra kultúry Mareka Maďariča na postavenie novej budovy Slovenskej televízie (STV) a Slovenského rozhlasu (SRo), kde by po premene štátnej tlačovej agentúry (TASR) na verejnoprávnu mohla sídliť aj TASR. Maďarič má vláde do konca augusta navrhnúť podrobnosti vrátane možného predaja terajších budov STV a SRo na zaplatenie nového sídla. Malo by vyrásť pri novom Slovenskom národnom divadle (SND), čím by podľa ministra vzniklo národné centrum kultúry a médií.

Vláda súhlasila aj s návrhom, aby štát uzatváral s STV a SRo zmluvy, pravdepodobne na 5 rokov. Mali by definovať "programové a iné úlohy na strane vysielateľov a výšku verejných financií, garantovaných štátom". Legislatívne má tento návrh minister predložiť vláde do konca júna. Maďarič je presvedčený, že najmä STV sa bez podpory štátu nepodarí navrátiť verejnej službe jej podstatu. Štát by mal dávať STV minimálne 3,4 až 3,8 miliardy korún, aby dokázala plniť úlohy a prebudiť domáci kreatívny potenciál.

Výrazné zvýšenie koncesionárskych poplatkov nie je podľa MK SR priechodné a sociálne akceptovateľné. Pri 30tich percentách neplatičov sa chce zamerať na vyššiu vymožiteľnosť poplatkov, stratu za oslobodených od platenia by mal vysielateľom kompenzovať štát. Okrem zmluvne garantovaných peňazí zo štátneho rozpočtu navrhuje Maďarič dočasné zvýšenie času na reklamu, určeného zákonom. "Smernica (EÚ) Televízia bez hraníc teoreticky pripúšťa pre verejných vysielateľov limit až 15 percent, hoci tam, kde funguje systém koncesionárskych poplatkov sa takýto podiel nevyužíva," uviedlo MK SR.

Ďalšiu možnosť financovania verejných vysielateľov vidí MK SR v plánovanom Audiovizuálnom fonde. "Dá sa očakávať, že zo zdrojov verejnej televízie bude doň prúdiť do 20 percent programového rozpočtu, ale pri predpokladanom minimálnom objeme fondu 350 miliónov korún sa na programové projekty verejného vysielateľa vráti oveľa viac." Sumu nevie odhadnúť, pretože nie je jasné, či by z fondu mohli čerpať len verejnoprávni, alebo aj iní vysielatelia. Prínos vidí MK SR aj v moderných formách spolupráce s nezávislými producentmi a v profesionálnom posudzovaní pripravovaných projektov. Skončiť by sa mal systém pokus-omyl, STV by potom mohla zarábať aj na predaji programov, ktorý je teraz nulový.

Pre budúcnosť považuje za sľubný dynamicky rastúci príjem z internetovej reklamy. "Pri súčasnom tempe penetrácie internetu v domácnostiach a pri predpokladanom rastovom indexe internetovej reklamy cca 30 percent ročne na obdobie najbližších 5 rokov by televízna verejná služba mohla v horizonte 3 – 4 rokov vygenerovať dodatočné zdroje cca 100 až 150 miliónov korún ročne," uvádza MK SR.

Ministerstvo nie je spokojné s reguláciou médií na Slovensku. "Regulácia médií (vrátane verejnoprávnych) – to nie sú zďaleka len zákony a sankcie. Je to celý komplex mechanizmov a nástrojov, je to súhra samoregulácie, koregulácie a štátnej mediálnej politiky („klasická“ regulácia). Na Slovensku sa tento široký repertoár nástrojov využíva dosť nešikovne, chabo a akosi ostýchavo. Na počudovanie to doteraz vyhovovalo aj viacerým manažmentom STV, ale aj súkromným vysielateľom a profesijným organizáciám v oblasti médií a audiovízie. Takáto pasivita je výsledkom absencie mediálnej vzdelanosti a profesionality."

V návrhu optimalizácie infraštruktúry verejnoprávnych vysielateľov v podmienkach digitalizácie vysielania, ktorý dnes schválila vláda, myslí ministerstvo kultúry aj na sociálny rozmer digitalizácie, keď medzi jeden z cieľov zaradilo "pomôcť v prístupe k digitalizácii sociálne najslabším vrstvám obyvateľstva". Z návrhu nie je jasné, či by mal sociálne slabým prispievať na nové televízory, schopné zachytiť digitálne vysielanie, štát.

Maďarič verí, že budova pre verejnoprávne média bude čo najskôr

Minister kultúry Marek Maďarič dúfa, že nová spoločná budova pre Slovenskú televíziu, Slovenský rozhlas a prípadne aj Tlačovú agentúru SR bude postavená čo najskôr. Vláda dnes ministrovi uložila, aby jej do konca augusta predložil návrh a možnosti výstavby spoločného mediálneho centra.

"Tým, že vláda tento materiál schválila, tak vníma, že výstavba takéhoto spoločného sídla je jedným z riešení súčasných problémov verejnoprávnych médií s nevyhovujúcimi budovami," povedal novinárom Maďarič po rokovaní vlády. Spoločná budova by podľa neho bola nielen menej náročná na energie, ale technologicky novšia.

V rezorte kultúry sa naposledy stavalo nové Slovenské národné divadlo, ktorého výstavba trvala 21 rokov podobne ako budova Slovenského rozhlasu.

Plán postaviť novú budovu pravdepodobne na pozemku pri novom Slovenskom národnom divadle je podľa Maďariča prediskutovaný aj s vedeniami verejnoprávnych médií. Tie budú totiž musieť súhlasiť s odpredajom ich súčasných sídiel. Z takto získaných peňazí chce Maďarič stavbu novej budovy financovať. Obe médiá sa sťažujú na zlý stav ich budov a predimenzovanosť.

Vláda dnes tiež odobrila aj zámer prispievať na konkrétne činnosti televízie a rozhlasu prostredníctvom zmluvy. Verejnoprávne médiá totiž podľa Maďariča trpia nedostatkom financií. "V roku 2005 mala STV bezkonkurenčne najnižšie príjmy spomedzi vysielateľov verejnej služby v Európskej únii, 51,5 milióna euro. Druhá v poradí bola chorvátska televízia, 110 miliónov euro," uviedol minister.

Zlú finančnú situáciu médií chce minister vyriešiť novým zákonom o zlepšení výberu koncesionárskych poplatkov, ktorý onedlho predloží vláde, ale financovaním prostredníctvom zmluvy. Tá by sa uzatvárala na päť až šesť rokov. Presne by sa v nej pomenovali podporené oblasti, napríklad nakrúcanie filmov a ich plnenie by sa pravidelne vyhodnocovalo.

Vnútro chce budovu polície v Martine

Ministerstvo vnútra chce získať novú budovu okresnej polície v Martine. Budovu vymení so spoločnosťou etBay a doplatí jej takmer 6,840 milióna korún zo svojho rozpočtu. etBay ponúkla polícii zrekonštruovanú budovu na Komenského ulici, ktorú prispôsobila pre políciu.

"Z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov na rekonštrukciu policajnej budovy, ktorá si na základe rozpočtu vyžadovala takmer 100 miliónov Sk, krajské riaditeľstvo sa rozhodlo riešiť situáciu zámenou podľa zákona č. 278/1993 Z. z. o správe majetku štátu v znení neskorších predpisov. Podľa citovaného zákona predmetom zámeny môže byť i nehnuteľný majetok, ktorý nie je pre správcu prebytočný, ak do správy nadobudne majetok, ktorý mu bude slúžiť na plnenie úloh v rámci predmetu jeho činnosti," uviedlo MV SR v návrhu vláde.

Na Slovensku sa stále nepodarilo zaviesť systém bezhotovostného ukladania pokút políciou, hoci systém mal fungovať už pred dvoma rokmi. V správe o plnení programu boja so zločinnosťou to konštatuje MV SR. Rezort sa bezhotovostnými platbami pokút zaoberal od roku 1998, dokonca zriadil komisiu.

Tá vypracovala návrh novely zákona o priestupkoch, nový centrálny informačný systém evidovania a vymáhania pokút, možnosti využitia technických prostriedkov, dopad návrhu na štátny rozpočet, prehodnotenie a úpravu tabuľkových miest policajtov a občianskych zamestnancov. Podľa komisie by to stálo peniaze a viac zamestnancov, preto ministerstvo rozhodlo, že sa tento systém platenia pokút nezavedie.

Ministerstvo predpokladá modernizáciu likvidácií ekologických havárií

V správe o ochrane obyvateľstva pred chemickými zbraňami MV SR oznamuje vláde, že v ďalších troch rokoch predpokladá modernizáciu materiálového a technického vybavenia a zásahovej mobilnej techniky na likvidáciu ekologických havárií. K prioritám patrí nákup meracej techniky na detekciu nebezpečných koncentrácií chemických bojových látok, antidot pre špecialistov prvého zásahu alebo nákup špeciálneho vozidla na monitoring, vybaveného stacionárnymi a mobilnými laboratóriami. Zabezpečenie týchto a ďalších úloh si vyžiada 133 miliónov korún. Osobitné bezpečnostné opatrenia robila polícia predovšetkým na hranici s Ukrajinou a na medzinárodných letiskách, kde využíva psov na hľadanie výbušnín. MV SR vlani obmenilo prostriedky individuálnej ochrany špeciálnych tímov, ktoré môžu byť pri záchranných prácach vystavené toxickým látkam a dokúpilo prístroje pre stacionárne aj mobilné laboratóriá. Ministerstvo obrany ukončilo výstavbu referenčného chemického laboratória na identifikáciu neznámych toxických látok za 74 miliónov korún.

Vláda má dokončiť odškodnenie za vlaňajšie povodne. Na preplatenie záchranných a zabezpečovacích prác na základe rozhodnutí krajských a obvodných povodňových komisií, náhrad za obmedzenie vlastníckeho alebo užívacieho práva, za poskytnutie osobnej pomoci a vecného prostriedku, náhrady škôd spôsobených plnením opatrení na ochranu pred povodňami v období máj - december 2006 má dať 150 miliónov korún z Všeobecnej pokladničnej správy.

Ministra zdravotníctva vláda zaviaže, aby jej do 1. júna predložil správu o vývoji v zdravotníctve. Správu si vyžiadal parlament, ktorý ju následne prerokuje.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 5. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 2. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 3. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 6. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 7. Každý štvrtý 70-tnik na Slovensku má cukrovku, pribúdajú mladší
 8. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 9. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 10. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 16 087
 2. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 11 043
 3. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 8 466
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 6 827
 5. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 368
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 6 194
 7. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 5 805
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 5 009
 9. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 649
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 3 708

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

SVET

Rakúska štátna tajomníčka: Teraz útočia na webe, zajtra v uliciach

Rakúsko pripravuje zákony o nenávistných prejavoch.

KOMENTÁRE

Netreba vedieť, čo je Kajínek. Z väznice vykročila celebrita (Schutzov týždeň)

Proti „ideám“ Sme rodina je šuvix aj nový „sociálny balík“ Smer-SNS-HíD.

Neprehliadnite tiež

Kotlebovcom po zrušení môžu siahnuť na majetok, pozrite sa na aký

Kotlebovcom sa po vstupe do banskobystrickej župy začalo dariť, kupovali autá aj domy.

Slováci by si radi zachovali pozíciu medzi Západom a Východom

V krajinách strednej a východnej Európy podpora NATO zaostáva za podporou pre EÚ.

Cirkev o podpore Kotlebu: takto sa kňazi nesmú správať

Konferencia biskupov Slovenska síce kritizuje verejnú podporu kňazov Kotlebovej strane, nehovorí o škodlivosti jej ideológie.

Slovensko má po 35 rokoch druhé národné plemeno oviec - slovenskú dojnú ovcu

Vyšľachtená je z pôvodných slovenských plemien a špecializovaných dojných plemien.