SME

Amnesty nám vytkla Rómov aj Hedvigu

Amnesty International v dnes zverejnenej správe o dodržiavaní ľudských práv Slovensku opäť vytkla najmä zaobchádzanie s Rómami, všimla si aj prípad Hedvigy Malinovej.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SME)

Bratislava 23. mája (ČTK) - Medzinárodná organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI) Slovensku opäť vytkla najmä zaobchádzanie s Rómami. V správe o dodržiavaní ľudských práv vo svete za minulý rok, ktorú organizácia dnes zverejnila, si všimla aj údajné napadnutie študentky maďarskej národnosti Hedvigy Malinovej. Bližšie ho však nekomentovala.

Organizácia upozorňuje Slovensko na prístup k Rómom pravidelne. "Rómovia čelili vážnej diskriminácii v prístupe k bývaniu, vzdelaniu, zamestnaniu, zdravotnej starostlivosti a ďalším službám, ako aj pretrvávajúcim predsudkom a nepriateľstvu," napísala AI. Upozornila aj na nadmerný počet rómskych detí v špeciálnych školách alebo segregovaných triedach a útok na rómsku rodinu v Seredi, pri ktorom utrpelo zranenie aj malé dievčatko.

SkryťVypnúť reklamu

Vládna splnomocnenkyňa pre rómske komunity Klára Orgovánová v reakcii pripustila, že za posledné dva roky sa situácia Rómov výrazne nezmenila. Lepšiemu napĺňaniu projektov na pomoc Rómom podľa nej bráni často nedostatok peňazí či ľudských zdrojov. "Informácie, ktoré zverejnila Amnesty International (...) vychádzajú celkom z reálnej situácie," povedala ČTK. "Aj my ako vláda hovoríme o tom, že tie problémy existujú a že ich chceme riešiť," dodal minister zahraničia Ján Kubiš.

Medzinárodný rozruch v minulosti vzbudil aj prípad Karola Sendreia, ktorý zomrel v roku 2001 na následky zranení na policajnej stanici v Revúcej. Z jeho smrti sú obžalovaní viacerí bývalí policajti, dnes na Krajskom súde v Banskej Bystrici malo v prípade prebiehať pojednávanie. AI sa však v správe za rok 2006 týmto prípadom nezaoberala, keďže sa stal ešte skôr.

SkryťVypnúť reklamu

Na Slovensku žije podľa oficiálnych štatistík necelých 90.000 ľudí, ktorí sa hlásia k rómskej národnosti. Podľa viacerých zdrojov je však v skutočnosti Rómov niekoľkonásobne viac. Vládny odhad z roku 2005 hovoril o 320.000 príslušníkoch rómskej menšiny.

Problémy s dodržiavaním ľudských práv Rómov mali podľa AI aj susedné Česko a Maďarsko, v prípade Česka dokonca organizácia zaznamenala správy o zlom zaobchádzaní voči Rómom zo strany polície. Poľsko, kde sú Rómovia menej zastúpení ako na Slovensku alebo v Česku, zas zožalo kritiku za netoleranciu voči sexuálnym menšinám. Najhoršie spomedzi susedov Slovenska dopadla Ukrajina, kde je podľa správy mučenie na polícii bežné.

Hovorkyňa AI na Slovensku Ingrid Králová však nechcela porovnávať situáciu Slovenska s okolitými krajinami, ani zmeny oproti minulým rokom. "V každej krajine sú iné podmienky a nedá sa to porovnávať, ale určite tie problémy tu pretrvávajú, a preto sa na ne neustále upozorňuje," poznamenala.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem diskriminácie Rómov AI kritizovala Slovensko aj za používanie sieťových postelí v zariadeniach pre mentálne postihnutých a údajné zlé zaobchádzanie so zadržiavanými. Organizácia sa tu odvolala na správu výboru Rady Európy proti mučeniu, ktorú zverejnili vo februári.

Za pozitívnu zmenu naopak AI označila posilnenie právomocí ombudsmana, ktorý získal možnosť obrátiť sa so svojimi prípadmi na Ústavný súd. Bezpečnostným silám zas pribudla povinnosť spolupracovať s ním.

V prípade Malinovej, ktorý dodnes vyvoláva napätie vo vzťahoch medzi Slovenskom a Maďarskom, AI len skonštatovala, že policajné vyšetrovanie uzavrelo údajný útok tak, že si ho Malinová vymyslela a súd zatiaľ nerozhodol o jej sťažnosti na postup vyšetrovateľov. V decembri minulého roka podal podnet na Ústavný súd Malinovej právnik, medzitým polícia obvinila študentku z krivej výpovede a krivej prísahy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 637
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 118
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 174
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 642
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 216
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 282
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 149
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu