Banská Bystrica 23. mája (TASR) - Havária auta, v ktorom cestovali traja svedkovia, zapríčinila, že dnes na Krajskom súde v Banskej Bystrici nemohlo pokračovať odročené hlavné pojednávanie v kauze smrti 51-ročného Róma Karola Sendreia z Magnezitoviec okres Revúca. Ten zomrel začiatkom júla 2001 na policajnej stanici v Revúcej, kam ho policajti priviezli aj s jeho dvoma synmi.
Práve oni, ako aj ich ďalší brat boli vo vozidle, ktoré havarovalo pred Breznom pre ceste do Banskej Bystrice. Ich obhajca predsedovi senátu oznámil, že utrpeli menšie zranenia, čo potvrdila tiež polícia, a ich výsluch preto dnes nie je dnes možný. Obhajca oznámil, že zabezpečí, aby pred senát predstúpili vo štvrtok, kedy bude pojednávanie pokračovať.
Hlavné pojednávanie v spomínanej kauze už kvôli náhlemu ochoreniu jedného z členov senátu Krajského súdu v Banskej Bystrici museli odročiť začiatkom apríla. Senát predtým začal prípad pojednávať po takmer šiestich rokoch od smrti Karola Sendreia. Jeho smrť mali zapríčiniť siedmi teraz už bývalí policajti, ktorých prokurátor obžaloval zo spáchania trestného činu mučenia a iného neľudského a krutého zaobchádzania. Hrozí im nepodmienečný trest odňatia slobody od osem do pätnásť rokov. Miroslava S. (35) obžalovali aj zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a za ublíženie na zdraví. Bývalého starostu Magnezitoviec Andreja H. obžalovali z ublíženia na zdraví a synov Karola Sendreia Petra (32) a Karola (34), ako aj jeho nevlastného syna Róberta G. (38) z násilia proti skupine osôb a proti jednotlivcovi.
Incident, pri ktorom Karol Sendrei zomrel, sa začal popoludní 5. júla 2001 vo dvore Ondreja H. v obci Magnezitovce v okrese Revúca potom, ako tam prišiel Karol Sendrei spoločne so synmi. Prešli cez bráničku a začali starostovi a jeho synovi vulgárne nadávať a vyhrážať sa im zabitím. Poškodzovali oplotenie a dožadovali sa vysvetlenia, prečo starostov syn Andrej H. deň predtým ako príslušník polície predviedol Róberta G. na obvodné oddelenie polície v Jelšave. Došlo k potýčke, počas ktorej prišli na zásah policajti Miroslav S. a Ján K. z Revúcej. Obaja spolu s Ondrejom H. Rómov spacifikovali a odviezli na policajnú stanicu v Jelšave, neskôr ich presunuli do Revúcej.
V obžalobe sa uvádza, že ešte predtým, než Rómov premiestnili do Revúcej, na policajnej stanici v Jelšave ich Miroslav S., Ján K. a Ondrej H., ktorý nebol v službe, spútaných a pripútaných bili obuškami a rukami a kopali do nich. Pridať sa k nim mali aj ďalší dvaja vtedajší policajti Igor G. a Marek U. V bitke mali pokračovať aj v Revúcej, kde Rómov pripútali k skobám a radiátoru. Rómov tam bili aj policajti Roman R. a Ladislav K. Pri útokoch im spôsobili viaceré zranenia, najťažšie Karolovi S., ktorý zraneniam podľahol na chodbe policajnej stanice. Pri pitve sa zistilo, že mal zlomenú čeľusť a vyše desať rebier, odtrhnutý žlčník, poškodené srdce, pľúca a pečeň a mal aj ďalšie vážne vnútorné zranenia.
Expolicajti vinu na smrti Karola Sendreia odmietajú. Tvrdia, že voči nemu i jeho synom použili pri ich spacifikovaní počas zásahu iba primerané donucovacie prostriedky, a to obušky, hmaty a chvaty. Na policajných staniciach ani počas prevozu v autách ich nebili, ani do nich nekopali. Nevedia však vysvetliť, ako mohol Karol Sendrei utrpieť také vážne zranenia, na následky ktorých zomrel.