BRATISLAVA 23. mája (SITA) - Tanec a divadlo sú predovšetkým praktické študijné odbory, no vyučovať sa už dajú aj cez internet, formou takzvaného e-learningu. V pilotnom ročníku si túto formu štúdia mohli vďaka projektom Európskeho sociálneho fondu vyskúšať poslucháči Vysokej školy múzických umení v Bratislave (VŠMU). Výberové kurzy v sekcii VUDU - Virtuálnej univerzity divadelného umenia zastrešila v zimnom semestri Hudobná a tanečná fakulta VŠMU, kurzy v rámci VUT - Virtuálnej univerzity tanca si zobrala na starosť Divadelná fakulta VŠMU. Cieľom projektu bolo, a naďalej bude, nasmerovať štúdium k celoživotnému vzdelávaniu, dovzdelať pedagógov, zvýšiť úroveň digitálnej komunikácie a pri výučbe ísť viac do hĺbky. Výsledky pilotného ročníka na dnešnej tlačovej konferencii zhodnotili odborná garantka VUDU Soňa Šimková, odborná garantka VUT Miroslava Kovářová a manažérka oboch projektov Daniela Chlapíková z Európskej kultúrnej spoločnosti.
Virtuálne vzdelávania v rámci projektov VUDU a VUT tvoria rezidenčné stretnutia (osobné) študentov s pedagógmi, ďalej on-line stretnutia prostredníctvom chatu a slobodné návštevy na internetovej stránke projektov v ľubovoľnom čase. "Stačí raz kliknúť a pedagóg má prehľad o každom prihlásení sa študenta a jeho dĺžke pobudnutia, pričom si môže odsledovať i to, ktoré konkrétne sekcie študent na internetovej stránke navštívil," uviedla Šimková. Študenti prostredníctvom internetu dostávajú podkladové materiály, predbežne ich konzultujú s pedagógmi a na osobných stretnutiach tak majú možnosť ísť viac do hĺbky problematiky. Všetky kurzy preložila škola aj do anglického jazyka, čo jej v rámci e-learningu umožnilo spolupracovať s inými univerzitami na medzinárodnej úrovni. "Realizácia tohto projektu nás okrem iného prinútila zmeniť metodiky skrípt a v podstate ich aj napísať. Študenti k nim teraz majú stály prístup a nemusia sa obávať, že by sa vypredali," tvrdí Kovařová.
Projekt VUDU orientoval študentov v európskom divadle 20. storočia. Na jednotlivých kurzoch sa mohli študenti vzdelávať v oblasti západoeurópskeho divadla. Krúžky im ponúkali aj pohľad na premeny hereckých metód a slovenskú činohernú réžiu 20. storočia. Vďaka sekcii VUT sa študenti oboznámili s tanečnými technikami Marthy Grahamovej, José Limóna, Merce Cunninghama, súčasného i džezového tanca.
Bližšie informácie nájdu záujemcovia na internetových stránkach www.vudu.sk, www.vut.sk a www.vsmu.sk.