BRATISLAVA 23. mája (SITA) - Spojením štátnej inštitúcie, komerčnej spoločnosti, občianskeho združenia a detskej medzinárodnej organizácie vznikol pred rokom projekt Hľadané deti. Podľa štatistiky Policajného zboru (PZ) z roku 2006 sa na Slovensku stratilo viac ako 700 detí. Denne tak polícia registruje priemerne tri takéto prípady. Zaznelo to dnes na tlačovej besede, ktorú pri príležitosti 25. mája - Medzinárodného dňa nezvestných detí, usporiadal PZ SR, spoločnosť Tesco, občianske združenie Hope - Pomoc nezvestným a Linka detskej istoty pri Slovenskom výbore UNICEF. "V priebehu pár hodín po oznámení o stratenom dieťati na polícii dokáže spoločnosť Tesco vo svojich 49 hypermarketoch v SR zverejniť fotografiu nezvestného dieťaťa," povedala hovorkyňa Prezídia PZ Marta Bujňáková. Tento rok sa týmto spôsobom podarilo nájsť 7 detí. Projekt Hľadané deti plánujú partnerské subjekty posunúť ďalej a preto pripravujú novú kampaň. "Tá sa má sústrediť na prevenciu, povedala zástupkyňa spoločnosti Tesco Eva Williams. Kampaň sa začína 25. mája v hypermarketoch a zákazníci budú o nej informovaní letákmi. V rámci prevencie, ktorá má zabrániť deťom pri odchode z domova, zohráva významnú úlohu Linka detskej istoty (LDI) pri Slovenskom výbore UNICEF. Na bezplatné číslo 0800 500 500 môžu volať deti, ktoré nevedia nájsť sami riešenie a často utekajú z domu. "Za rok 2006 nám volalo 57 detí na úteku. Až 32 z nich uviedlo, že ich vyhodili z domu," povedala riaditeľka LDI Eva Dzurindová. Čoraz častejšie volajú deti, ktorú chcú upozorniť na to, že ich šikanujú. Podľa Dzurindovej v tomto roku už volalo z tohto dôvodu 80 detí. "Volajú nám aj dospelí, ak vidia napríklad žobrajúce deti," uviedla riaditeľka LDI, podľa ktorej linka pomáha odbúravať aj ľudskú ľahostajnosť voči trpiacim deťom.
Deti z domu neodchádzajú len pre zlé podmienky doma alebo problémy v škole. Podľa Bujňákovej odchádzajú aj vtedy, keď majú "všetko". "Máme pátračov, ktorí vedia, čo majú robiť v takýchto prípadoch, ale vždy vítame pomoc spoločnosti Tesco a verejnosti," uviedla policajná hovorkyňa. Z policajného pátrania vylúčia osobu až po 20 rokoch. Podľa Bujňákovej sú rizikové tri skupiny detí. Prvou sú deti na prvom stupni základnej školy, ktoré nemajú bezpečnostné návyky a nevedia sa pohybovať v cudzom prostredí. Druhou skupinou sú deti z druhého stupňa ZŠ, ktoré sa môžu stať obeťou trestných činov, ale aj ich aktérmi. Tretiu skupinu tvoria stredoškoláci, ktorí cestujú do sveta.
Občianske združenie Hope - Pomoc nezvestným pomáha rodinám pri hľadaní ich nezvestných detí a príbuzných, najmä mladých ľudí. "Pomáhame rodičom ako postupovať pri hľadaní dieťaťa a zverejňovať fotografie nezvestných detí na internete," povedala predstaviteľka občianskeho združenia Hope - Pomoc nezvestným Bronislava Kollárová, ktorá je sama matkou už niekoľko rokov nezvestného syna.
Projektu má pomôcť aj verejná zbierka, ktorá potrvá do 3. júna 2007. Viac sa o nej aj o samotnom projekte Hľadané deti môže verejnosť dozvedieť na stránke www.hladanedeti.sk.