SME

Paška: Národné parlamenty sú dôležitejšie ako európsky

Nosnou témou bratislavskej konferencie bude podľa Pašku najhorúcejšia téma EÚ, ktorou je európska ústava, inštitucionalizácia Európy a jej možné rozširovanie.

BRATISLAVA 24. mája (SITA) - Úloha národných parlamentov je podľa predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku v súčasnosti dôležitejšia ako úloha Európskeho parlamentu. Preto budú podľa neho závery bratislavskej Konferencie predsedov parlamentov Európskej únie (EÚ), ktorá sa začne v piatok, zaujímať všetky politické špičky EÚ. Paška to dnes povedal pre SITA.

Ako súčasť histórie by podľa Pašku mal z tejto konferencie zostať tzv. bratislavský mechanizmus, ktorý bude jasne definovať, ktorá členská krajina a za akých podmienok preberá predsedníctvo tejto konferencie. Ďalším prínosom Slovenska k tejto konferencii by malo byť podľa Pašku zvýraznenie momentu rozširovania Európskej únie, s čím súvisí pozvanie predsedu ukrajinského parlamentu Olexandra Moroza, ktorý bude prezentovať víziu Ukrajiny a jej schopnosť integrovať sa do spoločného európskeho priestoru. "V prvej a nosnej téme konferencie pod názvom Budúcnosť Európy budú 23 prihlásení predsedovia parlamentov hovoriť o najhorúcejšej téme EÚ, ktorou je európska ústavná zmluva, inštitucionalizácia Európy a s tým súvisiaca absorbčná schopnosť - rozširovanie áno alebo nie, zastaviť ho alebo obmedziť," povedal Paška s tým, že na závery rokovania predsedov národných parlamentov, ktorých úloha je podľa neho v súčasnosti dôležitejšia ako Európskeho parlamentu, sú zvedavé všetky politické špičky EÚ.

SkryťVypnúť reklamu

"Budem prezentovať naše národné stanovisko, že Slovensko bolo vždy zástancom európskeho rozširovania i európskej ústavy a dodnes zastávame názor, že by sa proces, s ktorým prišlo nemecké predsedníctvo, mal ukončiť," povedal Paška s tým, že by bolo fér, aby všetky členské krajiny EÚ vyjadrili postoj k návrhu európskej ústavy. "Žiaľ, ten proces na dlhé obdobie zamrzol a dnes už je jasné, že nemecká ambícia naplnená nebude a už dnes by sme vedeli definovať niekoľko rovín prístupov k textu - od optimistického, ktorý zastáva aj Slovensko a znamená prijateľnosť zmluvy z Ríma, až na ten druhý breh takzvaných euroskeptikov, ktorí sa definujú a vieme ich pomenovať," povedal Paška s tým, že je škoda, že bude tento proces ešte trvať, keďže Európa by mala byť silnou ekonomickou a sociálnou veľmocou, ak chce uspieť v globálnej konkurencii. Na to však podľa Pašku potrebuje precíznejšie usporiadať vnútorné vzťahy.

SkryťVypnúť reklamu

Konferencia predsedov parlamentov podľa Pašku môže tento proces ovplyvniť, avšak nie v inštitucionálnej polohe v podobe záväznosti prijatých záverov pre európsku radu, parlament či komisiu. "Význam je v tom, že to postavenie národných parlamentov sa dostáva do výrazne exekutívnej roviny a práve národné parlamenty musia strážiť dohodnuté rozhranie toho, čo je národné a čo je európske a môže byť predmetom rozhodovania pre EÚ," povedal Paška. Súčasný "inštitucionálny chaos" v EÚ podľa Pašku nie je dôvod na skepsu, práve naopak. Preto bude jednou z tém konferencie aj zlepšenie komunikácie nielen v technikách, ale v spôsobe reálneho pôsobenia v oblastiach, ktoré považuje za prioritné.

Na margo Chorvátska, ktoré bude mať na konferencii takisto zastúpenie, Paška povedal, že by bolo nezodpovedné ku krajinám, ktoré výrazne pokročili v prístupovom procese a splnili podmienky, aby zostali pred bránami EÚ. "Zastavenie rozširovania EÚ znamená vytvorenie ďalšieho priestoru pre politický radikalizmus mimo EÚ. Naopak rozširovanie a zlepšenie spolupráce je nástrojom na demokratizáciu a implementáciu všeobecných hodnôt," dodal Paška.

SkryťVypnúť reklamu


SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 648
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 125
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 201
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 647
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 184
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 268
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 141
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 1 778
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu