TRNAVA 24. mája (SITA) – Ošetrovňa prvej pomoci funguje v trnavskej poliklinike už viac ako rok. Disponuje defibrilátorom, EKG, intubačnou sadou a ďalšími prístrojmi na záchranu života. V rozpise služieb miestnych špecialistov sa pravidelne určuje, ktorí budú privolaní k akútnemu zásahu. Ako povedala pre agentúru SITA jedna z iniciátorov projektu lekárka Albína Schmiesterová, ošetrovňa nemá suplovať rýchlu zdravotnú pomoc (RZP), ale má pomôcť tamojším zdravotníkom maximálne využiť čas, kým sa k naliehavému prípadu záchranka dostaví. „Pokiaľ sme nemali zriadenú ošetrovňu, mali sme tri prípady úmrtia vo foyer polikliniky,“ popísala vznik myšlienky. Schmiesterová dodala, že hoci predpísanými prístrojmi lekári disponujú, ošetrovňou chceli vytvoriť podmienky pre komplexnejšie pôsobenie. „Trápilo nás, keď sa nemohla zabezpečiť kompletná resuscitácia a po príchode RZP už bolo neskoro,“ spomenula si na starší prípad.
Najakútnejší stav lekári riešili vlani v novembri, kedy na očnej ambulancii dostala pacientka kolaps a upadla do bezvedomia. Podarilo sa ju oživiť, hoci po niekoľkých dňoch zomrela. „Ďalej sme mali tri prípady na pľúcnej ambulancii, keď pacienti potrebovali dýchanie kyslíkom,“ opísala situáciu zo začiatku minulého leta. Pripustila, že hoci v ambulancii prístroje majú, využili tie z ošetrovne, ktoré sú kvalitnejšie. „Išlo o ťažkých pacientov, ktorí doma používajú kyslíkové bomby. Stačí však nejaká fyzická záťaž a už je problém,“ naznačila Schmiesterová. Iný vážnejší prípad zaznamenali tamojší špecialisti naposledy v januári tohto roka, keď ošetrovali muža s ťažkým srdcovým ochorením. Schmiesterová skonštatovala, že nie všetky menej závažné stavy majú zdokumentované.
Zariadenia do ošetrovne financovala mestská nadácia Trnavčania Trnavčanom. Tá na zakúpenie prístrojov na špičkovej úrovni vyčlenila približne 800-tisíc korún.