BRATISLAVA 24. mája (SITA) - Prevencia nemocničných infekcií a možnosti zlepšenia kvality zdravotníckej starostlivosti budú hlavnou témou stretnutia odborníkov zo Slovenska, Česka a iných európskych krajín na medzinárodnom kongrese v juhomoravskej Lednici. Trojdňový kongres prevencie nozokomiálnych nákaz (nemocničných nákaz, NN), organizovaný pod záštitou ministrov zdravotníctva ČR a SR, sa začne v nedeľu 29. mája. Agentúru SITA o tom informoval Prezident Slovenskej spoločnosti prevencie nemocničných nákaz a člen organizačného výboru kongresu za SR Rastislav Maďar.
Kongres je príležitosťou na výmenu názorov klinických pracovníkov zdravotníckych zariadení s odborníkmi, ktorí sa zameriavajú na prevenciu, s cieľom zlepšiť kvalitu zdravotníckej starostlivosti, znížiť reálny výskyt nemocničných infekcií a tým aj chorobnosť a úmrtnosť pacientov v súvislosti s hospitalizáciou. Odborníci budú v jednotlivých sekciách diskutovať o kvalite dezinfekcie, sterilizácii zdravotníckeho materiálu, dekontaminácii endoskopov, činnosti operačných sál a oddelení intenzívnej starostlivosti. Zaoberať sa budú aj indikátormi kvality zdravotníckej starostlivosti. Sprievodné satelitné sympóziá sa budú venovať problematike zdravotníckych zariadení v rozvojových krajinách a právnym aspektom zdravotníckej starostlivosti.
Infekcie označované ako nemocničné, vznikajú v priamej súvislosti s pobytom v zdravotníckom zariadení z diagnostických, liečebných alebo epidemiologických príčin. Napriek pokroku v medicíne, NN zostávajú sprievodným javom ústavnej zdravotníckej starostlivosti aj v súčasnosti, na začiatku 21. storočia. Tromi základnými faktormi, ktoré podmieňujú vznik NN sú organizmus pacienta oslabený chorobou, prípadne poruchou imunity, invazívne výkony a rezistentná mikrobiálna flóra. Infekcia sa môže prejaviť počas hospitalizácie, ale aj po prepustení zo zdravotníckeho zariadenia. Nákaza sa môže prejaviť aj dlhšiu dobu po prepustení pacienta zo zdravotníckeho zariadenia. V prípade niektorých ochorení s dlhšou inkubačnou dobou, ako je vírusová hepatitída typu B, je to aj niekoľko mesiacov.
Zvyšujúci sa počet hospitalizovaných rizikových pacientov, u ktorých je pravdepodobnosť vzniku NN vyššia a jej prognóza je závažnejšia, súvisí so zvyšujúcim sa priemerným vekom pacientov, vyšším počtom invazívnych zákrokov, zlepšeniu prežívania výrazne nedonosených detí a kriticky chorých pacientov, ako aj pokroky v liečbe onkologických ochorení a iné faktory charakteristické pre modernú medicínu. Napriek medicínskemu pokroku, výskyt NN sa udržuje približne na rovnakej úrovni. V súčasnej dobe dochádza vo vyspelých krajinách k vzniku infekcie v priemere u šiestich až ôsmich percent pacientov. Na problematiku je nevyhnutné upozorňovať pretože neznalosť či ignorancia metód prevencie nemocničných infekcií môže viesť k závažnému ohrozeniu zdravia a života pacienta, predĺženiu doby hospitalizácie a výraznému zvýšeniu nákladov.