Bratislava 24. mája (TASR) - Právna analýza kancelárie DEDÁK & Partners, ktorú vypracovali pre organizáciu Greenpeace, dnes potvrdila nezákonnosť ťažby v Tichej a Kôprovej doline.
Ťažba v oboch lokalitách sa začala na základe rozhodnutia Obvodného lesného úradu. Podľa analýzy bolo pre zákonnosť ťažby potrebné požiadať o vydanie súhlasu s činnosťou, ktorou sa predmetné biotopy mohli poškodiť, aj príslušný obvodný úrad životného prostredia.
Podľa analýzy posúdenie dopadov ťažby na danú lokalitu sa neuskutočnilo tak, ako to vyžaduje Zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie EIA. Okrem toho Ministerstvo životného prostredia SR dodnes neudelilo výnimku na zásah, ktorú si podľa analýzy vyžadoval Zákon o ochrane prírody a krajiny.
Ťažbu odôvodnila štúdia posúdenia vplyvu navrhovanej činnosti, ktorú vypracovalo Národné lesnícke centrum a Štátna ochrana prírody. V právnej analýze pre Greenpeace však právnici konštatujú, že túto štúdiu nie je možné považovať za proces posudzovania vplyvov na životné prostredia, pretože nespĺňa potrebné náležitosti, ktoré musí tento proces podľa zákona obsahovať.
Analýza vychádza zo skutočnosti, že lokality v Tichej a Kôprovej doline, kde došlo ku ťažbe kalamitného dreva, sa nachádzajú v IV. stupni ochrany podľa zákona o ochrane prírody. Zároveň sú tieto lokality súčasťou súvislej európskej sústavy chránených území. Posudzoval sa aj fakt, že v daných lokalitách sa vyskytujú chránené živočíchy, ktoré tu majú svoje prirodzené biotopy.