Synovia umučeného Karola Sendreia dnes pred Krajským súdom v Banskej Bystrici tvrdili, že ich policajti spolu s otcom počas výsluchu v Revúcej v roku 2001 ponižovali a bili. Sendrei po vypočúvaní na následky zranení zomrel. Obhajcovia siedmich obžalovaných expolicajtov sa naopak snažili spochybniť vierohodnosť svedkov.
"Neviem ako môžu (obžalovaní expolicajti) tvrdiť, že nevedia, kto smrteľné zranenia otcovi spôsobil. Každý kto išiel dookola, tak si do nás kopol," povedal ČTK nevlastný Sendreiov syn Róbert Gunár. Podľa Petra Sendreia, ktorý má na chrbte aj jazvy údajne spôsobené policajnými obuškami, nútili policajti zadržaných vykrikovať aj rasistické urážky na Rómov.
Prípad sa začal v Magnezitovciach v dome miestneho starostu, ktorého Sendrei navštívil kvôli svojmu synovi. Pri ich následnom konflikte mohol podľa obžalovaných expolicajtov utrpieť smrteľné zranenia. To však Sendreiovi synovia popierajú. Túto verziu vyvracajú aj závery vyšetrovateľa, podľa ktorého dostal Sendrei rany obuškami, rukami aj nohami, pričom jeden z obvinených skočil niekoľkokrát na hruď už bezvládneho muža.
Umučený muž mal zlomených desať rebier a rozsiahle vnútorné poranenia takmer všetkých orgánov. Jeho smrť spôsobila roztrhnutá aorta. Súd bude pokračovať v piatok a v pondelok vypočúvaním ďalších svedkov. Obžalovaným hrozí trest osem až 15 rokov za mrežami.
Karol popísal podrobne najmä to, čo sa udialo v Magnezitovciach na dvore bývalého starostu, kde došlo ku konfliktu. Na rozdiel od jeho otca a bratov sa mu pred policajtmi podarilo ujsť. Tých tam mali zbiť Miroslav S. a Ján K., ktorí prišli na zásah a ktorým pomáhal starosta i jeho syn Ondrej H.. tiež policajt, ktorý však nebol v službe. Incident sa začal popoludní 5. júla 2001 vo dvore po tom, ako tam prišiel Karol Sendrei spoločne so synmi. Prešli cez bráničku a začali starostovi a jeho synovi vulgárne nadávať a vyhrážať sa im zabitím.
Po spacifikovaní previezli Rómov spomínaní vtedajší policajti do Jelšavy, kde ich mali, ako to dnes znovu tvrdili Sendreiovi synovia Peter a Róbert, biť a kopať do nich. V bitke pokračovali aj v Revúcej, kde sa k nim pridali ďalší policajti. Ladislav K. mal podľa ich tvrdenia ráno po príchode do služby po Karolovi Sendreiovi ležiacom na podlahe viackrát dupnúť. Synovia, ktorí boli pripútaní od večera do rána k skobám, potom zistili, že im otec neodpovedá. Službukonajúci policajt, ktorého privolali, zistil, že sa nehýbe. Uvoľnil Petrovi putá, aby dal otcovi dýchanie, prebrať sa mu ho však, podobne ako ani privolaným zdravotníkom, nepodarilo.
"Pamätám sa. To bolo mučenie, týranie, čo s nami robili. Spievať sme museli. Nadávať sme si museli navzájom, všetko možné - ja som Cigán prašivý, smradľavý ... Obával som sa o život. Po obušku som mal všetko spálené, celý chrbát som mal spálený, ruky opuchnuté," uviedol Peter, ktorý v súdnej sieni predtým ukázal stopy po bitke, ktoré mu zreteľné ostali na chrbte aj po šiestich rokoch.
Senát začal prípad pojednávať po takmer šiestich rokoch od smrti Karola Sendreia. Jeho smrť mali zapríčiniť siedmi teraz už bývalí policajti, ktorých prokurátor obžaloval zo spáchania trestného činu mučenia a iného neľudského a krutého zaobchádzania. Hrozí im nepodmienečný trest odňatia slobody od osem do pätnásť rokov. Miroslava S. (35) obžalovali aj zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a za ublíženie na zdraví. Bývalého starostu Magnezitoviec Andreja H. obžalovali z ublíženia na zdraví a synov Karola Sendreia Petra (32) a Karola (34), ako aj jeho nevlastného syna Róberta G. (38) z násilia proti skupine osôb a proti jednotlivcovi.
V obžalobe sa uvádza, že ešte predtým, než Rómov premiestnili do Revúcej, na policajnej stanici v Jelšave ich Miroslav S., Ján K. a Ondrej H., ktorý nebol v službe, spútaných a pripútaných bili obuškami a rukami a kopali do nich. Pridať sa k nim mali aj ďalší dvaja vtedajší policajti Igor G. a Marek U. V bitke mali pokračovať aj v Revúcej, kde Rómov pripútali k skobám a radiátoru. Rómov tam bili aj policajti Roman R. a Ladislav K. Pri útokoch im spôsobili viaceré zranenia, najťažšie Karolovi S., ktorý zraneniam podľahol na chodbe policajnej stanice.
Expolicajti vinu na smrti Karola Sendreia odmietajú a dnešné výpovede jeho synov označili za nepravdivé v snahe pomstiť sa im. Tvrdia, že voči nemu i jeho synom použili pri ich spacifikovaní počas zásahu iba primerané donucovacie prostriedky, a to obušky, hmaty a chvaty. Na policajných staniciach ani počas prevozu v autách ich nebili, ani do nich nekopali. Nevedia však vysvetliť, ako mohol Karol Sendrei utrpieť také vážne zranenia, na následky ktorých zomrel.
aktualizované o 15.53
Autor: ks

Beata
Balogová
