Bratislava 25. mája (TASR) - Päťdesiat dní po Veľkej noci a 10 dní po sviatku Vstúpenia Krista Pána na nebo slávia aj evanjelici podobne ako kresťania iných cirkví vo svete Svätodušné sviatky.
Táto tretia kresťanská výročitá slávnosť, ktorá tentoraz pripadá na 27. a 28. mája, je vyvrcholením slávnostnej časti cirkevného roka. Pre tieto sviatky sú vžité aj názvy Letnice, Turíce a v gréčtine sa nazývajú Pentecoste, lebo Duch Svätý bol zoslaný z nebies na 50. deň po zmŕtvychvstaní Ježiša Krista. Približujú udalosť, ktorou vrcholí spasiteľské dielo Ježiša Krista, počnúc jeho narodením, cez smrť a zmŕtvychvstanie až po návrat do neba a zaujatie miesta na pravici Boha Otca. Odtiaľ Ježiš zosiela na apoštolov Ducha Svätého, aby ich posilnil a usmernil, ako majú svedectvo o Spasiteľovi sveta Ježišovi Kristovi šíriť všetkým národom.
Bola to svätodejinná udalosť, lebo vtedy v Jeruzaleme pod pôsobením Ducha Svätého prijalo vieru v Ježiša Krista okolo tritisíc ľudí. Ani tu nechýbali znamenia o prítomnosti Ducha Svätého (prudký vietor, zvuk z neba a ohnivé jazyky na hlavách apoštolov). V Skutkoch apoštolov sa opisuje, ako sa v deň Letníc (vo sviatok, na ktorý sa do Jeruzalema zišlo mnoho Židov z okolitých krajín) stal div, ktorý spôsobil Duch Svätý: kázni apoštola Petra o Spasiteľovi Ježišovi Kristovi rozumeli aj všetci cudzinci, zjednotili sa cez vieru v Ježiša Krista, prijali Ducha Svätého a dali sa pokrstiť.
K Turíciam sa viažu na Slovensku aj viaceré tradície a pranostiky. Napríklad, už pred príchodom týchto sviatkov sa ľudia v chotároch starali o vyčistenie vodných tokov, mali vyčistiť aspoň jeden prameň alebo studničku. Odmenou je rok bez bolestí a chorôb a v znamení telesnej i duševnej čistoty. Dodnes sa zachováva turíčna obyčaj stavať máje. Podľa pranostík ľudia mali radosť z jasných a slnečných Svätodušných sviatkov, prezože mohli dúfať v hojnosť úrody. Naopak, mokré Turíce vzbudzovali obavy z ohrozenia kvality sena i obilia.