BRATISLAVA 25. mája (SITA) – Podľa predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku majú krajiny Európskej únie (EÚ) povinnosť hľadať rovnováhu medzi národnými špecifikami a európskymi záujmami. Viceprezident Európskeho parlamentu (EP) Manuel dos Santos vyslovil vieru, že sa portugalskému predsedníctvu EÚ podarí posunúť otázku euroústavy dopredu. Povedali to v rámci diskusie o budúcnosti Európy na Konferencii predsedov parlamentov krajín EÚ, ktorá sa začala v Bratislave.
Paška označil úlohu národných a európskeho parlamentu v súčasnej Európe za nezastupiteľnú. „Európa spala dosť dlho. Každý deň, ktorý nevyužijeme, zbavuje Európu možnosti konkurovať a ísť dopredu,“ povedal Paška. Vyslovil poľutovanie a rozčarovanie Slovenska z toho, že sa proces ratifikácie euroústavy zastavil. Myšlienka euroústavy podľa neho nesmie zostať bokom, naopak, treba hľadať nástroje na zvýšenie konkurencieschopnosti Európy na globálnom trhu. Poukázal aj na riziko nárastu nacionalistických prvkov v krajinách, ktoré zostanú mimo procesu rozšírenia. „Máme povinnosť hľadať rovnováhu medzi národnými špecifikami a európskymi záujmami,“ povedal Paška. Ak chce Európa zachovať svoju pozíciu, musí byť veľmocou so všetkým, čo k tomu patrí, pokračoval. Ak chceme mať silné členské štáty, potrebujeme silnú EÚ. Myšlienka solidarity a demokracie bola podľa Pašku cestou, ktorou sa vyspelá Európa dostala na dnešné pozície. Vyzdvihol potrebu získania podpory európskych myšlienok medzi občanmi, aby sa s nimi viac stotožnili. Paška považuje za dôležitú susedskú politiku v EÚ, aj preto pozval na konferenciu predsedu ukrajinského parlamentu Olexandra Moroza. „Slovensko je bránou do Európy a tá brána nechce zostať zatvorená,“ povedal Paška s tým, že my veľmi dobre vieme, ako sa žije za železnou oponou. „EÚ musí naďalej prejavovať ochotu prijímať ďalšie nové krajiny,“ povedal Paška.
Viceprezident Európskeho parlamentu Manuel dos Santos avizoval nové stretnutie EP o budúcnosti Európy a poďakoval sa za aktívnu účasť národných parlamentov pri tejto diskusii. Proces európskej integrácie označil za náročný a riskantný, avšak určite umožňujúci konsenzus. Za hlavnú výzvu označil vyriešenie inštitucionálnej otázky podľa želaní občanov EÚ. „Budúce generácie by nám zlyhanie neodpustili,“ povedal Santos. Spolupráca národných a európskeho parlamentu už podľa neho prináša ovocie. EP podľa neho trvá na lepšej legislatíve i na zdieľaní moci národnými a európskym parlamentom. Po období úvah nastal podľa Santosa čas konať. „Pred pár týždňami sme boli spokojní s tzv. minizmluvou, teraz hovoríme o zjednodušenej zmluve,“ povedal Santos s tým, že sa nemožno vzdať spoločnej zahraničnej politiky a jednoduchšej administratívy. „Nemôžeme ďalej žiť bez zakotvenia právnej subjektivity EÚ,“ pokračoval Santos s tým, že portugalské predsedníctvo urobí pre pokrok všetko. „Nemôžeme čakať, kým sa vyparí všetok egoizmus,“ dodal Santos.