Bratislava/Viedeň/Bytča 25. mája (ČTK) - Rímskokatolíckemu farárovi z Bytče Pavlovi Trnkovi (54), ktorého rakúska polícia zatkla za údajný pokus predať falošné obrazy, hrozí okrem dlhoročného väzenia aj cirkevný trest. Zatiaľ čo za podvod môže stráviť v rakúskom väzení až desať rokov, podľa cirkevného práva by mohol prísť aj o kňazské právomoci.
Bytčiansky farár podľa rakúskej polície riadil skupinu Slovákov a Rakúšanov, ktorá chcela predať 12 obrazov, medzi ktorými boli napríklad falzifikáty Augusta Renoira, Paula Gauguina či Claudea Moneta, za 16 miliónov eur (540 miliónov Sk).
Trnku zatkli začiatkom mája pri pokuse o predaj obrazov v Schwechate pri Viedni. "Obvinenie bolo podané za závažný podvod s cieľom obohatenia; trestná sadzba sa pohybuje od jedného do desiatich rokov," uviedol pre ČTK šéf kriminálneho oddelenia dolnorakúskej polície Franz Wendler.
Kňazovo zatknutie zaskočilo jeho cirkevných nadriadených. Okrem farárskej funkcie zastával aj post dekana, teda mal na starosti koordináciu aktivít desiatich farností bytčianskeho dekanátu. "Daný kňaz pôsobil naozaj veľmi živo, pastoračne veľmi dobre. Postavil nový kostol, takže boli sme z toho veľmi prekvapení," povedal ČTK hovorca nitrianskej diecézy Dušan Argaláš. Bytčania by mali mať podľa neho nového farára od júla.
Ak sa Trnkovi preukáže vina, podľa Argaláša sa nevyhne aj cirkevnoprávnemu postihu. Odborník na cirkevné právo Róbert Brtko ČTK povedal, že uloženie trestu bude mať na starosti jeho biskup, teda Viliam Judák. "Môže ho napríklad preložiť (na inú faru), môže ho zbaviť úradu - suspendovať, alebo môže mu obmedziť kňazské funkcie," povedal Brtko. Podľa právnika biskup nemusí čakať až na právoplatné rozhodnutie súdu. "Cirkevné právo hovorí, že ak mu dôjde správa o nejakom vykonanom delikte, môže rozhodnúť o treste," dodal.
Trnka bol v Bytči známy ako spoločensky založený človek. Osoba s rovnakým menom je uvedená aj na stránkach Ústavu pamäti národa ako agent komunistickej Štátnej bezpečnosti.
"Veriaci už dlhší čas upozorňovali na podnikateľské aktivity tohto kňaza. Ich hlas zostal nevypočutý," povedala ČTK učiteľka z Bytče Monika Bialoňová. "Bytčania v osobe posledného pána farára šťastie nemali," doplnila ekonómka Alena Michalková. Obidve pritom dodali, že takýto prípad môže vrhať zlé svetlo aj na ostatných poctivých kňazov.