BRNO 25. mája (SITA) - Hlavné výzvy, ktorým musia európske krajiny čeliť, sa týkajú najmä regionálnej stability a bezpečnosti, budúcnosti Kosova a európskej integrácie, uviedol na úvod prvého plenárneho zasadnutia na summite prezidentov stredoeurópskych krajín v Brne český prezident Václav Klaus. Pripomenul, že práve o týchto témach sa bude na summite, predovšetkým na jeho bilaterálnych rokovaniach, hovoriť najviac. Klausov príhovor a následný prejav českého premiéra Mirka Topolánka boli jediné verejné vystúpenia na dnešnej plenárke. Na ostatné prejavy už novinári prístup nemali.
Najúčinnejšou podporou, ktorú možno dať krajinám západného Balkánu je podľa Klausových slov perspektíva spolupráce s NATO a perspektíva eurointegrácie. Česko podporuje rozhovory, ktoré vedie o Kosove OSN, a je ochotné akceptovať riešenie, ktoré prijmú občania tejto provincie, dodal český prezident a pripomenul, že stredoeurópske krajiny sa musia viac zapájať do dialógu s Ruskou federáciou, neodťahovať sa od nej a prestať ju démonizovať. Vo svojom prejave to potvrdil aj Mirek Topolánek, ktorý zdôraznil, že v súvislosti s protiraketovou obranou proti nepriateľským krajinám sa treba usilovať o zhodu s Rusmi. Topolánek v prejave obhajoval zámer Českej republiky vybudovať na svojom území protiraketový obranný systém. Uviedol, že prípadná ratifikácia zmluvy s USA o umiestnení takéhoto systému v Česku bude v krajine zavŕšením procesu znovu získanej slobody a zodpovednosti za ňu. Česká republika tak prejde vývojom od krajiny, ktorá pasívne prijímala bezpečnostné záruky od iných, ku krajine, ktorá sa bude aktívne podieľať na zaisťovaní bezpečnosti, plniť svoje spojenecké záväzky a vnímať nové globálne riziká.
Európa bez bariér bude mottom českého predsedníctva v Európskej únii v prvom polroku 2009, uviedol Topolánek. Pripomenul, že treba pokračovať v odstraňovaní bariér, ktoré bránia slobodnému podnikaniu. Česko chce, aby sa zmazali rozdiely medzi starými a novými členmi únie v prístupe k štyrom jej základným slobodám. Dvere únie musia byť otvorené všetkým krajinám, ktoré splnia tvrdé Kodanské kritériá a vopred nevylučovať z boja krajiny východnej Európy, západného Balkánu a ani Turecko. V budovaní energetickej bezpečnosti je podľa Topolánkových slov pre Európu dôležité nedovoliť, aby sa energetická politika stala nástrojom presadzovania záujmov zahraničnej politiky. Treba počúvať krajiny, ktoré ešte nie sú v euroatlantických štruktúrach, pretože nie sú zaťažené konvenciami z tohto členstva vyplývajúcimi, povedal Mirek Topolánek na úvod prvého plenárneho zasadnutia summitu, ktorého témou je Stredná Európa - súčasné problémy a výzvy do budúcnosti.
rs;ik;mt