Premiér Robert Fico dnes odmietol, že by jeho Smer-sociálna demokracia mohol vyhovieť údajným požiadavkám menších vládnych strán SNS a ĽS-HZDS na širšie zastúpenie vo vláde. Koalícia podľa neho ostáva stabilná a jej zloženie chce ďalej obhajovať v zahraničí.
Podľa koaličnej dohody má Smer s 11 kreslami dominantné postavenie vo vláde. Slovenská národná strana (SNS) má troch ministrov a Ľudová strana-Hnutie za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) dve kreslá. Nové nároky SNS na obsadenie ministerstva obrany a ĽS-HZDS na ministerstvo zdravotníctva mal tento týždeň vysloviť predseda SNS Ján Slota. Ten však sám neskôr vlastné požiadavky po schôdzke s Fico spochybnil.
Smer podľa Fica za súčasnou koalíciu stojí, aj keď za ňu zaplatil "veľkú daň" tým, že mu vlani ostatné európske socialistické strany pozastavili členstvo v Strane európskych socialistov (PES). Dôvodom bolo hlavne spojenie so SNS, ktorej vyčítajú najmä protimaďarské a protirómske postoje. Smer má však veľký záujem, aby sa do PES vrátil, dodal.
"Jasne sa ukázalo, že od júla 2006 sa nič nestalo také, čo by oprávňovalo trest, ktorý bol Smeru uložený," poznamenal premiér. Zároveň kritizoval partnerské strany, že zasahovali do zloženia slovenskej vládnej koalície. "Do toho im nič nie je," vyhlásil Fico. O obnovení členstva Smeru v PES by sa mohlo rozhodnúť v októbri.
Rozhovor so Slotom bol súkromný, závery sa nezverejňujú
Požiadavka na vyšší počet ministrov pre ĽS-HZDS a SNS vo vláde nebola oficiálne nastolená a Ján Slota v utorok hovoril iba o ich "spoločenskom rozhovore", na ktorom sa neprijímali žiadne záväzné rozhodnutia. "Išlo o súkromný rozhovor a zo súkromných rozhovorov sa závery nezverejňujú. Nakoniec, pán Slota si dal sám odpoveď, keď povedal, že to bolo vytrhnuté z kontextu. Tým je to aj pre mňa ukončené a niet sa vlastne k čomu vyjadrovať,“ povedal Mečiar. Zdôraznil, že Ľudová strana-HZDS prijala koaličnú zmluvu dobrovoľne - a tým aj súhlasila s obsadením dvoch ministerských postov. "Inak ako dobrovoľne a so súhlasom všetkých troch strán nie je možné pomery meniť. O takomto niečom ešte rokovania ani neformálne rozhovory neboli,“ pripomenul predseda ĽS-HZDS. Podľa Mečiara má ĽS-HZDS v koalícii výhodu v tom, že je síce počtom menšou stranou, ale s veľmi dobrou kvalitou ľudí. Môže ponúknuť riešenie problémov aj v iných rezortoch. "Ale súčasne sa pýtame, na akej funkčnej úrovni,“ dodal Mečiar.
Slota v utorok pre agentúru SITA počas dvojminútového rozhovoru povedal, že SNS a ĽS-HZDS chcú pre svoje strany viac ministrov vo vláde. "Chceme prerozdelenie ústrednej moci. Je to na diskusiu na najbližšie koaličné stretnutia," uviedol Slota. Podľa neho má SNS záujem o ministerstvo obrany a ĽS-HZDS o rezort zdravotníctva. Slota zmenu pomerov vo vláde zdôvodňoval počtami poslancov v parlamente. "Pomer nie je dobrý," dodal Slota.
Premiér pripustil podporu konkurencie pre monopoly
Súboj vlády s ekonomickými monopolmi by mohol vyústiť do podpory vzniku nových konkurenčných podnikov s odlišnou vlastníckou štruktúrou. "Takáto teoretická úvaha sa objavuje pokiaľ ide o novú rafinériu, pokiaľ ide o nové slovenské elektrárne a my sa na to pozeráme ako na celkom zaujímavé projekty,“ uviedol v diskusnej relácii Slovenského rozhlasu (SRo) Sobotné dialógy premiér Robert Fico. Dodal, že vláda bude naďalej tlačiť na monopoly, aby sa ceny ich produktov pohybovali na jednej z najnižších úrovní v rámci Európskej únie. "Nemôžu mať stále pocit, že - kúpili sme to, sprivatizovali sme a budeme si tu robiť čo chceme,“ vyhlásil. Napriek kritike označil súčasnú úroveň komunikácie s monopolmi za konštruktívnu. Žiadna zo strán podľa neho nemá záujem o silové riešenia.Vláda chce jednu zdravotnú poisťovňu - verejnoprávnu
"Chceme vytlačiť súkromné poisťovne z tohto priestoru. Ale chceme ich vytlačiť spôsobom, ktorý nie je napadnuteľný - ani právne, ani medzinárodnoprávne, politicky ani nijako inak," otvorene povedal premiér.
Podľa Fica sa budú vytvárať podmienky vo verejnom zdravotnom poistení, ktoré pre súkromné poisťovne nebudú zaujímavé. "Ak chcú existovať, nech existujú, ale nech sa venujú komerčnému pripoisteniu," deklaroval Fico. Zároveň dodal, že vláda bude trvať na tom, aby sa všetky peniaze s výnimkou trojpercentného správneho fondu poisťovní investovali do zdravotníctva a aby nevznikal žiadny zisk. A toto podľa Fica zabezpečí len jedna verejnoprávna poisťovňa.
"Nie je možné, aby niekto mal kmeň poistencov, odsekol si z tých peňazí 700 miliónov korún ako zisk, ešte mal štvorpercentný správny fond, z ktorého si platí drahé autá a sekretárky, luxusné budovy a tvári sa, že on podniká v tomto priestore. To sú verejné peniaze," uzavrel problematiku Fico.
Vláda podľa premiéra musela vziať na zreteľ právnu oponentúru o možných dopadoch krokov, ktoré minister zdravotníctva zvažoval s tým, že by ich vo svojich projektoch mohol použiť voči súkromným zdravotným poisťovniam.
Verejnoprávna poisťovňa by zastrešovala základné poisťovne, štandard, ktorý musí každý človek v zdravotníctve dostať bez ohľadu na jeho možnosti. Peniaze na nadštandardné zákroky a starostlivosť by mal poistenec nájsť práve v súkromných poisťovniach.
Prípad Hedvigy M. sa podľa Fica politizoval od začiatku
"Všetci, čo túto vládu nechceli, chceli tento prípad zneužiť proti tejto vláde," povedal premiér. Zároveň ubezpečil, že táto vláda nie sú ovce, ktoré idú na porážku so zdvihnutým chvostom, ale ľudia, ktorí budú svoje pozície chrániť.
Na margo celej kauzy opäť zdôraznil, že maďarské politické sily absurdne zasahujú do práce slovenských nezávislých orgánov spravodlivosti a pokúšajú sa vyvolávať napätie.
"Nech sa nestarejú do práce orgánov činných v trestnom konaní na Slovensku. Toto je suverénna krajina," reagoval dôrazne Fico. Vyjadril však nádej, že kauza neovplyvní vzťahy Slovenska a Maďarska na medzištátnej úrovni. Zrejme to ukáže aj blížiace sa stretnutie krajín V4.
V súvislosti so slovensko-maďarskými vzťahmi Fico tiež vyjadril obavy, že nesprávne rozhodnutie v otázke Kosova by mohlo byť zlým precedensom pre vzťahy medzi štátmi a ich národnostnými menšinami.
Kosovo by malo byť ojedinelým prípadom, nie precedens
Slovensko chce v pripravovanej rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN o Kosove zdôrazniť, že ide o ojedinelý prípad, ktorý nepredstavuje precedens. V diskusnej relácii Slovenského rozhlasu do dnes povedal premiér Robert Fico. Kosovo sa v súčasnosti usiluje o získanie nezávislosti od Srbska, o jeho budúcnosti rozhoduje práve Bezpečnostná rada.
"Chceme pri formovaní rezolúcie Bezpečnostnej rady Organizácie spojených národov do tejto rezolúcie dostať, že je to prípad ojedinelý a neprecedentný, teda nepoužiteľný na akékoľvek iné podobné situácie v Európe a vo svete," uviedol Fico.
Plán splnomocnenca OSN Marttiho Ahtisaariho predpokladá pre kosovských Albáncov sebaurčenie, ale s medzinárodným dohľadom. Niektoré štáty únie, napríklad Rakúsko, Grécko, Španielsko alebo Rumunsko sa obávali dôsledkov návrhu na svoje národnostné menšiny, najväčšie výhrady však malo Slovensko.
"Všetci sa obávame, že nesprávne rozhodnutie v otázke Kosova by mohlo byť zlým precedensom pre vzťahy medzi štátmi a ich národnostnými menšinami," poznamenal Fico.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí tento týždeň uistilo, že nebude proti rezolúcii, ktorá podporuje Ahtisaariho plán. Predložili ju spoločne USA, Francúzsko, Nemecko a Británia.
Európska únia by podľa Ahtisaariho plánu mala do 120 dní od schválenia rezolúcie prebrať väčšinu právomocí od doterajšej správy OSN. Proti rezolúcii je však stále Rusko, ktoré má právo veta. Pokiaľ by ju zablokovalo, Spojené štáty už dali najavo, že uznajú nezávislé Kosovo aj bez súhlasu OSN.
OSN spravuje provinciu od bombardovania Juhoslávie v roku 1999, ktoré ukončilo ťaženie srbskej armády proti kosovskoalbánskym povstalcom. Vo vojne zahynuli tisícky ľudí, najviac umrelo kosovských Albáncov. Po bombardovaní utiekli alebo boli z provincie vyhnané desaťtisíce kosovských Srbov.
Autor: mv

Beata
Balogová
