Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar očakáva, že 9. júna na sneme v Nitre vystúpia viacerí členovia strany a budú informovať o predvolebnom kupovaní hlasov, ako aj o tom, čo sa robilo v niektorých okresoch. A to údajne v prospech Viliama Vetešku, ktorý sa chce na sneme, podobne ako Mečiar, uchádzať o post predsedu strany.
"Keď sú podozrenia, prešetriť sa to musí. Dokazuje sa to ťažko, ale hlasov tých, ktorí boli oslovení, pribúda. Ja nehovorím, že to organizuje Veteška, ale ľudia, ktorí pracujú v jeho prospech, by mohli takéto kroky urobiť. Dostal som o tom signály osobne, alebo písomne z polovice okresov," uviedol dnes Vladimír Mečiar na tlačovej besede v Banskej Bystrici.
Viliam Veteška požiadal na dnešnom rokovaní Republikového predstavenstva ĽS-HZDS v Banskej Bystrici zástupcov okresných organizácií, aby sa k tomuto problému vyjadrili. Tí však jeho výzvu neakceptovali.
Ešte do konania zjazdu by sa mali rozhodcovská a kontrolná komisia strany zaoberať priebehom trnavského krajského snemu a rozhodnúť nielen o platnosti mandátov delegátov z tohto kraja na celorepublikový snem, ale aj o platnosti snemu. Ich počet je vyšší ako má byť podľa počtu členov. Do funkcie krajského podpredsedu bol údajne zvolený nečlen strany a vyskytli sa tam aj ďalšie nedostatky, povedal Mečiar.
Stanovisko Viliama Vetešku sa TASR zatiaľ nepodarilo získať.
Predstavenstvo podporilo Mečiara ako predsedu
Širšie vedenie vládnej Ľudovej strany-Hnutia za demokratické Slovensko (ĽS-HZDS) dnes jednoznačne podporilo kandidatúru dlhoročného predsedu strany Vladimíra Mečiara pred júnovým snemom ĽS-HZDS. Mečiar bude o predsednícke kreslo súperiť s podpredsedom strany Viliamom Veteškom. Zo 74 členov republikového predstavenstva boli dvaja proti a štyria sa zdržali hlasovania. "Pravdu povediac, dnes som nečakal iba dva hlasy proti. Bol som z toho prekvapený," povedal Mečiar. Rozhodnutie predstavenstva strany však nie je pre delegátov snemu záväzné. Podľa Mečiara bude pomer síl na sneme iný a jeho podpora už nebude taká jednoznačná.
V diskusii dnes vystúpil aj Mečiarov protikandidát Veteška, jeho reakciu na rozhodnutie predstavenstva sa nepodarilo získať. Podľa Mečiara bolo Veteškovo vystúpenie krátke a týkalo sa informácií o možnom podplácaní niektorých členov ĽS-HZDS pred nadchádzajúcimi voľbami predsedu.
Veteška je po Milanovi Kňažkovi iba druhým Mečiarovým protikandidátom na post predsedu strany. Z ôsmich krajských snemov ĽS-HZDS ho však v kandidatúre podporil iba Trnavský kraj.
Nastávajúci snem sa podľa predsedu ĽS-HZDS nebude zaoberať stanovami, a preto neprinesie ani zmeny v počte podpredsedov a iných orgánov strany. K možnej zmene na mieste predsedu dodal, že takáto výmena musí byť pre stranu výhodná. Som si vedomý toho, že príde ten čas, kedy budeme musieť toto riešiť, ale zatiaľ nenastal, zakončil Mečiar.
Analytici pred snemom favorizujú skôr Mečiara. Ten si udržiava priazeň členov stany napriek tomu, že ĽS-HZDS pod jeho vedením podporilo pri vlaňajších parlamentných voľbách len necelých deväť percent voličov. O štyri roky skôr ĽS-HZDS voľby pritom vyhralo so ziskom 19,5 percenta hlasov.
Autor: mv

Beata
Balogová
