BRATISLAVA 26. mája (SITA) – Súčasná situácia na Ukrajine je podľa predsedu Najvyššej rady Ukrajiny Olexandra Moroza umelo vyvolanou politickou krízou. "Dôvodom je boj o absolútnu moc prezidenta Viktora Juščenka a tých síl, ktoré nedosiahli víťazstvo v posledných parlamentných voľbách,“ povedal dnes v Bratislave Moroz na Konferencii predsedov parlamentov krajín EÚ. Boj, ktorý vyvolal prezident, je podľa neho bojom proti parlamentarizmu a proti ústave.
Moroz ďalej uviedol, že by bolo dobré, ak by európski lídri mohli oficiálne potvrdiť ukrajinské ašpirácie na vstup a stanoviť jasnú časovú perspektívu. Ako predseda Najvyššej rady Ukrajiny dodal, predstavitelia jeho krajiny si uvedomujú, že rozhodnutie o vstupe bude závisieť predovšetkým od nich samotných. "Pracujeme veľmi intenzívne na dosiahnutí tohto rozhodnutia,“ povedal s tým, že je potrebné zaviesť nový integračný mechanizmus, ktorý by umožnil postupné priblíženie sa Ukrajiny k členstvu v únii. Napriek očakávanej diskusii sa nakoniec o slovo prihlásili len predseda poľského sejmu Ludwig Dorn a predseda nemeckého Spolkového snemu (Bundestagu) Norbert Lammert
Predseda poľského sejmu Ludwig Dorn zdôraznil, že členské krajiny EÚ musia podporovať Ukrajinu a jej ľud v procese budovania občianskej spoločnosti. "Dúfame, že zúčastnené strany sporu nájdu v sebe dostatok síl a rozumu, aby našli riešenie a vyhli sa násiliu, ktoré by ohrozilo európsku perspektívu Ukrajiny,“ uviedol. Dorn podporil myšlienku, aby únia jasne formulovala z časové hľadiska európsku perspektívu Ukrajiny. "Ukrajina je veľký európsky národ, ktorý si zasluhuje takéto vyhlásenie - a toto by mu pomohlo mobilizovať sa v duchu noriem, ktoré zdieľame, pomohlo by im to zrekonštruovať ekonomiku a riešiť vnútorné konflikty. Bolo by to v záujme nielen Ukrajiny ale celej Európskej únie.
Predseda Bundestagu Norbert Lammert sa naopak s takto jasne definovaným časovým plánom nestotožňuje. "Neviem si jednoducho predstaviť, že by sme vytvorili osobitné výhľady vstupu s pevne určeným dátumom a pritom súčasne ostatné krajiny, ktoré majú rovnaký záujem, diskriminovali,“ zdôraznil. Lammert ďalej poznamenal, že ďalšiemu rozšíreniu európskeho spoločenstva musí predchádzať jeho reforma. Zároveň každá krajina, ktorá má záujem o vstup do únie, musí preukázať, že do tohto spoločenstva je schopná vstúpiť. Lammert vyjadril obavu zo súčasného vývoja na Ukrajine. "Veľmi dobre sa pamätám s akou námahou a prekážkami sa konali demokratické voľby prezidenta na Ukrajine,“ dodal.
Diskusia o Ukrajine bola posledným bodom programu dvojdňovej bratislavskej konferencie predsedov parlamentov krajín EÚ. Na záver prijali prítomní politici spoločné vyhlásenie.