Bratislava 26. mája (TASR) - Za definovanie vyhliadok členstva pre Ukrajinu na jej ceste do Európskej únie (EÚ) sa dnes v Bratislave vyslovil predseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Moroz. Vyjadril pritom nádej, že júnový summit EÚ vyšle smerom k integračným ambíciám jeho krajiny pozitívny signál. Za dôležité považuje uznanie európskej perspektívy Ukrajiny, čo by podľa neho napomohlo aj konsolidovaniu spoločnosti v jeho krajine.
Moroz ocenil akčný plán medzi EÚ a Ukrajinou, podľa neho by však malo dôjsť k užšej dvojstrannej zmluve, ktorá by posilnila vzájomné vzťahy a pre Ukrajinu priblížila dosiahnutie európskych cieľov. Je potrebný nový integračný mechanizmus, ktorý by priblížil integráciu Ukrajiny do EÚ, konštatoval.
Podľa predsedu NR SR Pavla Pašku by EÚ nemala mať problém vyjadriť podporu integračným ambíciám Ukrajiny. Konštatoval, že čím viac demokratických krajín vstúpi do EÚ, tým bude Únia európskejšia. Som presvedčený, že formulácia jasného európskeho výhľadu motivuje Ukrajinu zrealizovať reformy, ktoré sú nielen potrebné, aby splnila požiadavky na vstup do EÚ, ale ktoré budú slúžiť bez ohľadu na tento cieľ aj na prospech jej obyvateľov, povedal.
Predseda poľského Sejmu Ludwig Dorn vyzval na podporu ukrajinského ľudu pri budovaní občianskej spoločnosti. Hoci Ukrajina zatiaľ ešte nedosiahla integračný mandát, jej budúci vstup do EÚ má podľa neho veľký význam pre obe strany - napríklad aj z hľadiska európskej energetickej bezpečnosti. Únia by preto mala vydať vyhlásenie, v ktorom by sa nachádzala pre Ukrajinu jasná formulácia európskej perspektívy. Dorn zároveň vyjadril nádej, že sa obidve strany sporu v súčasnej kríze na Ukrajine vyhnú použitiu sily.
Podľa predsedu nemeckého Bundestagu Norberta Lammerta však práve aktuálna situácia na Ukrajine poukazuje na nedostatky v pripravenosti na integráciu. V súčasnosti vidíme rivalitu medzi konkurenčnými skupinami, a tá je možno väčšia ako solidarita medzi demokratmi tá musí mať vždy prednosť pred partikulárnymi záujmami, uviedol Lammert. Okrem pripravenosti samotnej Ukrajiny je však podľa Lammerta dôležitá aj pripravenosť samotnej únie. Pokiaľ EÚ nevyrokuje nový spoločný inštitucionálny základ, podľa Lammerta nebude schopná rozširovania.