BRATISLAVA 26. mája (SITA) - Podľa vlády Slovenskej republiky sa Európska únia napriek pokračujúcej diskusii o budúcom inštitucionálnom usporiadaní nenachádza v kríze, uvádza sa v materiáli Pozícia vlády SR na rokovanie Európskej rady o inštitucionálnej reforme 21.-22. júna 2007. Vypracovalo ho Ministerstvo zahraničných vecí SR a predložilo na pripomienkovanie. Slovenská republika sa od vstupu do EÚ zasadzuje za konštruktívnu a časovo efektívnu diskusiu o inštitucionálnych otázkach fungovania únie. Zdôrazňuje, že rokovania jej členských štátov by nemali zatieňovať jej hlavné poslanie, teda zvyšovanie bezpečnosti a blahobytu občanov členských štátov. Vláda SR podporuje nemecké predsedníctvo v jeho aktivitách s cieľom zásadne pokročiť v inštitucionálnej reforme EÚ, uvádza sa v materiáli.
Zmluvu o Ústave pre Európu považuje SR za záväzný dokument. Pozícia vlády SR na júnové rokovanie je konzistentná, konštruktívna a realistická. Slovenský kabinet je pripravený rokovať o úpravách textu zmluvy, ak pôjde o zmeny formálneho charakteru, ktoré nezasiahnu do balíka inštitucionálnych vzťahov dohodnutých a odsúhlasených členskými štátmi. Tieto ústupky bude SR chápať ako súčasť dohody o zachovaní systému inštitucionálnych ustanovení dohodnutých v texte ústavnej zmluvy. Upozorňuje, že návrhy zmien textu ústavnej zmluvy nemajú riešiť individuálne problémy niektorých členských krajín EÚ. Vláda SR nepodporí návrhy smerujúce k oslabeniu dosiahnutého pokroku v integrácii.
Vláda SR zdôrazňuje nezastupiteľnú úlohu národných parlamentov a Európskeho parlamentu v diskusii a v schvaľovacom procese inštitucionálnej reformy. Slovensko je na zasadaní Európskej rady pripravené podporiť doplnenie zmlúv o zakomponovanie zmienky o nových aktivitách EÚ. Ide o oblasti ako energetická bezpečnosť, klimatické zmeny, migrácia a boj proti terorizmu. Podporíme tiež návrh zdôrazniť sociálnu dimenziu európskej integrácie. Rátame s rokovaniami o forme a spôsobe začlenenia nových aktivít únie do textu zmlúv. SR nesúhlasí s uvádzaním integračnej schopnosti únie ako podmienky pre vstup nových členských štátov do únie. Rozhodnutie členského štátu nezapojiť sa do určitej politiky alebo činnosti EÚ slovenská vláda nepovažuje za dobrý nástroj na dosiahnutie kompromisu medzi členskými štátmi v súvislosti s inštitucionálnou reformou EÚ. Zmluva, ktorá bude meniť a dopĺňať Zmluvu o Európskej únii a Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva bude po ukončení medzivládnej konferencie predložená na ratifikáciu Národnej rade SR.