Košice 28. mája (ČTK) - Slovenské firmy sa zamestnávaniu Rómov nevyhýbajú, sťažujú sa však na ich nízke vzdelanie a nedostatočnú kvalifikáciu. Niektoré podniky hľadajú rómskych pracovníkov prostredníctvom špeciálnych projektov. Vyplynulo to z ankety ČTK. Veľká časť Rómov patrí medzi dlhodobo nezamestnaných.
"Náš projekt sme spustili ešte v roku 2002, podnietila nás takmer stopercentná nezamestnanosť Rómov v susednej obci Veľká Ida," povedal ČTK hovorca železiarní U.S. Steel Košice Ján Bača.
Spoločnosť prostredníctvom starostu vybrala dlhodobo nezamestnaných ľudí, ktorým ponúkla zamestnanie. Projekt bol pre časť obyvateľov osady úspešný, neskôr ho uplatnili aj na košickom sídlisku Luník IX. V súčasnosti pracuje v železiarňach vyše 150 Rómov. "Špeciálny projekt pre Rómov sa nám osvedčil, aj preto v ňom chceme pokračovať," uviedol Bača.
Niekoľko desiatok Rómov pracuje aj v závode popradského výrobcu domácich spotrebičov Whirlpool. Spoločnosť zamestnala v minulom roku 35 Rómov z okolitých obcí. Po necelom roku v stálom zamestnaní zatiaľ obstálo 28 z nich.
Zamestnávatelia na západe Slovenska majú so zamestnancami rómskej národnosti rôzne skúsenosti. "Máme už niekoľko rokov pracovníka, s ktorým sme veľmi spokojní, mali však sme však partiu rómskych zamestnancov, ktorých sme museli prepustiť," povedala Jana Cigáneková z bratislavskej stavebnej firmy Equimont. Aj podľa ďalšieho stavebníka Pavla Kardoša sa medzi Rómami nájdu spoľahliví aj nespoľahliví ľudia.
Časté skúsenosti so zamestnávaním Rómov majú zamestnávatelia na juhu Slovenska. Určitým obmedzením je však nízka vzdelanosť rómskych pracovníkov. Iba výnimočne sa nájdu Rómovia s ukončeným stredoškolským vzdelaním v odbore, ktorý zamestnávateľ vyžaduje.
Podľa personalistky Renáty Széplakyovej z nábytkárskeho podniku Ekoltech Fiľakovo pracuje v podniku necelá desiatka Rómov so stredoškolským vzdelaním, celkový počet Rómov zamestnaných v podniku s takmer 900 pracovníkmi si však netrúfala odhadnúť. "Takúto evidenciu nevedieme," povedala personalistka. Potvrdila však, že Rómovia častejšie menia zamestnanie.
Podľa zástupcov automobilky KIA Motors Slovakia pri Žiline a gumárenského podniku Matador Púchov, pri prijímaní nových zamestnancov neskúmajú ich etnický či národnostný pôvod. Rozhodujúcim kritériom je, či sú kvalifikovaní.
"Nechceme diskriminovať žiadnu skupinu obyvateľov. Pri prijímaní do zamestnania adepti prechádzajú výberovým konaním, ktoré sa skladá z viacerých častí. Pokiaľ splnia odborné kritéria, sú prijatí," povedal ČTK hovorca KIA Motors Slovakia Dušan Dvořák.
Podobné kritériá platia aj v púchovskom Matadore. "Pozeráme sa predovšetkým na to, či je človek vyučený, kvalifikovaný a či má chuť pracovať," dodal hovorca spoločnosti Dušan Koblišek.
Podľa odhadov odborníkov žije na Slovensku približne 400.000 Rómov, až dve tretiny žijú na východnom Slovensku. Asi 130.000 Rómov žije v osadách, počet týchto osád sa však nepodarilo presne zmapovať. Podľa odhadov by ich mohlo byť okolo 600.
igr ima rez grm prl