BRATISLAVA 28. mája (SITA) - Noví členovia Súdnej rady SR, zvolení z radov sudcov, by podľa jej predsedu mali sledovať disciplinárnu čistotu sudcovského zboru. "Sudcovia, ktorí sa dopúšťajú závažných konaní, ktoré nie sú v súlade s postavením a funkciou sudcu, by sa nemali trpieť v sudcovskom stave," povedal dnes pre agentúru SITA predseda Súdnej rady Milan Karabín. Ôsmi sudcovia, ktorí boli zvolení do rady v polovici mája, by podľa Karabína mali dbať aj na nezávislosť a nestrannosť slovenského súdnictva.
Slávnostným menovaním nových členov Súdnej rady z radov sudcov dnes ukončila činnosť volebná komisia, ktorá mala na starosti voľby do Súdnej rady. Voľby sa konali v polovici mája, z 25 kandidátov si viac ako tisícka sudcov SR zvolila ôsmich zástupcov. Sedem z nich dnes prevzalo osvedčenie. Oficiálne by sa mali funkcie ujať koncom júna, ich funkčné obdobie bude trvať päť rokov.
Vo voľbách bola za člena rady zvolená aj sudkyňa Krajského súdu (KS) v Bratislave Gabriela Šimonová. Tento súd doteraz nemal svojho zástupcu v Súdnej rade. Podľa Šimonovej je dobré, že bola zvolená do rady za tento súd, lebo KS v Bratislave je nosným pilierom slovenskej justície a prerokovávajú sa tam mnohé medializované spory. Od Súdnej rady očakáva sudkyňa Šimonová vytvorenie podmienok pre riadny výkon funkcie pre všetkých sudcov na Slovensku. "Súdna rada je kolektívnym, vrcholovým orgánom všetkých sudcov, celej justície a je dôležité, že jeho členmi sú väčšinou sudcovia krajských súdov, ktorí jednoznačne participujú na problémoch vlastných súdov," uviedla Šimonová.
Do Súdnej rady zvolili slovenskí sudcovia 14. mája v tajných voľbách Juraja Sopoligu z KS v Košiciach, Igora Burgera z KS v Prešove, Janu Bajánkovú z Najvyššieho súdu SR, Gabrielu Šimonovú z KS v Bratislave, Jána Buríka z KS v Žiline, Idu Hanzelovú z NS SR, Máriu Usačevovú z KS v Trnave a Jozefa Janíka z KS v Trenčíne. Volilo sa na 59 súdoch v SR, a to na všetkých okresných, krajských a vojenských súdoch, Špeciálnom súde a na Najvyššom súde SR. Súdna rada je podľa Zákona o Súdnej rade zložená z osemnástich členov. Na čele je predseda Najvyššieho súdu SR, osem členov volia sudcovia, troch menuje vláda, troch členov menuje parlament a troch prezident.