Bratislava 28. mája (TASR) - ašparovičom.
"Pre nás, ktorí sme prekonali ťažkú vojnu, je dôležité, aby sa všetko vyriešilo mierovou cestou," uviedol na stretnutí s novinármi Radmanovič. Dodal, že treba vyčerpať všetky rokovacie možnosti medzi Srbmi a Kosovskými Albáncami a že bez konsenzu Belehradu a Prištiny nie je riešenie tohto problému možné. Rozhodnutie o statuse Kosova by podľa neho nemalo byť jednostranné a malo by rešpektovať medzinárodné dohody.
Podľa prezidenta Gašparoviča je potrebné, aby Bezpečnostná rada OSN, ako aj EÚ rozhodli jednoznačne a spoločne.
"Každé iné rozhodnutie pre budúcnosť tejto oblasti prinesie budúce možné problémy. Politika nie je diktát z pozície sily, ale z pozície kompromisu, kedy musia byť zohľadnené všetky záujmy," dodal Gašparovič. Podľa neho by Kosovskí Srbi ani Albánci nemali chápať akúkoľvek rezolúciu Bezpečnostnej rady ako svoju porážku alebo poníženie.
Najvyšší predstavitelia oboch štátov hovorili aj o spolupráci medzi Slovenskom a Bosnou a Hercegovinou, a to nielen z pohľadu člena EÚ a kandidáta na členstvo v Únii. Témou boli aj ďalšie možnosti zbližovania v rámci politiky i cestou rozvoja turistického ruchu. Ako konštatoval Radmanovič, ťažko nájsť také dobré príklady spolupráce, aké už dnes majú medzi sebou Slovensko a Bosna a Hercegovina.
Riešenie kosovského problému bez dohody medzi Belehradom a Prištinou môže spôsobiť dlhodobé otrasy v celej Európe, uviedol na dnešnej spoločnej tlačovej besede s prezidentom Ivanom Gašparovičom predseda Predsedníctva Bosny a Hercegoviny (BaH) Nebojša Radmanovič. Pre obyvateľov BaH je dôležité, aby sa problémy vzniknuté v jej blízkosti riešili mierovou cestou. "Prešli sme veľmi ťažkou vojnou, a preto je pre nás dôležité, aby sa Priština a Belehrad dohodli," povedal Radmanovič. Dodal, že dôvodom tohto postoja je početná srbská komunita žijúca v BaH, ktorá má na budúcnosť Kosova podobný názor ako Belehrad.
To, čo v kosovskej otázke preferuje Európska únia a Bezpečnostná rada (BR), treba rozhodnúť jednoznačne a spoločne, uviedol Ivan Gašparovič. Každé iné rozhodnutie môže priniesť pre budúcnosť oblasti určité problémy, dodal. Vzhľadom na určité princípy, ktoré vyznáva EÚ, nie je európska politika formou diktátu z pozície sily, ale stanoviskom vyplývajúcim z dosiahnutého kompromisu, pripomenul.
V čase bilaterálnych rokovaní najvyšších predstaviteľov si ich manželky v Galérii mesta Bratislavy prezreli niekoľko výstav. Silvia Gašparovičová strávi s Dijanou Radmanovičou aj časť popoludnia, a to do stretnutia Radmanovičovcov s premiérom Robertom Ficom na Úrade vlády SR.
Radmanovičovci spolu s delegáciou odletia dnes krátko po 21. hodine späť do svojej vlasti.