BRATISLAVA 28. mája (SITA) - Tri návrhy na úpravu zanedbaných zelených plôch na bratislavských sídliskách v Dúbravke, Petržalke a v Podunajských Biskupiciach, ktoré pripravili študenti z rakúskej technickej univerzity, môžu pripomienkovať občania. Ako na dnešnej tlačovej besede v Bratislave ďalej informovala Karin Lexmann z Oddelenia územného plánovania a rozvoja mesta bratislavského magistrátu, v rámci projektu Záhrady pre všetkých v utorok predstavia občanom park na Pekníkovej ulici v Dúbravke, v stredu na Námestí českého ľudu v Petržalke a vo štvrtok na Bieloruskej ulici v Podunajských Biskupiciach. Prezentácia architektonického návrhu sa začne vždy o 16:00 v parku, ktorý má byť zrevitalizovaný. Pripomienky, ktoré budú mať Bratislavčania k úpravám, budú zapracované do architektonickej štúdie parkov. Na stretnutiach bude aj sprievodný program, organizátori okrem vystúpenia džezových skupín pripravili aj darčeky pre deti.
Najväčším parkom, pre ktorý v rámci projektu pripravili návrh na úpravu, je v Podunajských Biskupiciach. V súčasnosti 5,6-hektárová zelená plocha nie je využívaná na oddych a trávenie voľného času, podľa Lucie Trajterovej z bratislavského magistrátu sa tu zdržiavajú bezdomovci a drogovo závislí. Rakúski študenti navrhli zeleň vo vnútrobloku rozdeliť na priestor pre miestnych a na verejný, oddeliť ho má umelý potôčik. V Dúbravke študenti navrhli 2,9-hektárový priestor viac otvoriť verejnosti, okrem spriechodnenia všetkých ôsmich vchodov by mal byť park určený všetkým vekovým skupinám. Pribudnúť by tu mali ihriská i malý amfiteáter, ktorý by slúžil ako hľadisko pri športových podujatiach. Petržalský parčík má rozlohu 2,2-hektára, po úprave by mala celou osou parku viesť galéria pod holým nebom. Skejtpark, ktorý tu už je, navrhujú presunúť do severnej časti priestoru. Okrem zelene by tu mala byť aj možnosť zriadiť autokino.
Záhrady pre všetkých je projekt mesta Bratislava, Fakulty architektúry STU v Bratislave a Technische Universität Wien. Študentom magistrát ponúkol 12 lokalít, tri víťazné vybrala porota, ktorej členmi boli okrem starostov mestských častí aj hlavný architekt Bratislavy Štefan Šlachta či mestská záhradníčka Anna Galčíková. Náklady na vypracovanie projektov sú vyše dva milióny korún, polovicu hradí Európsky fond regionálneho rozvoja (ERDF), 45 percent štátny rozpočet a päť percent dá mesto. V septembri by mali byť projekty vypracované profesionálnymi záhradnými architektami, peniaze na revitalizáciu parkov mesto buď vyčlení z vlastného rozpočtu alebo o ne požiada Európsku úniu. Prispieť by mali aj mestské časti, náklady na jeden park by nemali presiahnuť 20 miliónov korún.