Bratislava 28. mája (TASR) - Hoci Slovenskú republiku už diplomaticky uznalo vyše 170 štátov, dosiaľ tak odmieta urobiť Lichtenštajnské kniežatstvo.
Lichtenštajnsko žiada, aby oba nástupnícke štáty po rozdelení Československa uznali, že počas 2. svetovej vojny bolo kniežatstvo neutrálnym štátom a jeho občania nemali nemeckú národnosť. Povojnové konfiškácie sa totiž týkali práve Nemcov. Podľa dostupných údajov sa pritom lichtenštajnskí občania s nehnuteľným majetkom, ktorý mali najmä na Morave, prihlásili v Československu pri poslednom sčítaní obyvateľstva pred 2. svetovou vojnou za Nemcov.
Podľa slovenského rezortu diplomacie neexistencia diplomatických vzťahov pre SR nepredstavuje vážny problém a nemá žiaden dopad na našich občanov, ani na hospodárske vzťahy. Politické vzťahy sa však nerozvíjajú.
"Slovenská republika od svojho vzniku uznáva Lichtenštajnské kniežatstvo ako suverénny a nezávislý štát a je pripravená s ním nadviazať diplomatické styky bez akýchkoľvek výhrad a jednostranných podmienok," uviedol pre TASR hovorca ministerstva Ján Škoda. Podľa Slovenska nemožno otázku vzájomného uznania a nadviazania diplomatických stykov v žiadnom prípade spájať s prípadnými majetkovými nárokmi. "Právna úprava v SR nepredpokladá reštitúcie pred rokom 1948, s výnimkou reštitúcie majetku obetí nacistickej perzekúcie," dodal Škoda.
Slovenskí občania potrebujú na vstup do Lichtenštajnska platný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Pobytové pravidlá v tejto krajine, ktorá je členom Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP), sú pre našich občanov identické ako vo Švajčiarskej konfederácii.
K faktickému uznaniu SR zo strany Lichtenštajnska došlo pri uzatváraní dohody o EHP v roku 2003. Slovenská strana v súčasnosti vyčkáva na krok druhej strany, ktorým by kniežatstvo zmenilo odmietavý postoj k nadviazaniu diplomatických vzťahov. Slovenská diplomacia pritom túto otázku koordinuje s Českou republikou.