Išlo napríklad o prieťahy v konaní o určenie výživného či určenie otcovstva, vybavenia sirotských dôchodkov alebo prijatia na školy, uviedol Kandráč na dnešnej tlačovej besede venovanej právam detí. Zároveň ich pozval na Deň otvorených dverí svojej kancelárie 1. júna 2007.
"Riešil som aj prípad, kde trvalo 16 rokov určenie výšky výživného a prípad, kde sa zverenie do výchovy riešilo 8 rokov," povedal Kandráč.
Skladba podnetov, s ktorými sa ľudia na ombudsmana obracajú, je podľa jeho slov prakticky nemenná. Počet podaní však nemá klesajúcu tendenciu.
Slovenská právna úprava stanovuje šesťmesačnú lehotu, dokedy majú byť prípady maloletých vybavené. "Môže byť nedodržaná, ak nie sú dostatočné dôkazy alebo z iných vážnych dôvodov," uviedol Kandráč. Myslí si tiež, že snaha doplniť súdy o 200 sudcov nemusí byť zlá. Podľa neho to môže to mať istým percentom dopad na zníženie prieťahov v súdnych konaniach.
Verejný ochranca práv sa tretíkrát plánuje obrátiť na Národnú radu (NR SR) so žiadosťou, aby sa v ojedinelých sociálnych prípadoch navrátil do platnosti inštitút zmiernenia tvrdosti zákona. Ako príklad uviedol rodinu na východnom Slovensku, v ktorej zomrel 49-ročný otec a jeho štyri deti nemajú zo zákona nárok na sirotský dôchodok. Otcovi totiž do naplnenia zákonnej lehoty chýbalo 17 dní.
Spomínaný inštitút na Slovensku platil do roku 2003. Od 1. januára 2004 bol však zrušený. Kandráč sa odvtedy dvakrát neúspešne dožadoval jeho znovuobnovenia. "Domnievam sa, že poslanci tomu venujú malú pozornosť. Možno že ten inštitút mohol byť v minulosti aj zneužívaný, ale nevidím žiadne nebezpečenstvo, že by sa nedal využiť riadnym spôsobom," skonštatoval ombudsman.