BRATISLAVA 29. mája (SITA) -
Upozorňuje na to ministerstvo životného prostredia (MŽP) v materiáli Stav a perspektívy implementácie environmentálneho acquis Slovenskej republiky do roku 2013/2015. Za nesplnenie povinnosti by Slovensku hrozilo penále v rozmedzí 870 až 52 200 eur denne. Okrem toho EK pri každom podaní žaloby Súdnemu dvoru navrhuje fixnú paušálnu pokutu, ktorá je pre Slovensko stanovená na 725 tisíc eur.
Rezort nemá na implementáciu acquis zatiaľ zabezpečené prostriedky vo výške 2,7 miliardy eur, čo predstavuje 38 percent z celkových nákladov. Najväčší problém rezort vidí v kvalite vôd, kde nie sú zabezpečené finančné prostriedky viac ako 1,7 miliardy eur. Celý proces implementácie Rámcovej smernice o vode (RSV) trpí nedostatkom finančných prostriedkov na prípravu národných strategických dokumentov a zabezpečenie technických podkladov. Okrem iného to má za následok zaostávanie v plnení vecného a časového harmonogramu prípravy strategických dokumentov a zabezpečenia technických podkladov.
Chýbajúce podklady sa nahrádzajú odhadmi, čo môže viesť k nesplneniu cieľov. Tento rok je podľa materiálu posledný, kedy je možné zabezpečiť plnenie úloh implementácie RSV a zároveň minimalizovať riziko sankcií zo strany EÚ ako aj rizika zbytočného, neadresného a neefektívneho investovania finančných prostriedkov na dosiahnutie dobrého stavu vôd.
Slovensko by malo do roku 2015 okrem iného vybudovať čističky odpadových vôd v každej obci, ktorá má minimálne 2000 obyvateľov či zabezpečiť starostlivosť o chránené územia. Ministerstvo odhadlo celkové náklady na tieto úlohy na asi 250 miliárd korún, pričom necelých 40 percent z peňazí by mali pokryť zdroje z fondov EÚ. Časť peňazí by mali uhradiť žiadatelia, napríklad obce, a viac ako 35 miliárd korún by na ochranu životného prostredia mali poskytnúť aj súkromné spoločnosti.
Naďalej však bude podľa ministerstva na plnenie úloh chýbať asi desať miliárd korún ročne, pričom samotné ministerstvo by tento rok malo hospodáriť s necelými 3,5 miliardami Sk. "Je zrejmé, že túto problematiku bude treba riešiť na úrovni vlády," povedal ČTK hovorca ministerstva Peter Višváder.
Ministerstvo financií však už v predstihu upozornilo, že štátny rozpočet náklady odhadnuté ministerstvom životného prostredia pravdepodobne nepokryje. "V tohtoročnom rozpočte zdroje nie sú, o budúcich rokoch je zatiaľ predčasné hovoriť," povedal ČTK hovorca ministerstva Miroslav Šmál. Nie je však pravdepodobné, že by štát v budúcnosti našiel zdroje na úhradu takých vysokých súm, dodal.
Autor: zh

Beata
Balogová
