SME

Dôchodcom schválili zľavy na plyn

Časť dôchodcov si bude môcť od júla uplatniť 50-korunovú mesačnú zľavu z ceny plynu.

(Zdroj: TASR)

Bratislava 30. mája (ČTK) - Časť dôchodcov, ktorí sú zákazníkmi Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), si bude môcť od júla uplatniť mesačnú zľavu vo výške 50 korún z ceny zemného plynu. Rozhodol o tom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, informoval dnes hovorca úradu Miroslav Lupták. Na výhodnejších cenách plynu pre klientov plynární nad 65 rokov sa v apríli dohodla s manažmentom SPP vláda Roberta Fica.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zľavu z cien plynu si môžu uplatniť dôchodcovia, ktorí ho používajú na varenie a zároveň ohrev vody alebo aj na kúrenie. Bude sa týkať tých klientov, ktorí v mieste trvalého pobytu ročne minú od 201 do 6500 kubických metrov plynu. Ak budú chcieť na plyne za rok ušetriť 600 korún, musia si sami vykonať odpočet stavu plynomeru a požiadať SPP o zaradenie do výhodnejšej tarify.

SkryťVypnúť reklamu

SPP, ktorý je dominantným predajcom zemného plynu v krajine, chce zákazníkom uľahčiť vybavovanie zliav, preto ich bude prostredníctvom pošty oboznamovať s informáciami a postupom, ako si zvýhodnenie uplatniť. "Poskytnutím zvýhodnenia nedôjde k zmene výšky preddavkových platieb," upozornil v tlačovej správe riaditeľ divízie obchodu s plynom SPP Dušan Randuška.

Opatrenie by sa podľa aprílového vyjadrenia premiéra Fica mohlo dotknúť asi 200.000 klientov plynární. Ceny plynu pre všetky domácnosti sa naposledy menili v januári, keď klesli zhruba o štyri percentá. Približne v rovnakej miere ich pritom SPP zvýšil vlani v novembri. Vedenie plynární neočakáva, že počas tohto roka by došlo k ďalšej úprave cien pre domácnosti. Ceny plynu pre podnikateľov podnik upravuje priebežne.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšinu akcií SPP vlastní štát, manažérsku kontrolu v podniku však vykonávajú zahraniční menšinoví akcionári Gaz de France a Ruhrgas. SPP vlani vykázal čistý zisk 24 miliárd korún, čo bolo o 3,6 miliardy Sk viac ako rok predtým. Celú sumu spoločnosť použije na výplatu dividend, pričom štát dostane viac ako 12 miliárd korún.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 172
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 10 778
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 407
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 153
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 975
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 559
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 371
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 343
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenské hokejistky sa tešia po strelenom góle.

Slovenky zvládli svoj posledný zápas na turnaji 1-A divízie MS v hokeji žien 2025. Teria musia čakať na súperky.


Róbert Boženík

O prestupe informoval Fabrizio Romano.


Hokejistky Slovenska sa tešia z gólu.

Aké sú šance Slovenska na postup do elitnej kategórie MS v hokeji žien?


Hokejisti Pardubíc oslavujú

Pardubice zvíťazili vďaka dvom rýchlym gólom.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu