SME

Fruni dostal definitívne 11,5-ročný trest

Najvyšší súd dnes potvrdil Vladimírovi Frunimu 11 a pol roka v najťažšom väzení.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: SME)

Bratislava 30. mája (ČTK) - Najvyšší súd dnes potvrdil bývalému šéfovi skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest Vladimírovi Frunimu za podvod 11,5-ročný trest v najťažšom väzení. Fruni tak neuspel pri odvolaní proti rozsudku Špeciálneho súdu zo začiatku roka, ktorý mu okrem väzenia nariadil aj prepadnutie majetku. Rovnaký verdikt dnes potvrdil Najvyšší súd aj jeho spoločníkovi Františkovi Matikovi, ktorý je však stále na úteku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Krach Fruniho firiem pripravil v roku 2002 desaťtisíce klientov spolu o miliardové úspory. Spoločnosti vylákali od ľudí prostredníctvom masívnej reklamnej kampane vklady a sľubovali im obrovské výnosy, hoci vedeli, že ich nemôžu splniť. Výnosy sa tak do krachu vyplácali z vkladov ďalších ľudí, pričom skutočné zisky spoločností z obchodnej činnosti v takejto "pyramídovej hre" podľa súdov nestačili ani na pokrytie ich prevádzkových nákladov.

SkryťVypnúť reklamu

Predseda senátu Najvyššieho súdu zamietnutie odvolaní odôvodnil tým, že Špeciálny súd neurobil v procese žiadnu chybu, ktorá by mohla mať vplyv na objasnenie podvodu. "To, že išlo o pyramídovú hru, jednoznačne vyplýva z viacerých okolností," povedal sudca.

Obžalovaný Fruni i jeho advokáti naopak už skôr namietali, že proces pred Špeciálnym súdom bol nespravodlivý. Obhajca Milan Kuzma po skončení pojednávania novinárom povedal, že sa obráti na Európsky súd pre ľudské práva.

Fruni v minulosti tvrdil, že spoločnosti by neskrachovali, ak by ich pobočky vo februári 2002 nezavrela polícia. To však dnes popieral predseda senátu. "Zo strany štátu prostredníctvom polície došlo k tomu zásahu veľmi neskoro," povedal. Sudca tiež štátu vyčítal, že nebankové spoločnosti mohli pôsobiť bez jeho dohľadu.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné argumentovali aj zástupcovia poškodených klientov. "Štát mohol tomu zabrániť. Mal na to dostatok času a nekonal," povedal ČTK Štefan Šipoš zo Združenia občanov poškodených nebankovými subjektmi. Bývalá ministerka financií Brigita Schmögnerová však ešte v roku 2000 varovala, že ukladanie úspor do nebankových spoločností je mimoriadne riskantné. Na riziká v tom čase tiež upozorňovali viacerí odborníci, podľa ktorých spoločnosti sľubovali klientom nerealistické výnosy.

Poškodení klienti počas predošlej vlády Mikuláša Dzurindu (SDKÚ-DS) neuspeli s požiadavkou na odškodnenie. Podľa bývalého kabinetu by sa tak mohli v budúcnosti objaviť nároky na preplatenie akýchkoľvek rizikových investícií. Poškodeným klientom naopak čiastočné odškodnenie sľúbila súčasná vláda Roberta Fica (Smer-SD).

SkryťVypnúť reklamu

Okrem Fruniho a Matika bol v januári na Špeciálnom súde odsúdený aj ďalší manažér spoločností Marián Šebeščák. Ten sa však na rozdiel od jeho komplicov neodvolal a jeho sedemročný trest už skôr nadobudol právoplatnosť. Na slobodu sa však možno už čoskoro dostane vďaka podmienečnému prepusteniu.

Po dnešnom rozhodnutí v kauze samotných majiteľov Horizontu a BMG čaká Najvyšší súd ešte odvolací proces s podnikateľom Jozefom Majským. Špeciálny súd ho totiž nedávno odsúdil za tunelovanie skrachovaných nebankových spoločností na dvanásť rokov najťažšieho väzenia.

Chronológia prípadu skrachovaných spoločností Horizont a BMG

26. júla 1996
Do obchodného registra bola zapísaná akciová spoločnosť Horizont Slovakia. Tú neskôr kúpil Vladimír Fruni a od jesene nasledujúceho roku začal prijímať vklady od občanov. Spoločnosti uzatvárali s klientmi zmluvy o pôžičke alebo zmluvy o tichom spoločenstve.

SkryťVypnúť reklamu

marec 2000
Vtedajšia ministerka financií Brigita Schmögnerová varovala, že činnosť nebankových inštitúcií nepodlieha žiadnej regulácii, dozoru ani obmedzeniam, a ukladanie úspor do nich je preto mimoriadne riskantné. Na riziká v tom čase upozorňovali aj viacerí odborníci, podľa ktorých spoločnosti sľubovali klientom nerealistické výnosy.

4. februára 2002
Dcérska spoločnosť Horizontu Slovakia BMG Invest zatvorila svoje pobočky v Bratislave a Košiciach s oznamom, že firmu preberá zahraničný investor.

6. februára 2002
Slovenská polícia začala vo veci BMG Invest trestné stíhanie.

8. februára 2002
Vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda odmietol zodpovednosť za situáciu v pobočkách Horizontu a BMG. Povedal, že jeho vláda v roku 1999 prijala novelu zákona o bankách, ktorá zamedzila podnikať v bankovníctve iným spoločnostiam ako bankám. Pripomenul, že väčšina nebankových subjektov vznikla ešte za vlády premiéra Vladimíra Mečiara.

SkryťVypnúť reklamu

12. februára 2002
Údajný americký investor, ktorý mal vraj kúpiť Horizont a BMG, podľa hovorcu Horizontu Mariána Kardoša odstúpil od svojho zámeru. Investor bol vraj "znechutený" prístupom slovenských orgánov.

24. februára 2002
Ďalšia košická nebanková spoločnosť AGW oznámila, že prestáva prijímať nové vklady a vyplácať výnosy, úroky a istiny. K rovnakému kroku sa odhodlalo aj BDV družstvo, ktoré patrilo do skupiny firiem okolo podnikateľa Františka Mojžiša.

28. februára 2002
Polícia obvinila majiteľov Horizontu a BMG na čele s Frunim z trestného činu podvodu, porušovania záväzných pravidiel v hospodárskom styku a neoprávneného podnikania. Podľa vyšetrovateľov krach Horizontu a BMG Invest pripravil takmer 170.000 klientov spolu o 14,45 miliardy korún.

SkryťVypnúť reklamu

1. marca 2002
Polícia zatkla v Chorvátsku na základe medzinárodného zatykača manažérov Horizontu a BMG Fruniho a Mariána Šebeščáka.

11. marca 2002
Vláda Mikuláša Dzurindu rozhodla, že klientov nebankových spoločností neodškodní. Odškodnenie by bolo podľa vlády nezákonné a nespravodlivé a do budúcnosti by vytvorilo riziko, že štát bude občanom kompenzovať každú riskantnú investíciu.

10. apríla 2002
Pred Úradom vlády demonštrovala asi tisícka nespokojných klientov skrachovaných nebankových inštitúcií a vyzývali vládu, aby zrušila svoje rozhodnutie o neodškodňovaní.

26. júna 2002
Fruni a Šebeščák sa pod dohľadom polície vrátili na Slovensko z Chorvátska. Ich vydanie povolil chorvátsky najvyšší súd.

21. októbra 2002
Známy podnikateľ Jozef Majský skončil v policajnej cele pre podozrenia, že tuneloval skrachované nebankové spoločnosti BMG a Horizont. Z väzby ho neskôr prepustili; vrátil sa do nej na prelome novembra a decembra minulého roka. Spolu s Majským boli neskôr obvinení aj Patrik Pachinger a Dávid Brtva.

SkryťVypnúť reklamu

15. apríla 2005
Polícia ukončila vyšetrovania krachu Horizontu a BMG.

28. júna 2005
Úrad špeciálnej prokuratúry obžaloval bývalých manažérov BMG a Horizontu z podvodu a trestného činu porušovania pravidiel hospodárskeho styku.

29. júna 2005
Parlament zamietol návrh vtedajšej opozície na čele s terajším vládnym Smerom-SD premiéra Roberta Fica na čiastočné odškodnenie klientov skrachovaných nebankových subjektov.

12. decembra 2005
Pred Špeciálnym súdom v Pezinku sa začal proces s manažérmi skrachovaného BMG a Horizontu. Okrem Fruniho a Šebeščáka sa pred súd postavila aj bývalá ekonomická riaditeľka Horizontu Anna Molčanová. Neprišiel ďalší obžalovaný František Matik, ktorý sa doposiaľ ukrýva v zahraničí.

31. júla 2006
Nový premiér Robert Fico (Smer-SD) sľúbil, že vláda klientov skrachovaných spoločností čiastočne odškodní. Vláda si to stanovila aj vo svojom programovom vyhlásení.

SkryťVypnúť reklamu

10. januára 2007
Špeciálny súd uznal trojicu bývalých manažérov Horizontu a BMG za vinných. Fruni a Matik, ktorý je stále v zahraničí, by mali ísť do väzenia na 11,5 roka. Šebeščák dostal sedemročný trest. Súd naopak oslobodil Molčanovú.

27. apríla 2007
Špeciálny súd odsúdil Jozefa Majského za tunelovanie skrachovaných nebankových spoločností na dvanásť rokov väzenia, Dávida Brtvu na jedenásť rokov a Patrika Pachingera na desať rokov. Voči rozsudku sa všetci odvolali.

10. mája 2007
Okresný súd v Trenčíne súhlasil s podmienečným prepustením Šebeščáka z väzenia. Voči rozhodnutiu však v zákonnej lehote podal sťažnosť prokurátor, takže o prepustení bude musieť rozhodnúť krajský súd.

30. mája 2007
Najvyšší súd potvrdil 11,5-ročné tresty pre Vladimíra Fruniho a Františka Matika.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Revolučný Nissan X-Trail mení pravidlá hry
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  6. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  2. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  3. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  4. Ako zlepšiť povedomie o cirkulárnej ekonomike?
  5. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  6. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  7. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  8. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 718
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 7 217
  3. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 5 113
  4. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 592
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 4 530
  6. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 409
  7. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 4 257
  8. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 3 584
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu