NITRA 30. mája (SITA) – Spoločný projekt komplexného využitia biomasy pripravujú tri slovenské a jeden maďarský región, ktorý zahŕňa tiež tri kraje. Cieľom projektu je intenzívnejšie využiť biomasu a zabezpečiť, aby teplárne nachádzajúce sa v blízkosti hraníc mohli dostávať palivo aj zo susedného štátu. „Ušetria sa tým náklady na prepravu a zároveň sa nestratí energia,“ povedal dnes na tlačovej besede v Nitre Gergely Sándor, zastupujúci maďarskú stranu. Podľa neho sa totiž pri preprave na veľké vzdialenosti niekedy stratí aj 50 percent energie. Takto by sa energia využila v najbližšom okolí a len nadbytok by sa dodával do siete. Menšie, lokálne energické zdroje sú navyše oveľa šetrnejšie k životnému prostrediu.
Na projekte sa budú podieľať podniky, školy, regióny, štát i súkromné osoby, ktoré vytvoria klaster – teda zhluk organizácií. „Momentálne robíme primárny výskum v podnikoch. Skúmame ich celkovú situáciu, finančný a vedomostný stav a najmä, či chcú ísť do toho. Na základe spoznanej situácie vytvoríme model riešenia,“ povedal Juraj Maga zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, ktorá projekt koordinuje. Z čoho konkrétne budú biomasu vyrábať, ukáže prieskum.
Celkovo bude projekt stáť 5,4 milióna korún, pričom 95 percent nákladov poskytla Európska únia a Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR v rámci programu susedstva INTERREG Maďarsko-Slovensko-Ukrajina. Zvyšných päť percent zaplatí Slovenská poľnohospodárska univerzita. Projekt zahŕňa Nitriansky, Banskobystrický a Košický kraj a severný región Maďarska. Oficiálne sa skončí na jar 2008, jeho tvorcovia by však naň chceli nadviazať ďalším.