SME
Utorok, 20. október, 2020 | Meniny má VendelínKrížovkyKrížovky

Slovensko v ohlasoch zahraničných masmédií z 9.4.2001

V Rakúsku pátrajú po Slovenke podozrivej z lúpeže

Baden 9. apríla (TASR) - Rakúske bezpečnostné orgány od soboty pátrajú po 24-ročnej Slovenke, ktorá je podozrivá z lúpeže. Občianka SR údajne okradla tureckého obyvateľa obce Leobersdorf (okres Baden) o jeho výhru z kasína v sume 16.000 šilingov. Páchateľka pravdepodobne namiešala obeti do nápoja prostriedok s uspávacími účinkami.

Svoju neskoršiu obeť oslovila Slovenka v miestnom kasíne v Badene po tom, ako Turek vymenil svoju výhru za hotovosť. Muž sa dal dievčinou prehovoriť na pohárik v Ebenfurte pri Viedenskom Novom Meste. Pri spiatočnej ceste do Badenu mu prišlo v automobile tak zle, že musel auto zastaviť a nakrátko dokonca stratil aj vedomie.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď sa muž opäť prebral k vedomiu, chcela páchateľka práve vystúpiť z vozidla. Turek si inštinktívne siahol po peňaženke a zistil, že mu peniaze chýbajú. Uchopil dievčinu za ruku a vytrhol jej mobil. Žene sa potom podarilo ujsť. Vyšetrovanie badenských kriminalistov doteraz ukázalo, že páchateľkou je možno 24-ročná občianka SR, na ktorú vydali zatykač.


Talianska polícia postupuje proti organizovanej prostitúcii razantnejšie

Rím 9. apríla (TASR) - Špeciálne jednotky talianskej polície dnes ukončili rozsiahlu akciu proti medzinárodnému gangu, ktorého členovia nútili k prostitúcii mladé ženy predovšetkým zo strednej a východnej Európy (SVE). Polícia zadržala na území celého Talianska 100 osôb, ktoré sa živili zo ziskov plynúcich z vykonávania najstaršieho remesla.

Skryť Vypnúť reklamu

Zadržaní a zároveň obvinení prilákali do krajiny mladé ženy z Ukrajiny, Ruska, Poľska, Maďarska, z Balkánu, z Južnej Ameriky, ale aj zo Slovenska a Česka a napokon ich nútili k prostitúcii. Najprv museli pracovať v nočných kluboch a potom aj na ulici. Minimálne jedna Poľka a jedna Ruska boli brutálne zavraždené a ďalšie prostitútky zo SVE sú nezvestné.

Doterajšie vyšetrovanie potvrdilo, že dievčatá boli už počas cesty do Talianska brutálne znásilňované, bité a boli im podávané drogy.

Tvrdé jadro medzinárodnej bandy tvorili Albánci a Taliani. Zadržaní sú obvinení okrem iného z trestných činov lúpeže, obchodu s ľuďmi, vydierania, ako aj ilegálneho obchodu s drogami. Mesačný príjem bandy dosahoval údajne až dva milióny mariek.


Rakúska ministerka očakáva rozšírenie o väčší počet krajín

Skryť Vypnúť reklamu

Luxemburg 9. apríla (TASR) - Rakúska ministerka zahraničných vecí Benita Ferrerová-Waldnerová očakáva, že už v prvej vlne rozšírenia vstúpi do Európskej únie (EÚ) "väčší počet" krajín. Na brífingu počas rokovania šéfov diplomacií EÚ v Luxemburgu odmietla síce potvrdiť scenár prijatia desiatich kandidátov, ale usúdila, že kto bude pripravený, bude môcť vstúpiť.

Počet štátov, ktoré by sa mohli dostať do EÚ spoločne v prvej vlne, podľa rakúskej ministerky nie je možné zatiaľ stanoviť. Veľa však napovedia pravidelné hodnotiace správy Európskej komisie (EK), ktoré každoročne na jeseň podrobne hodnotia pokrok jednotlivých kandidátskych krajín vo všetkých oblastiach. Už dávnejšie je jasné, že tohtoročné správy zverejnené krátko pred decembrovým summitom EÚ v bruselskom Laekene budú rozhodujúce pre prípadné vymenovanie prvej skupiny štátov.

Skryť Vypnúť reklamu

Ferrerová-Waldnerová považuje za nepravdepodobné, že by prvé krajiny vymenoval už júnový summit pätnástky vo švédskom Göteborgu, skôr sa tak podľa nej stane až v decembri v Bruseli. Celkový scenár pre prvú skupinu je však jasný: ukončiť rokovania do konca roku 2002, v roku 2003 ratifikovať prístupové zmluvy a v roku 2004 vstúpiť do EÚ.

Ministerka však zdôraznila potrebu kvality v prístupových rokovaniach, nie je podľa nej možné unáhlene a za každú cenu uzatvárať čo najviac kapitol. Blížiace sa voľby vo Francúzsku a Nemecku môžu mať podľa nej vplyv aj na rozšírenie, preto je potrebné vyjasniť otázku voľného pohybu osôb. Rakúsko spolu s Nemeckom presadzujú sedemročný odklad voľného pohybu pracovníkov z nových členských krajín. Definitívny návrh predloží Európska komisia (EK) 18. apríla.

Skryť Vypnúť reklamu


O polnoci prestane platiť vízová povinnosť do Belgicka

Brusel 9. apríla (TASR) - Od dnešnej polnoci budú môcť slovenskí občania cestovať do Belgicka opäť bez víz. Do platnosti totiž vstúpi rozhodnutie Európskej únie (EÚ) o spoločnej vízovej politike, ktoré Slovensko zaraďuje na tzv. biely zoznam krajín oslobodených od vízovej povinnosti.

Na základe rozhodnutia ministrov vnútra EÚ z 15. marca musia všetky členské štáty EÚ s výnimkou Veľkej Británie a Írska rešpektovať od 10. apríla spoločný zoznam bezvízových a vízových krajín. V prípade mimoriadnych udalostí - napríklad dramatického nárastu počtu žiadateľov o politický azyl - však existuje možnosť žiadať o udelenie dočasnej výnimky z tejto povinnosti na základe Amsterdamskej zmluvy.

Skryť Vypnúť reklamu

Belgicko zaviedlo v minulosti víza pre Slovákov práve kvôli neúnosnému prílevu rómskych utečencov zo SR. Ministerstvo vnútra v Bruseli TASR potvrdilo, že ak by sa počet žiadateľov o azyl po 10. apríli dramaticky zvýšil, bude Belgicko žiadať EÚ o možnosť obnoviť voči Slovensku vízovú povinnosť.

Tento krok už totiž Brusel nemôže urobiť bilaterálne, ale iba so súhlasom EÚ. Belgicko by muselo o výnimku oficiálne požiadať, predložiť dostatočné argumenty a čakať na návrh Európskej komisie (EK) a súhlas Rady EÚ, ktorá by v tomto prípade rozhodovala kvalifikovanou väčšinou hlasov. V prípade schválenia by vízová povinnosť bola zavedená najviac na šesť mesiacov.

Belgické úrady však veria, že nová vlna slovenských utečencov do krajiny nepríde. Od začiatku roka totiž platia nové pravidlá azylovej politiky, na základe ktorých nedostávajú žiadatelia žiadnu finančnú podporu, sú hneď po príchode umiestňovaní do utečeneckých centier a vybavovanie žiadostí bolo skrátené na menej ako mesiac. Po zápornej odpovedi úradov sú žiadatelia vyhosťovaní do krajiny pôvodu. Celkový počet utečencov v Belgicku sa od začiatku roka znížil vďaka novým pravidlám asi na tretinu oproti vlaňajšku.

Skryť Vypnúť reklamu


Celkovo 69 Slovákov požiadalo za posledný štvrťrok o azyl v ČR

Praha 9. apríla (TASR) - O udelenie azylu v Českej republike za uplynulé tri mesiace požiadalo 69 slovenských občanov. Počet žiadateľov o azyl v susednom Česku má v priebehu posledných rokov stúpajúcu tendenciu a ako pre TASR uviedla hovorkyňa Ministerstva vnútra ČR Marie Masaříková, len za uplynulé tri mesiace zaznamenali 4037 nových žiadostí, čo je takmer rovnaký počet ako napríklad za celý rok 1998.

Počet slovenských občanov žiadajúcich azyl v ČR sa tak od roku 1993 zvýšil na 869. Národnosť žiadateľov sa v štatistikách českého ministerstva vnútra neuvádza, ale drvivá väčšina žiadateľov zo SR je rómskeho pôvodu a v ČR žiadajú o azyl predovšetkým z ekonomických dôvodov.

Skryť Vypnúť reklamu

Od začiatku roku v ČR požiadalo o azyl viac ako 4000 cudzincov najmä z krajín východnej Európy. Najviac žiadateľov o azyl v ČR je z Ukrajiny - dovedna 932. Hneď za Ukrajinou v štatistikách nasleduje Moldavsko, odkiaľ pricestovalo 560 nových žiadateľov. Na treťom mieste je India so 428 žiadateľmi, nasleduje Rumunsko - 288 a Gruzínsko - 255 žiadateľov.

České ministerstvo postupne zaznamenáva pokles počtu žiadateľov z Ázie a do ČR prichádza čoraz viac azylantov z východnej Európy. V roku 2000 požiadalo o azyl v ČR 8773 utečencov, čo predstavuje najvyšší počet od roku 1990 a asi dvojnásobok stavu za rok 1998. Ročne so svojimi žiadosťami uspeje asi 100-150.

Česká vláda dnes rokuje o novele zákona, ktorá bude znamenať zrýchlenie azylového konania v prípadoch, keď je jasné, že žiadateľ nespĺňa podmienky na získanie azylu. Podľa českého ministerstva vnútra je takáto prax bežná v európskych krajinách a nové opatrenie má zosúladiť české predpisy s európskou praxou.

Skryť Vypnúť reklamu


J. Tomka nahradí na čele vatikánskej kongregácie pre misie kardinál Sepe

Vatikán 9. apríla (TASR) - Pápež Ján Pavol II. vymenoval kardinála Crescenzia Sepeho do funkcie prefekta Kongregácie pre evanjelizáciu národov, v ktorej nahradí odstupujúceho 77-ročného slovenského kardinála Jozefa Tomka. Informovali o tom dnes tlačového agentúry AFP a Associated Press s odvolaním sa na zdroje Vatikánu.

Päťdesiatsedemročný Crescenzio Sepe je najmladším spomedzi novovysvätených kardinálov, ktorým pápež na poslednom konzistóriu 29. februára odovzdal kardinálsky klobúk.

Podľa agentúry AFP bol Sepe vysvätený za kňaza v roku 1967 a už v 1972 vstúpil do diplomatických služieb Vatikánu. O tri roky neskôr začal pôsobiť na vatikánskom štátnom sekretariáte, ktorý vystupuje v úlohe ministerstva zahraničných vecí, a v roku 1992 sa stal tajomníkom Kongregácie pre klérus. Uplynulé tri roky sa venoval organizácii príprav na Veľké jubileum 2000.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov, ktorá má na starosti všetky misijné aktivity katolíckej cirkvi, bude Sepe spravovať približne 1100 cirkevných provincií, konštatovala agentúra AFP.


Česká polícia zadržala skupinu 39 Indov skrývajúcich sa v garáži

Brno 9. apríla (TASR) - Skupinu 39 utečencov z Indie našli policajti cez víkend v garáži rodinného domu v Radějove na Hodonínsku. Polícii sa podarilo zaistiť aj štyroch občanov ČR, ktorí cudzincov previedli cez česko-slovenské hranice. Cudzinci vo veku 17-38 rokov nemali pri sebe doklady ani peniaze, uviedla dnes v Brne juhomoravská policajná hovorkyňa Dagmar Bartoníková.

Prevádzačov, medzi ktorými sú traja muži a jedna žena, vyšetrovateľ obvinil z trestného činu nedovoleného prekročenia štátnych hraníc. Všetkých cudzincov odovzdali späť slovenským orgánom.

Skryť Vypnúť reklamu


Prvé termíny rozšírenia EÚ prinesie možno už Göteborg

Luxemburg 9. apríla (TASR) - Prvé termíny rozšírenia Európskej únie prinesie možno už summit vo švédskom Göteborgu, ktorý je naplánovaný na 15. a 16. júna. Stále hlasnejšie sa o tejto možnosti hovorilo dnes v kuloároch zasadnutia ministrov zahraničných vecí európskej pätnástky v Luxemburgu, nikto to však oficiálne nepotvrdil.

Šéfka švédskej diplomacie Anna Lindhová však na tlačovej konferencii pripustila, že jej krajina chce na göteborskej schôdzke predložiť "podrobnejší časový harmonogram" rozšírenia. "Do akej miery bude podrobný, je predčasné v tejto chvíli povedať," konštatovala Lindhová, podľa ktorej bude záležať na ďalších dvoch kolách prístupových rokovaní s kandidátmi, naplánovaných na polovicu mája a prvú dekádu júna.

Skryť Vypnúť reklamu

Až doteraz odmietala EÚ stanoviť kandidátom pevný termín ich prijatia a obmedzila sa na prísľub, že najlepšie pripravené krajiny budú môcť prístupové rokovania ukončiť v priebehu roku 2002, čo by im umožnilo zúčastniť sa na budúcich voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2004.

Tvrdenia diplomatov o možných termínoch už v Göteborgu kontrastujú s dnešnými výrokmi rakúskej ministerky zahraničia Benity Ferrerovej-Waldnerovej, podľa ktorej je pravdepodobnejšie, že únia iba vymenuje prvú skupinu krajín, aj to však až na decembrovom summite v bruselskom Laekene.

Šéfka rakúskej diplomacie si myslí, že pre posúdenie pokroku jednotlivých krajín bude potrebné preštudovať novembrové pravidelné hodnotiace správy Európskej komisie.

Stanovenie termínov už v Göteborgu by hovorilo tiež proti scenáru tzv. veľkého tresku - teda rozšírenia o veľkú skupinu možno až desiatich krajín, o ktorom sa v Bruseli v týchto dňoch opäť intenzívne hovorí.

Skryť Vypnúť reklamu

Momentálne totiž spomedzi 12 kandidátov "vyčnievajú" aspoň v počte uzavretých kapitol štyria - Slovinsko, Estónsko a Cyprus s 18 a Maďarsko so 17. Až s odstupom sú za nimi Česko a Poľsko (po 15), Litva a Malta (po 13), Slovensko (12) a Lotyšsko (11), ktoré budú na ďalší pokrok potrebovať čas najmenej do konca roka.


Policajti zadržali českých pašerákov steroidov za štvrť milióna korún

Brno 9. apríla (TASR) - Dovedna 5630 ampuliek a 14.360 tabliet anabolických steroidov zadržali colníci cez víkend na česko-slovenskom hraničnom priechode Lanžhot v okrese Břeclav. Hormonálne prípravky na rast svalovej hmoty dovážali pravdepodobne do Maďarska českí manželia, informoval dnes hovorca colného riaditeľstva v Brne Jaroslav Moravec.

Skryť Vypnúť reklamu

Manželský pár vo veku 30 rokov sa pokúsil prejsť hranice v čase sobotnej špičky. Hoci pri príchode na břeclavskú colnicu tvrdili, že nemajú nič na preclenie, podrobili ich colníci dôkladnej prehliadke. V osobnom aute značky Opel Kadet našli tabletky a ampulky steroidov v hodnote viac ako 250.000 českých korún, uschované pod sedadlom vodiča a v konštrukčných dutinách auta.

Nájdené prípravky odviezli na chemický rozbor, podľa ktorého išlo o steroidy zneužívané predovšetkým športovcami. Steroidy patria medzi zakázané látky, ktoré podporujú rast svalovej hmoty. Ich užívanie je zo zdravotného hľadiska mimoriadne rizikové a výroba a prevoz steroidov je nelegálna.

Podľa polície bola zásielka určená na čierny trh do Budapešti, kde sa cena jednej dávky pohybuje údajne od 1500 do 3000 korún.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 2. Home (ale aj) Office
 3. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 4. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 5. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 6. Zelená Bratislava
 7. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 8. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Znečistenie riek už možno nebude možné zastaviť
 1. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 2. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 3. Zelená Bratislava
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 5. Ruža zmeny
 6. Úpravy automobilov pre ZŤP
 7. No Finish Line v Bratislave sa presúva do virtuálneho priestoru
 8. Mladí ľudia vstupujú do druhého piliera už aj cez internet
 9. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové
 10. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 28 410
 2. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 16 052
 3. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 15 043
 4. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 14 402
 5. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 13 619
 6. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 587
 7. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 196
 8. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 004
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 8 948
 10. Budúcnosť v digitále je plná žien. V čom majú pred mužmi navrch? 8 548
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

CYNICKÁ OBLUDA

Matovičova predstava dobrovoľnosti

Ak premiér hovorí, že plošné testovanie bude dobrovoľné, tak jednoducho klame.

Koronavírus na Slovensku: Bezpečnostná rada rozhoduje o podobe celoplošného testovania (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 31 400. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 98 obetí.

Premiér Igor Matovič a prezidentka Zuzana Čaputová na zasadnutí bezpečnostnej rady.

Premiér hovorí o dobrovoľnosti. Kto však nebude mať test, hrozí mu karanténa

Na test stačí prísť na najbližšie odberné miesto.

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie.

Polícia zatýkala pre korupciu na pozemkovom fonde

Zadržali aj advokáta Jána Gajana z kauzy Dobytkár.

Neprehliadnite tiež

Roman Kóňa v relácii Rozhovory ZKH.

Na Orave a v okrese Bardejov začali pripravovať odberné miesta

Počas víkendu by mali otestovať 180-tisíc ľudí.

Vojaci začali s prípravami na plošné testovanie na Orave a v okrese Bardejov.

Schôdza sa začala minútou ticha za zosnulého lekára

O plošnom testovaní príde do parlamentu informovať premiér Igor Matovič.

Poslanci parlamentu si uctili minútou ticha úmrtie 48-ročného lekára z Oravy, ktorý podľahol na ochoreniu Covid-19.

Štátna ochrana prírody bude presadzovať nulovú kvótu na lov vlka dravého

Za zastavenie lovu je aj minister životného prostredia Ján Budaj.

Nový generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Dušan Karaska.