BRATISLAVA 30. mája (SITA) - Slovensko nebude ratifikovať zmluvu o konvenčných silách v Európe, kým Rusko nezačne plniť jej politické podmienky. Agentúre SITA to povedal minister zahraničných vecí Ján Kubiš. Rusko hrozí, že od zmluvy odstúpi, ak ju neprijmú noví členovia NATO. V utorok oznámilo, že požiadalo Holandsko ako depozitára zmluvy, aby zvolalo na 12. až 15. júna do Viedne mimoriadnu konferenciu. Hovorca MZV Ján Škoda pre agentúru SITA povedal, že zvolanie konferencie je výhradne holandskou vecou. Slovensko rovnako a centrála NATO trvá na stiahnutí ruských vojsk z Moldavska a Gruzínska.
"My nebudeme ratifikovať zmluvu o konvenčných silách v Európe, pretože máme takisto nesúhlasné stanovisko. Kolektívne sme samozrejme pripravení diskutovať s Ruskou federáciou o plnení záväzkov, aj tých politických," povedal Kubiš. "Rusko ich neuznáva, my hovoríme, že boli súčasťou zmluvy," vysvetlil postoj Slovenska. Práve stiahnutie vojsk, odmietané Moskvou, je v politických podmienkach zmluvy. Aliancia trvá na tom, že noví členovia sa k nej pripoja až po tom, ako ich Moskva splní.
O probléme so zmluvou o konvenčných silách v Európe hovoril 4. mája v Moskve aj premiér Robert Fico. Aj jemu Putin povedal, že odstúpia, ak si NATO nebude plniť záväzky tak, ako ich vidí Moskva. Fico sa Putina nepriamo zastal, keď po stretnutí s Putinom vyhlásil: "Oni len chcú, aby sa zmluva napĺňala." Znepokojenie NATO z postoja Ruska Fico Putinovi netlmočil. "Nikto nemá dôvod, aby bol viac alebo menej znepokojený. Všetci sme znepokojení týmto vývojom. A na tomto vývoji má mieru zodpovednosti každý," zdôraznil. Štátna tajomníčka MZV SR Diana Štrofová sa pár dní predtým na schôdzke ministrov zahraničných vecí v NATO k znepokojeniu Aliancie pripojila.
Zmluvu o konvenčných ozbrojených silách v Európe (CFE) podpísali 19. novembra 1990 šéfovia vlád členských štátov NATO a bývalej Varšavskej zmluvy s cieľom odstrániť nerovnováhu v konvenčnej výzbroji zmluvných strán. Zmluva, obmedzujúca stavy určitých konvenčných zbraní, napríklad tankov, lietadiel alebo delostrelectva, nadobudla platnosť v roku 1992.