Sobrance 30. mája (ČTK) - Slovensko vstúpi do schengenského priestoru voľného pohybu osôb podľa premiéra Roberta Fica v predpokladanom termíne začiatkom budúceho roka.
Fico to povedal po dnešnom rokovaní vlády, ktorá schválila Národný plán riadenia ochrany štátnych hraníc. Prihraničným regiónom by prípadné negatíva po sprísnení režimu hranice s Ukrajinou malo kompenzovať viac peňazí z eurofondov.
"Vstup do Schengenu je otázka toho, či sme alebo nie sme rovnoprávni v Európskej únii," uviedol Fico. Podľa neho by časť peňazí z európskych fondov, ktoré budú smerovať na východné Slovensko, malo ísť práve do regiónov pri hranici s Ukrajinou. Vstup Slovenska do takzvaného Schengenu totiž údajne skomplikuje cestovanie Ukrajincov na Slovensko, čo by mohlo obmedziť prihraničné ekonomické a turistické aktivity.
Podľa Kaliňáka sme najhlavnejšie úlohy splnili
Slovensko musí zabezpečiť okrem iného vonkajšiu hranicu rozšíreného schengenského priestoru, ktorou sa v krajine má stať 98 kilometrov dlhá hranica s Ukrajinou. "Urobili sme obrovský pokrok, a najhlavnejšie úlohy sme už splnili," doplnil minister vnútra Robert Kaliňák. Pripravenosť Slovenska budú ešte hodnotiť dve kontroly Európskej únie, prvá príde už v polovici júna.
Vstup Slovenska do Schengenu bude znamenať odstránenie kontrol na hraniciach s okolitými členskými krajinami Európskej únie. Spolu so Slovenskom by totiž do schengenského priestoru mali vstúpiť aj ďalšie štáty Vyšehradskej štvorky.
Rozhodnutie o zdaňovaní majetku škôl a cirkví vláda odložila
Vláda dnes nerozhodla o návrhu novely zákona o miestnych daniach, podľa ktorého by sa školám a cirkvi od novembra mala zrušiť výnimka z platenia dane z nehnuteľností. Dôvodom prerušenia rokovania o materiáli boli technické problémy predlohy, povedal bez bližších podrobností premiér Robert Fico. Vláda sa k novele vráti na niektorom z ďalších zasadnutí.
Návrh ministerstva financií počíta s tým, že školy a cirkvi už nebudú automaticky oslobodené od dane za stavby či pozemky. Proti opätovnému zavedeniu možnosti zdanenia škôl sa už vyslovila Slovenská rektorská konferencia, podľa ktorej hrozí, že v niektorých prípadoch budú budovy vysokých škôl zdaňované ako podnikateľské objekty.
Dôvodom pre opätovné zdaňovanie je údajne zníženie príjmov samospráv
Dôvodom na zrušenie výnimky je údajne značné zníženie príjmov samospráv, keď v tomto roku iba v 33 sledovaných mestách a obciach výnosy z tejto dane poklesli o 74 miliónov korún.
O oslobodení od zdaňovania nehnuteľného majetku cirkví a škôl rozhodol parlament na návrh vtedy opozičných poslancov vo februári minulého roka.
Predložená novela v prípade schválenia parlamentom ovplyvní aj hospodárenie samosprávnych krajov, ktoré budú obciam platiť daň za budovy a pozemky stredných škôl. Napríklad v Banskobystrickom samosprávnom kraji by stredné školy v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti zaplatili na dani z nehnuteľností 14 miliónov korún ročne.
Novela zákona tiež navrhuje zrušiť daň za dočasné parkovanie motorových vozidiel na verejnom priestranstve a mení výber dane z motorových vozidiel. Podľa materiálu je daň za dočasné parkovanie v praxi nevymožiteľná a namiesto nej môžu samosprávy vyberať poplatky za parkovacie služby. V prípade dane z motorových vozidiel návrh novely zákona spresňuje, v ktorých prípadoch sú vozidlá od dane oslobodené, a ktorým môže kraj daň odpustiť alebo znížiť. Nižšiu daň by mali mať vozidlá s ekologickejšími motormi.