"Pubertálne obdobie teraz nastupuje už okolo desiateho roku života dieťaťa. Z dlhodobejšej perspektívy ich biologický vývin je urýchlený. Skôr pohlavne dospievajú, skôr siahajú po prvých sexuálnych skúsenostiach," povedala ČTK Eva Smiková z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie. Neznamená to však, že prestali byť deťmi úplne. "Často ich považujeme za rovnocenných partnerov, ale vo svojom emocionálnom vývine sú stále deťmi. Takýmito by mali aj zostať," dodala psychologička.
Namiesto toho sa musia vysporiadať nielen s množstvom povinností v škole, ale neraz aj s problémami v rodine, myslí si Daniel Karpinský, ktorý nedávno zvíťazil v ankete o najlepšieho slovenského učiteľa - Zlatý Amos. "Sú na ne veľké nároky, ten tlak je väčší ako v minulosti. Aj preto sú povrchnejšie," dodal pedagóg zo spišskonovoveského gymnázia. Časom môžu neúmerne vysoké nároky podľa neho viesť k poruchám správania.
Podobné skúsenosti má aj predseda Rady mládeže Slovenska, ktorá zastrešuje detské a mládežnícke občianske združenia a organizácie, Ján Gombala. "Do detstva vstupujú vplyvy, ktoré v minulosti nevstupovali, ako internet či mobilné telefóny," povedal Gombala. Podstatne ťažšie je preto deti a mladých ľudí zaujať a pritiahnuť k nejakej aktivite. Práve tá by im podľa neho mohla pomôcť. "Deti neochránime tak, že ich budeme izolovať, ale že ich naučíme pracovať s množstvom informácií, s ktorými sa stretajú," spomenul. Nebude to možné bez pomoci rodičov, ktorí neraz trávia množstvo času v práci, dodal.
Väčšina mladých ľudí však bola podľa skorších prieskumov Ústavu informácií a prognóz školstva spokojná s tým, ako trávi voľný čas. Platilo to aj napriek tomu, že takmer každý druhý z oslovených priznal, že sa občas vo voľnom čase nudí.
Nedostatok aktivity a nuda môžu podľa odborníkov viesť k tomu, že mladí ľudia a aj deti siahnu po niektorej z drog. Najčastejším obdobím, keď mladí ľudia začínajú experimentovať s drogami, bol podľa štúdie Národná správa o politike mládeže vek medzi pätnástym až osemnástym rokom. Avšak s drogami experimentovali už aj desaťroční, dodali autori štúdie.
zab grm boa fil