Mesto Bratislava má nový územný plán (ÚP), mestskí poslanci ho na dnešnom zasadnutí zastupiteľstva prijali jednohlasne. Prijatý ÚP začne platiť od septembra tohto roka, dovtedy ešte bude platiť plán z roku 1976 s doplnkami z rokov 1982 a 1985, aktualizovaný v roku 1993.
Mestskí poslanci počas rozpravy k tomuto bodu rokovania neumožnili desiatim prihláseným občanom vyjadriť sa k téme. Nevystúpila tak napríklad hovorkyňa občianskej iniciatívy Nádej pre sad Janka Kráľa Elena Pätoprstá či ochranárka Ľubica Trubíniová. Podľa bratislavského primátora Andreja Ďurkovského mali poslanci zrejme obavy z toho, že diskusia začne byť emotívna. "Bol aj bude priestor na to, aby sa pripomienky občanov zapracovali do podrobnejších dokumentov," skonštatoval Ďurkovský na brífingu po schválení ÚP. Podľa návrhu poslanca a starostu Petržalky Milana Ftáčnika má do konca roka námestník primátora Tomáš Korček zhromaždiť súborné pripomienky všetkých 17 mestských častí Bratislavy a predložiť na zastupiteľstvo informáciu o tom, aké aktualizácie ÚP sú nevyhnutné.
Zapracovanie aktualizácie do plánu by podľa Ďurkovského malo trvať rok a pol. Ďurkovský tvrdí, že v novom ÚP je viac zelených plôch ako v doterajšom, podľa neho sa "investori z neho veľmi vytešovať nebudú, keďže je podrobnejší a má tvrdšie pravidlá." Ako agentúru SITA informoval riaditeľ sekcie územných programov mesta Ivan Macko, do septembra bude magistrát investorom vydávať záväzné stanoviská, ktoré budú platné iba do začiatku účinnosti nového ÚP. "Samozrejme, že sa to týka iba stanovísk, ktoré sú v rozpore s novým plánom," dodal Macko.
Poslanci v diskusii najviac kritizovali, že návrh ÚP neobsahuje konkrétnu reguláciu výškových budov a nezastavateľné miesta určené pre zeleň. Poslanec Ján Budaj navrhol, aby magistrát pripravil do októbra návrh výškovej regulácie a určil, ktoré plochy nebude možné v meste zastavať, jeho návrhy však nezískali dostatočný počet hlasov. Nový ÚP síce obsahuje v záväznej textovej časti zásady o umiestnení výškových budov, tie však hovoria iba o tom, že nesmú stáť v najzaťaženejších uzloch mesta, v pamiatkovej zóne, v pristávacom a vzletovom koridore letiska. Po súhlase štátnej leteckej inšpekcie ich možno stavať i tam. Magistrát pripravil aj samostatný dokument, ktorý hovorí o umiestňovaní výškových budov v Bratislave, ten však nie je záväzný.
Podľa Trubíniovej má nový ÚP chyby, zastupiteľstvo ho však schválením Budajových návrhov mohol vylepšiť. Organizácia Bratislava otvorene, ktorého je Trubíniová členkou, dokumentu vyčíta najmä to, že doň nezapracovali pripomienky občianskych aktivistov a ochranárov. Nesúhlasia tiež s plánovanou štvorprúdovou cestou pri Chorvátskom ramene, s navrhovanou cestou prechádzajúcou Sadom J. Kráľa a výstavbou na zelených plochách Ružinova, Devína a Karlovej Vsi. Trubíniovú prekvapila arogancia, s ktorou poslanci odmietli vystúpenie občanov. "Neviem, či to bolo zo strachu, že by počuli na rovinu kritické pripomienky alebo to bol prejav absolútneho pohŕdania občanmi, ktorí ich na ich miesta zvolili," dodala pre agentúru SITA.
Návrh ÚP malo schváliť predchádzajúce zastupiteľstvo v septembri, nezískal však potrebnú trojpätinovú väčšinu hlasov. Poslancov zrejme ovplyvnili vyhlásenia občianskych aktivistov a ochranárov, ktorí chceli v prípade schválenia ÚP podať podnet na prokuratúru pre nedostatočné verejné prerokovanie a nezapracovanie pripomienok od občanov. Aktivisti poslancov vyzvali otvoreným listom nepodporiť návrh ÚP, na volených zástupcov apelovali aj počas zastupiteľstva transparentmi s nápismi "Ako budete hlasovať, v prospech občanov alebo investorov?" alebo "Chceme stromy, nielen domy."
Návrh ÚP sa pripravoval viac ako deväť rokov. ÚP je základným nástrojom pri rozvoji mesta, rieši priestorové usporiadanie a funkčné využívanie územia s výhľadom na najbližších približne 25 rokov. Centrum Bratislavy by sa malo podľa ÚP rozvíjať najmä pri Dunaji, ľavý breh čaká výstavba výškových budov, polyfunkčných objektov v zóne Pribinova, na Podhradí, na pozemkoch Parku kultúry a oddychu. Na pravom brehu sa okrem výstavby rýchlodráhy z Janíkovho dvora po Šafárikovo námestie počíta s vybudovaním nového celomestského centra medzi Starým a Prístavným mostom. Dobudovať by sa tam mala protipovodňová ochrana. Rozsiahla výstavba by mala byť aj v mestských častiach Rača a Vajnory. ÚP tu navrhuje vilové štvrte, technologické centrá a zmenu využitia mnohých areálov. Nová mestská štvrť by mala vzniknúť aj na severozápade mesta, tam ÚP počíta s výstavbou vilových štvrtí, nákupných a zábavných centier a športovísk. Tisícky bytov, nákupné a biznis centrá, či športovo-rekreačný areál by mali byť na juhu Petržalky, s výstavbou logistického centra sa počíta pri Letisku M. R. Štefánika.