Podľa predchádzajúcich vyjadrení šéfa rezortu obrany by vojaci po júnovej rotácii mali už pôsobiť na juhu krajiny v Kandaháre. Podľa informácií agentúry SITA by sa počas rotácie mala vystriedať kompletná jednotka, čo znamená, že z vojakov pôsobiacich v ISAF by nemal v Afganistane ostať nik. Časť slovenských vojakov je v Kandaháre už teraz.
Na základe požiadavky NATO súhlasila vláda s presunom vojakov z Kábulu do Kandaháru začiatkom februára. Podľa premiéra Roberta Fica pri rozhodovaní o presune najviac zavážila skutočnosť, že riziko, ktoré je v Kandaháre, je porovnateľné s tým, aké podstupujú vojaci v Kábule. Vojaci budú odmínovávať a podieľať sa na stavebno-rekonštrukčných prácach výlučne na leteckej základni v Kandaháre.
Slováci pôsobia v Afganistane od roku 2002, keď sa zapojili do misie Trvalá sloboda. O dva roky neskôr sa zapojili aj do misie pod velením NATO (ISAF). V decembri 2005 sa rozhodlo o zlúčení oboch operácií a vytvorila sa multifunkčná ženijná jednotka, ktorá pôsobí pod velením ISAF. Jednotka je zložená z veliteľstva roty, ženijnej odmínovacej čaty, ženijnej letiskovej stavebnej čaty, čaty logistickej podpory a obväziska. Od začiatku pôsobenia slovenskí ženisti odmínovali ručne 58 085 metrov štvorcových plochy a mechanicky 177 256 metrov štvorcových. Celkovo bolo nájdených a zničených 1 665 kusov munície.
Juhoafganská provincia Kandahár je tradičným zázemím fundamentalistického hnutia Taliban. Minulý rok zaznamenali v krajine prudký nárast násilností, z ktorých je obviňované hnutie Taliban. Oblasť Kandahár sa nachádza asi 700 kilometrov juhovýchodne od hlavného afganského mesta Kábul.