Banská Bystrica 31. mája (TASR) - Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici dnes nerozhodol o odvolaní sa štyroch mužov voči rozsudku, ktorým ich Okresný súd Banská Bystrica odsúdil od piatich do dvanástich rokov. Uznal ich vinnými zo spáchania pokračujúceho trestného činu hrubého nátlaku a trestného činu výtržníctva. Dopustiť sa ich mali ako členovia organizovanej skupiny, ktorú založil Miloslav Z. Na verejné zasadnutie sa totiž pre práceneschopnosť nedostavila obhajkyňa jedného z odsúdených.
Súd o odvolaní bude rozhodovať 21. júna. Keďže obžalovaným sa 30. júna končí termín väzby, ktorú už nie je možné predĺžiť, senát im určí náhradných obhajcov, ktorí sa s prípadom oboznámia. Týmto opatrením chce predísť tomu, že by sa pojednávanie znovu mohlo odročiť pre neprítomnosť niektorého z obhajcov, ktorých si zvolili odsúdení a tých by museli z väzby koncom júna prepustiť na slobodu.
Okresný súd koncom apríla vymeral 39-ročnému Miloslavovi Z. z Banskej Bystrice úhrnný nepodmienečný trest odňatia slobody. Spolu s ním odsúdili aj 29-ročného Jozefa B. z Telgártu v okrese Brezno, ktorý dostal úhrnný šesťročný nepodmienečný trest. Na desať rokov má ísť za mreže aj 30-ročný Bohuš B. z Krupiny, u ktorého súd uplatnil asperačnú zásadu. Znamená to, že k trestu, ktorý mu vymeral, pridal aj predchádzajúci, na ktorý bol už predtým odsúdený, ale si ho neodpykal. Päťročný nepodmienečný trest súd vymeral aj 31-ročnému Dušanovi P. zo Žiaru nad Hronom. Tresty si majú odsedieť v najprísnejšej III. nápravnovýchovnej skupine. Odsúdení sa voči rozsudku odvolali.
Miloslav Z., Jozef B., Bohuš B. a Dušan P. pôsobili ako organizovaná skupina. Spoločne, v niektorých prípadoch i samostatne sa okrem iného dopustili hrubého nátlaku, výtržníctva, ublíženia na zdraví v štádiu pokusu či falšovania a pozmeňovania verejnej listiny, úradnej pečate a uzávery. Do tejto skupiny patril aj Miroslav B., ten však v januári 2005 zahynul pri dopravnej nehode.
Skupinu takzvaných výpalníkov mal ešte v roku 2002 zorganizovať Miloslav Z. a jej členovia po rozdelení si úloh vyhľadávali od roku 2002 podnikateľov a živnostníkov poskytujúcich reštauračné služby. Stanovili im mesačné splátky za ochranu a vyberali od nich potom peniaze. Ak platiť odmietli, vymáhali si platenie násilím a hrubým nátlakom a to aj pod hrozbou ťažkej ujmy na zdraví. Viacerým napadnutým spôsobili zranenia, liečenie ktorých si vyžiadalo ich práceneschopnosť. Peniaze za takzvanú ochranu si vyžadovali od viacerých podnikateľov z Banskej Bystrice, ale aj z Valaskej a Hronca v okrese Brezno.