BRATISLAVA 31. mája (SITA) - Ochranárska organizácia Greenpeace víta, že v piatok nadobudne účinnosť nová európska chemická politika, verejnosti známa pod skratkou REACH. Podľa ochranárov môže táto legislatíva znamenať významný krok v rámci regulácie nebezpečných chemikálií. Ochranári však v tejto súvislosti upozorňujú aj na viaceré medzery, ktoré systém REACH stále má a môžu viesť k oslabeniu jeho účinnosti v praxi. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Greenpeace Juraj Rizman.
Environmentalisti vidia možné medzery systému REACH napríklad v tom, že nepožaduje od výrobcov žiadne informácie o nebezpečných chemikáliách, ktoré sa vyrábajú v množstve menšom ako jedna tona ročne. Prísnejšia, ale podľa ochranárov stále nedostatočná je úprava skupiny chemikálií, ktoré sa vyrábajú v objeme od jednej do desiatich ton ročne. O týchto chemikáliách totiž výrobcovia nemusia poskytovať kompetentným komplexnú informáciu o ich toxických účinkoch. „Aj napriek tomu, že systém REACH obsiahne skupinu približne 30 tisíc rôznych chemikálií, čo je bezpochyby pozitívny krok vpred, stále zostáva mimo kontroly a regulácie množstvo nebezpečných látok, ktoré môžu spôsobiť rakovinu, vývojové vady a choroby reprodukčného systému,” konštatovala koordinátorka toxickej kampane Greenpeace Kateřina Věntusová.
Pre fungovanie systému REACH je kľúčové aj založenie Európskej chemickej agentúry (ECHA) so sídlom v Helsinkách. Agentúra by mala byť funkčná už v júni 2008. Chemický priemysel tak začne poskytovať bezpečnostné správy pre skupinu približne 30 tisíc chemikálií, ktoré sú momentálne na európskom trhu. V roku 2009 by ECHA mala vydať predbežný zoznam najnebezpečnejších chemikálií, ktoré sa budú musieť podrobiť procesu autorizácie.