BRATISLAVA 31. mája (SITA) - Predseda vládnej Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota pevne verí, že rezolúcia o Kosove, vychádzajúca z Ahtisaariho návrhu, v Bezpečnostnej rade OSN neprejde. Na tlačovej besede zdôraznil, že Srbsko nikdy nevymení Kosovo za členstvo v Európskej únii. "Chcel by som vám, novinárom, zdôrazniť, že srbský premiér Vojislav Koštunica sa jednoznačne vyjadril v tom zmysle, že Srbsko sa nikdy nevzdá svojej zvrchovanosti nad odštiepeneckou provinciou Kosovo, aby získalo členstvo v Európskej únii," povedal Slota. To je podľa neho dôležitý argument pre všetkých. "Napriek tomu, že vláda Koštunicu je považovaná kvázi za proeurópsku, a myslím, že aj z Európskej únie je na ňu pozerané kladne, sa jednoznačne takýmto spôsobom vyjadril. Ja pevne verím, že v BR OSN tento návrh, ktorý predložil Martti Ahtisaari, neprejde."
Slota vyhlásil, že sám Ahtisaari zmenil názor na samostatnosť Kosova, zrejme pod tlakom Spojených štátov, ktorým ide o ich obchodné záujmy. "Pán Ahtisaari ešte v roku 2001 sa jasne postavil proti nezávislosti Kosova. Macedónsko a Bosna prestanú existovať, varoval vtedy v svojej knihe spomienok Misia v Belehrade pred následkami oddelenia juhosrbskej provincie," povedal Slota. Veľkým otáznikom preto podľa neho je, čo sa udialo, že v roku 2007 predložil OSN návrh na odtrhnutie juhosrbskej provincie Kosovo. "Možno, že ten tlak USA je tak obrovský," dodal Slota. Príkladom je podľa neho vyjadrenie predstaviteľa USA na stretnutí s EÚ ku Kjótskemu protokolu, že "pre nich je rozhodujúci hospodársky rast USA a nie nejaký skleníkový efekt." To podľa Slotu odôvodňuje celé konanie Spojených štátov.
Rezolúciu, predloženú USA, Veľkou Britániou a Francúzskom s podporou Nemecka ako predsedu EÚ, podporuje aj Slovensko. SR súhlasí s filozofiou rezolúcie, hovorí šéf diplomacie Ján Kubiš. Požaduje ale, aby v nej bolo jasne stanovené, že riešenie pre Kosovo je jedinečné a nemôže sa uplatniť inde. Kubiš potvrdil, že Slovensko bude v BR OSN hlasovať jednotne s ostatnými krajinami EÚ. Podľa neho je dôležité rýchle prijatie rezolúcie. K ministrovi sa pripojil aj premiér Robert Fico. "Rýchle prijatie rezolúcie je nevyhnutné, aby sa predišlo nekontrolovateľným procesom a jednostranným krokom zo strany Kosova, Srbska, alebo medzinárodného spoločenstva," vyhlásil minulý piatok na konferencii predsedov parlamentov EÚ v Bratislave.