Bratislava 1. júna (ČTK) - Rakúske úrady v najbližších dňoch prevezmú a následne zlikvidujú odpad z dvoch kamiónov, ktoré pred týždňom zadržali na Slovensku. Spolu asi 40 ton odpadu zo skladu pri meste Wiener Neustadt nelegálne previezli na Slovensko a pokúsili sa ho zložiť v bývalom kameňolome neďaleko Dubnice nad Váhom. Informovali o tom dnes rakúske a slovenské ministerstvo životného prostredia.
"Na základe kontroly bolo zistené, že sa v odpadoch nachádzali vo veľkom rozsahu rakúske noviny z februára 2007, ako aj obaly v Rakúsku distribuovaných potravín, takže ide nepochybne o odpady z Rakúska," uviedlo rakúske ministerstvo životného prostredia.
Meno firmy, ktorá si odvoz odpadu objednala, úrady nespresnili. O prípad sa už začala zaujímať rakúska prokuratúra a prípad sa vyšetruje.
Kamióny sa po zadržaní nemohli vrátiť do Rakúska, pretože nemali potrebné dokumenty. Pri dovoze totiž náklad označili ako papier na ďalšie spracovanie, v skutočnosti sa pritom vo vozidlách nachádzal komunálny odpad. Rakúsko najprv odmietalo kamióny prijať, pretože nebolo jasné, že odpad pochádza z tejto alpskej republiky.
Rakúska polícia spolu s pracovníkmi rakúskeho a slovenského ministerstva životného prostredia skontrolovala aj priestory firmy, kde kamióny odpad naložili. Podľa odhadu Vladimíra Radúcha z odboru odpadového hospodárstva ministerstva životného prostredia sa v sklade vo Wiener Neustadt nachádzalo ešte asi 200 až 300 ton odpadu.
Ministerstvá sa tiež dohodli, že sprísnia kontroly na hraniciach, aby v budúcnosti zabránili nelegálnym dovozom.
Na Slovensko sa dovážajú odpady hlavne na ďalšie spracovanie
Na Slovensko sa dovážajú odpady hlavne na ďalšie spracovanie, nelegálne dovozy sú skôr ojedinelé. V minulom roku sa do krajiny na zhodnotenie priviezlo 748.330 ton odpadov, čo predstavuje medziročný pokles o zhruba o štvrtinu. Dováža sa hlavne železný šrot, zberový papier a odpady z hliníka, pričom väčšina pochádza z Česka. Vyplýva to z údajov ministerstva životného prostredia.
"Nezákonná preprava odpadov sa najčastejšie vyskytuje z Rakúska a Nemecka," uviedol pre ČTK Vladimír Radúch z odboru odpadového hospodárstva ministerstva životného prostredia. Ministerstvo zatiaľ eviduje tri prípady nelegálneho dovozu odpadov.
Pozornosť na Slovensku uplynulý týždeň vzbudil prípad nezákonného dovozu odpadov v dvoch kamiónoch. Vozidlá mali podľa dokladov z Rakúska priviezť papier na ďalšie spracovanie, namiesto toho však prevážali plastové fľaše, nemocničný odpad, papier, sklo a ďalšie materiály. Vyložiť ho plánovali v bývalom kameňolome neďaleko Dubnice nad Váhom.
Slovenské úrady kamióny vrátili do Rakúska, hranice však nemohli prekročiť pre chýbajúce doklady. Rakúsko až po týždni uznalo, že odpad pochádza zo skladu neďaleko mesta Wiener Neustadt a náklad prevezme.
Nelegálnemu dovozu odpadov z Nemecka čelilo v rokoch 2005 a 2006 aj Česko. Spolu sa do ČR doviezlo asi 30.000 ton odpadov.
Krajiny Vyšehradskej štvorky sa usilujú, aby mohli obmedziť alebo úplne zakázať dovoz komunálnych odpadov na spálenie. Presadiť to chcú na júnovom zasadnutí ministrov životného prostredia Európskej únie.
Autor: mv

Beata
Balogová
