SME

Nebezpečný odpad vrátia do Rakúska

O likvidáciu nebezpečného odpadu, ktorý minulý týždeň v piatok previezli dva kamióny cez rakúsko-slovenské hranice, sa nakoniec postará rakúska strana.

Dva kamióny s ilegálnym odpadom ktoré zaistili colníci v kameňolome pri Dubnici nad Váhom odstavené na hraničnom prechode Berg.Dva kamióny s ilegálnym odpadom ktoré zaistili colníci v kameňolome pri Dubnici nad Váhom odstavené na hraničnom prechode Berg. (Zdroj: SITA)

Bratislava 1. júna (ČTK) - Rakúske úrady v najbližších dňoch prevezmú a následne zlikvidujú odpad z dvoch kamiónov, ktoré pred týždňom zadržali na Slovensku. Spolu asi 40 ton odpadu zo skladu pri meste Wiener Neustadt nelegálne previezli na Slovensko a pokúsili sa ho zložiť v bývalom kameňolome neďaleko Dubnice nad Váhom. Informovali o tom dnes rakúske a slovenské ministerstvo životného prostredia.

"Na základe kontroly bolo zistené, že sa v odpadoch nachádzali vo veľkom rozsahu rakúske noviny z februára 2007, ako aj obaly v Rakúsku distribuovaných potravín, takže ide nepochybne o odpady z Rakúska," uviedlo rakúske ministerstvo životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

Meno firmy, ktorá si odvoz odpadu objednala, úrady nespresnili. O prípad sa už začala zaujímať rakúska prokuratúra a prípad sa vyšetruje.

Kamióny sa po zadržaní nemohli vrátiť do Rakúska, pretože nemali potrebné dokumenty. Pri dovoze totiž náklad označili ako papier na ďalšie spracovanie, v skutočnosti sa pritom vo vozidlách nachádzal komunálny odpad. Rakúsko najprv odmietalo kamióny prijať, pretože nebolo jasné, že odpad pochádza z tejto alpskej republiky.

Rakúska polícia spolu s pracovníkmi rakúskeho a slovenského ministerstva životného prostredia skontrolovala aj priestory firmy, kde kamióny odpad naložili. Podľa odhadu Vladimíra Radúcha z odboru odpadového hospodárstva ministerstva životného prostredia sa v sklade vo Wiener Neustadt nachádzalo ešte asi 200 až 300 ton odpadu.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvá sa tiež dohodli, že sprísnia kontroly na hraniciach, aby v budúcnosti zabránili nelegálnym dovozom.

Na Slovensko sa dovážajú odpady hlavne na ďalšie spracovanie

Na Slovensko sa dovážajú odpady hlavne na ďalšie spracovanie, nelegálne dovozy sú skôr ojedinelé. V minulom roku sa do krajiny na zhodnotenie priviezlo 748.330 ton odpadov, čo predstavuje medziročný pokles o zhruba o štvrtinu. Dováža sa hlavne železný šrot, zberový papier a odpady z hliníka, pričom väčšina pochádza z Česka. Vyplýva to z údajov ministerstva životného prostredia.

"Nezákonná preprava odpadov sa najčastejšie vyskytuje z Rakúska a Nemecka," uviedol pre ČTK Vladimír Radúch z odboru odpadového hospodárstva ministerstva životného prostredia. Ministerstvo zatiaľ eviduje tri prípady nelegálneho dovozu odpadov.

SkryťVypnúť reklamu

Pozornosť na Slovensku uplynulý týždeň vzbudil prípad nezákonného dovozu odpadov v dvoch kamiónoch. Vozidlá mali podľa dokladov z Rakúska priviezť papier na ďalšie spracovanie, namiesto toho však prevážali plastové fľaše, nemocničný odpad, papier, sklo a ďalšie materiály. Vyložiť ho plánovali v bývalom kameňolome neďaleko Dubnice nad Váhom.

Slovenské úrady kamióny vrátili do Rakúska, hranice však nemohli prekročiť pre chýbajúce doklady. Rakúsko až po týždni uznalo, že odpad pochádza zo skladu neďaleko mesta Wiener Neustadt a náklad prevezme.

Nelegálnemu dovozu odpadov z Nemecka čelilo v rokoch 2005 a 2006 aj Česko. Spolu sa do ČR doviezlo asi 30.000 ton odpadov.

Krajiny Vyšehradskej štvorky sa usilujú, aby mohli obmedziť alebo úplne zakázať dovoz komunálnych odpadov na spálenie. Presadiť to chcú na júnovom zasadnutí ministrov životného prostredia Európskej únie.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: mv

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 698
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 228
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 385
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 235
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 998
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 600
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 483
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 304
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu