BRATISLAVA 31. mája (SITA) - Nový koncept riešenia mestskej hromadnej dopravy (MHD) v celej Bratislave by mal byť hotový do novembra, kedy by sa mal dostať na rokovanie mestského zastupiteľstva. Všetkých 17 bratislavských mestských častí môže pritom požiadavky od svojich občanov k doprave doručiť magistrátu do septembra, keby by sa malo začať s ich vyhodnocovaním. Na dnešnom verejnom zhromaždení o fungovaní MHD v Petržalke v CC Centre na Jiráskovej ulici v bratislavskej Petržalke to uviedol prvý námestník primátora Milan Cílek. "Petržalka je prvou mestskou časťou, ktorá začala zbierať pripomienky k doprave, veríme, že do septembra ich ešte pribudne, a taktiež že sa pridajú aj ďalšie mestské časti. Dynamika rozvoja mesta je enormná, je preto potrebné preklasifikovať postoje našich predchodcov," povedal Cílek.
Ako ďalej uviedol, už v lete by sa mal spustiť pilotný projekt Bezpečná nočná MHD. Cena lístka pri ceste verejnou dopravou po 23:00 by bola podľa Cíleka diametrálne odlišná, ale občanov by lístok vyšiel lacnejšie ako cesta taxíkom. "V nočných autobusoch by pritom na bezpečnosť dohliadala ostraha, či už SBS alebo polícia," povedal Cílek.
Podľa neho je okrem bezpečnosti, na ktorú upozorňovali aj občania, taktiež nevyhnutné, a to aj v mestskej časti Petržalka, aby sa znížila hustota zastávok MHD. "Je potrebné zmeniť frekvenciu zastávok, ich sieť je vysoko nadpriemerná v rámci Európy. Zastávky budú prioritne vytvárané pri nemocniciach a školách, nie pred každým domom," konštatoval Cílek. Spolu s predstaviteľmi Dopravného podniku Bratislava (DPB) sa zhodli na tom, že v Petržalke sa bude prioritne riešiť dopravná situácia v Ovsišti a dostupnosť petržalského cintorína, prehodnotia však aj predĺženie trasy autobusovej linky číslo 95 na Antolskú. Cílek však upozornil, že v Petržalke nie je dopravná situácia až taká katastrofálna, oveľa väčšie problémy vraj majú na Dlhých Dieloch, v Karlovej Vsi či Rači.
Prítomní občania sa sťažovali predovšetkým na MHD v Ovsišti a problém s cestovaním počas víkendov, žiadali prinavrátenie linky číslo 83 či 88, tiež sa dožadovali spojenia so Šafárikovým námestím a Hlavnou stanicou. V žiadnom prípade nesúhlasili s návrhom Dopravného podniku, aby bola trasa linky 78 predĺžená a autobusy by premávali od Malej Scény cez Muchovo námestie až po námestie v Ovsišti. Petržalský poslanec Stanislav Fiala požiadal o prehodnotenie trás liniek 93 a 95, niektorí z občanov zasa žiadali o skrátenie intervalov liniek 91 počas víkendu. Zaujímali sa však aj o bezbariérové autobusy pre vozičkárov či matky s kočíkmi či riešenie situácie na križovatke na Farského ulici pri TPD. Petržalský starosta Milan Ftáčnik a predstavitelia DPB ich zasa informovali o cestovaní v autobusoch pri jazde z a do novej vozovne na Dolnozemskej ulici či o pripravovanom vybudovaní svetelnej križovatky pri Technopole.
Autobusy sa prelinkovali v roku 2005, podľa predstaviteľov DPB sa v danom roku ušetrilo na nákladoch 25 miliónov korún, intenzita prepravy osôb sa zvýšila o približne 14 percent.