SME

Kalamita komárov zatiaľ neprišla

Bratislava 1. júna (ČTK) - Slovensko tento rok na rozdiel od vlaňajška zatiaľ nezasiahla kalamita komárov. Ich premnoženie však už pocítili napríklad obyvatelia Záhorskej Vsi pri rieke Morava na Záhorí, ...

Bratislava 1. júna (ČTK) - Slovensko tento rok na rozdiel od vlaňajška zatiaľ nezasiahla kalamita komárov. Ich premnoženie však už pocítili napríklad obyvatelia Záhorskej Vsi pri rieke Morava na Záhorí, ktorá patrí k jednej z najviac ohrozených lokalít. Odborník na hmyz Jozef Brestovský v najbližších mesiacoch síce neočakáva zhoršenie situácie, nemožno to však podľa neho vylúčiť. Komáre sa objavujú vo väčšom množstve po záplavách v nížinách pri veľkých riekach.

"Málokedy býva takáto kalamita dvakrát po sebe, rok po roku, to je výnimočné," povedal Brestovský. Komáre sa podľa neho už vyliahli v malom množstve v lužných lesoch, ešte však neprenikli do obývaných ľudských sídel.

SkryťVypnúť reklamu

Komáre sa môžu premnožiť aj lokálne, liahnu sa napríklad v záhradách v sudoch na dažďovú vodu, dodal odborník. Ľuďom na sídlisku zas môže život znepríjemniť bzučaním a poštípaním takzvaný komár dotieravý, ktorý sa liahne v uzatvorených priestoroch zatopených pivníc, výťahových šácht alebo teplovodných kanálov.

"Komáre nás už veľmi trápia. (...) Keď je teplo, tak sa nedá vonku sedieť," povedal ČTK starosta Záhorskej Vsi Boris Šimkovič. Situácia je podľa neho podobná ako minulý rok. Dodal, že zatiaľ nedostali od ministerstva životného prostredia žiaden prísľub na uhradenie postrekov.

Na početnejší výskyt komárov sa už sťažovali aj obyvatelia bratislavskej mestskej časti Devín, ktorá leží na sútoku Moravy a Dunaja. Zhoršenie nastalo po nedávnych zrážkach, povedal ČTK Ivan Ondrášek z miestneho úradu. "Nie je to invázia, ale dá sa povedať, že sú premnožené," dodal. V bratislavskej časti Karlova Ves zatiaľ naopak problémy nepocítili, potvrdil Ladislav Schelling z miestneho úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavné mesto už vybralo vo verejnej súťaži firmu, ktorá bude v prípade potreby v tomto roku zabezpečovať postreky komárov. Bratislava na to vyčlenila 2,5 milióna korún, informovala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Vlani stáli postreky 7,5 milióna korún, výdavky však preplatilo ministerstvo životného prostredia.

Na východnom Slovensku je tradične najväčší problém pri premnožení komárov na južnom Zemplíne. Tento rok je zatiaľ situácia pokojnejšia, keďže donedávna bolo sucho, povedala ČTK starostka obce Zemplínska Nová Ves Margita Bartková.

Starosta Zemplínskych Kopčian Ladislav Kohút však očakáva, že komáre sa začnú rojiť za týždeň až dva po posledných dažďoch. Podľa neho v minulom roku bolo premnoženie komárov také silné, že obyvatelia sa pohybu vonku museli vyhýbať. Ani vtedy však v obci nerobili postreky. "Nepamätám sa, že by sa u nás niekedy vôbec proti komárom striekalo," povedal Kohút.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý rok sa tento dotieravý hmyz po jarných povodniach rozmnožil vo viacerých lokalitách, najmä na západnom Slovensku. Niektoré postihnuté lokality pristúpili k postrekom.

Podľa Brestovského existuje na Slovensku 50 druhov komárov, kalamitu však môžu vyvolať štyri až desať z nich. "Kalamita býva vždy po väčších záplavách, lebo sa liahnu vajíčka komárov, ktoré tam mohli byť nakladené desať až dvadsať rokov," povedal špecialista na boj s komármi. Problém hrozí v jarných, letných a jesenných mesiacoch. Vajíčka sú kladené na vlhkú pôdu; čím vyššia je záplavová vlna, tým viac komárov sa vyliahne, dodal Brestovský. Stačí pritom už zaplavenie menších preliačin v údolí riek.

Po bodnutí komárom miesto začervenie, či objaví sa mierny opuch a svrbenie. Podľa odborníkov však prenášajú aj vírusové ochorenia, podobné chrípke. Parazitujú hlavne na zvieratách, až keď je ich príliš veľa, útočia na ľudí; môžu pritom doletieť aj 20 kilometrov. Na Slovensku tiež žije niekoľko druhov, ktoré sú schopné prenášať maláriu.

SkryťVypnúť reklamu

Marta Fabianová igr prl boa

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 009
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 849
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 218
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 436
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 060
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 635
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu