Vojakov v Afganistane však už v najbližších dňoch vystrieda nová 57-členná jednotka, ktorá sa dnes v Seredi slávnostne lúčila so svojimi rodinami i ministrom.
Slovenskí vojaci budú v Kandaháre opravovať letisko a odmínovávať plochu v prísne stráženej vojenskej základni v Kandaháre, ktorý patril pred americkým zásahom v roku 2001 medzi bašty islamského fundamentalistického hnutia Taliban. V horských oblastiach na juhu Afganistanu sú však aj v súčasnosti útoky povstalcov oveľa častejšie ako na severe krajiny.
Ako poznamenal minister, základňa je rozlohou veľká a je na nej veľa zamínovaných území. Okrem odmínovania budú slovenskí ženisti upravovať letiskové plochy ako aj celý priestor letiska. "Je tam práce na niekoľko rokov," dodal Kašický.
Podľa Kašického je samotná základňa Kandahár bezpečná. "Táto jednotka, ktorá kompletne nahradí súčasnú rotáciu, (...) bude plniť úlohy iba na teritóriu základne Kandahár," povedal Kašický.
Pri rozhodovaní o presune vojakov z Kábulu do Kandaháru hrala najväčšiu úlohu podľa ministra ich bezpečnosť. Povedal, že je rozdiel medzi bezpečnostnou situáciou v provincii Kandahár a na základni, ktorá je vynikajúco strážená. Okrem vojakov posielajú ozbrojené sily na juh Afganistanu s touto rotáciou aj dve obrnené vozidla TATRAPAN a deväť kontajnerov. Prevoz materiálu bude zabezpečený ďalšími tromi letmi z Bratislavy.
V Kandaháre je v súčasnosti jednotka, ktorá sa tam presúvala od marca a pripravila podmienky pre príchod novej rotácie. Vojaci, ktorí teraz pôsobia v Afganistane v operácii ISAF, by sa domov mali vrátiť 12. júna.
Slovensko okrem vyslania vojakov pomáha Afganistanu aj materiálne pri budovaní ich bezpečnostných síl. Na základe dohody medzi vládami oboch krajín darovalo Slovensko vojenský materiál v hodnote 455 miliónov korún a postupne poskytne ďalší materiál v hodnote vyše 290 miliónov Sk.
Slováci pôsobia v Afganistane od roku 2002, keď sa zapojili do misie Trvalá sloboda. O dva roky neskôr sa zapojili aj do misie pod velením NATO (ISAF). V decembri 2005 sa rozhodlo o zlúčení oboch operácií a vytvorila sa multifunkčná ženijná jednotka, ktorá pôsobí pod velením ISAF. Jednotka je zložená z veliteľstva roty, ženijnej odmínovacej čaty, ženijnej letiskovej stavebnej čaty, čaty logistickej podpory a obväziska. Od začiatku pôsobenia slovenskí ženisti odmínovali ručne 58 085 metrov štvorcových plochy a mechanicky 177 256 metrov štvorcových. Celkovo bolo nájdených a zničených 1 665 kusov munície.
Slovenskí vojaci sa presunuli do Kandaháru na žiadosť generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Jaap de Hoop Scheffera; v Afganistane slúžia v rámci medzinárodných síl ISAF. Vláda schválila presun začiatkom februára, pred tým však na požiadavku aliancie odpovedala odmietavo. Kabinet svoje rozhodnutie zmenil po tom, čo dostal od NATO záruky, že slovenskí vojaci nebudú pracovať mimo územia základne.
Slovensko má svojich vojakov okrem Afganistanu v ďalších šiestich misiách, väčšinu svojich vojakov nedávno stiahlo z Iraku. Kašický zdôraznil, že v budúcnosti chce mať krajina v zahraničí iba tri misie. "Momentálne máme za hranicami viac ako 500 vojakov v siedmich misiách, čo je náročné najmä na organizáciu a logistiku," povedal Kašický pre dnešné vydanie denníka Pravda. Krajina by sa mala podľa neho zapojiť do jednej misie pod záštitou OSN, ďalej Európskej únie a tiež NATO.
Juhoafganská provincia Kandahár približne 700 kilometrov juhovýchodne od hlavného afganského mesta Kábul je tradičným zázemím fundamentalistického hnutia Taliban. Minulý rok zaznamenali v krajine prudký nárast násilností, z ktorých je obviňované toto hnutie.
Autor: zh

Beata
Balogová
