Bratislava 1. júna (TASR) - Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu vyniesol 31. mája 2007 rozsudok v prípade Dana Kontrová proti Slovenskej republike.
Kontrová žalovala SR pre porušenie práva na život svojich detí, ďalej pre porušenie svojho práva na rešpektovanie súkromného a rodinného života, porušenie práva na prístup k súdu a neexistenciu účinného vnútroštátneho prostriedku nápravy. ESĽP jej priznal 25-tisíc eur ako náhradu nemajetkovej ujmy a 4300 eur ako náhradu trov a výdavkov.
Kontrová sa dvakrát obrátila na Ústavný súd SR, namietajúc okrem iného porušenie práva svojich detí na život, svojho práva na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života a práva na súdnu a inú právnu ochranu. Ústavný súd sťažnosť v oboch prípadoch odmietol - v roku 2003 ako predčasnú, s poukazom na to, že trestné konanie stále prebiehalo, a v roku 2004 z dôvodu nevyčerpania dostupných prostriedkov nápravy.
ESĽP vo svojom rozhodnutí o prijateľnosti sťažnosti z júna 2006 a v rozsudku z mája 2007 neakceptoval argumentáciu vlády o nevyčerpaní vnútroštátnych prostriedkov nápravy, konkrétne žaloby na ochranu osobnosti. Dospel k názoru, že vládou uvádzaná vnútroštátna súdna prax sa vytvorila až neskôr a v čase, kedy došlo k okolnostiam tvoriacim základ tejto sťažnosti, neexistovala. Preto ju Kontrová podľa ESĽP ani nemohla považovať za účinný prostriedok nápravy.
Prípad sa týkal známej tzv. tušickej tragédie. V decembri 2002 manžel pani Kontrovej zastrelil nelegálne držanou strelnou zbraňou obe ich deti i seba. V následnom trestnom konaní, skončenom v roku 2006, vnútroštátne súdy odsúdili troch policajtov za trestný čin marenia úlohy verejného činiteľa z nedbanlivosti s tým, že zanedbaním svojich povinností nezabránili tomu, aby manžel pani Kontrovej uskutočnil svoje vyhrážky.
TASR informoval Ján Zanovit z Tlačového a informačného odboru Ministerstva spravodlivosti SR.
ala ak